Jedni ho považujú za legendu, iní za historickú osobnosť. Vyše päťmetrová bronzová socha kniežaťa Laborca stráži z vŕšku nad obcou Habura v okrese Medzilaborce rusínske obce na toku rovnomennej rieky. Vyše sto obcí do podstavca vložilo hrudy svojej zeme.
HABURA. Sochu kniežaťa Laborca slávnostne odhalili na Dňoch Habury a stretnutí rodákov na sviatok Cyrila a Metoda na poludnie.
Zámer zvečniť nad obcou najstaršie známe rusínske (staroslovienske) knieža Laborec od minulého roku uskutočňovalo vedenie obce a miestna nadácia.
„Keď sme pred rokmi postavili drevený chrám svätého Mikuláša Čudotvorca, položili sme si otázku, čo ďalej. Najprv sme chceli podobizeň kniežaťa vytesať z duba, ale Imrich Béreš, člen správnej rady nadácie, nás priviedol na myšlienku urobiť sochu z trvácnejšieho materiálu. Aby tu bola aspoň dvesto, tristo rokov,“ povedal starosta Habury Mikuláš Juščík (KSS).
„Nie som Rusín, ale Rusínov mám rád a mám medzi nimi mnoho priateľov. V roku 1869 uhorský cenzor po sčítaní obyvateľstva v Uhorsku počastoval Rusínov nelichotivým prívlastkom, že sú najlenivejší národ monarchie. Nech mu je odpustené, lebo veľmi sa mýlil,“ povedal pred odhalením sochy Imrich Béreš.
Rusíni sú preňho symbolom pracovitosti, srdečnosti, cieľavedomosti a hrdosti na príslušnosť k svojim koreňom.
Starosta Habury Mikuláš Juščík (vľavo) preberá hrudy zeme z poľských rusínskych obcí.
Parametre sochy sú pozoruhodné
Socha od akademického sochára Jána Ťapáka je z liateho bronzu. Meria 5,4 metra, váži takmer dve tony. Stojí na 1,7–metrovom podstavci z prírodného kameňa a je dominantou Údolia kniežaťa Laborca.
V podstavci sú vložené hrudy zeme zo 106 rusínskych obcí. „Treba ho prijať za symbol jednoty Rusínov,“ dodal Béreš.
Knieža Laborec, súčasník Svätopluka, vládlo v 9. storočí. V roku 903 ho porazili uhorské vojská. Podľa legendy ho zabili alebo popravili po vyhratej bitke pri prameňoch rieky Sviržava. Tá neskôr niesla jeho meno. Pri jej prameňoch je údajne aj pochovaný.
Na odhalení sochy nechýbali historickí bojovníci v dobových kostýmoch, či sokoliari. Prizerala sa mu aj „čerstvá“ čestná občianka Habury, známa česká herečka Jiřina Bohdalová. Do obce chodieva k priateľom, ako sama hovorí, „medzi svojich“ pravidelne už niekoľko rokov.
Za jeden povraz museli ťahať Radomír Bžán (vľavo), predseda správnej rady nadácie a jej člen Imrich Béreš.
Čestná občianka Habury. Od soboty je ňou známa česká herečka Jiřina Bohdalová.
Knieža je impozantné.
Ukážka bojov. Vojaci boli v historickom oblečení.
Údolie kniežaťa Laborca. Zaujímavé informácie sú na informačných tabuliach.
Foto k článku: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín