Drevený chrám sv. Archanjela Michala v humenskom skanzene je najväčším historickým artefaktom, ktorý v Prešovskom kraji zdigitalizujú.
HUMENNÉ/MEDZILABORCE. Do digitalizácie sa zapojilo Vihorlatské múzeum v Humennom, kde zdigitalizujú 2000 exponátov.
V Múzeu moderného umenia Andyho Warhola si technika poradí so štyridsiatkou najslávnejších sérigrafií pop-artového kráľa.
Vo Vihorlatskom múzeu zdigitalizujú 2 000 zbierkových predmetov. „Sú rozdelené podľa veľkosti na malé, stredné a veľké.
Od veľkosti závisí druh technológie, ktorá bude pri digitalizácii použitá,“ hovorí zástupkyňa riaditeľa Ivana Strakošová.
Mince, obrazy aj baldachýnová posteľ
V zozname najhodnotnejších a najvzácnejších predmetov, ktoré musia byť spracované v centrálnej evidencii muzeálnych zbierok, sú keltské mince z Ptičia i poklad z Topole – strieborné mince z čias panovania Leopolda I. z druhej polovice 17. storočia.
Digitalizovať sa budú tiež grafické listy Oresta Dubaya, rôzne archeologické artefakty, historické portréty a olejomaľby, barokové plastiky, ikony, rómske výtvarné diela, umelecko-remeselné predmety z historickej expozície ako napríklad trezor či veľká baldachýnová posteľ.
Najväčším je chrám sv. Archanjela Michala v skanzene. „Ten zosnímali priamo na mieste. Výsledkom bude panoramatická snímka v 360 stupňoch z interiéru i exteriéru,“ dodáva Strakošová.
Budú pracovať priamo na mieste
Artefakty z Vihorlatského múzea by mali byť fyzicky zdigitalizované do konca októbra. Proces je pomerne zdĺhavý a časovo náročný.
„Mince sa už v súčasnosti digitalizujú v Bratislave. Ide o veľmi precíznu prácu a predmet je spracovaný do najmenších detailov,“ zdôrazňuje.
Malé predmety do 50 centimetrov zdigitalizujú v Hanušovciach nad Topľou, kde je miestne Vlastivedné múzeu centrom digitalizácie v kraji. Väčšie predmety zdigitalizujú priamo na mieste. Zavážilo nielen finančné hľadisko a prebiehajúca letná turistická sezóna. „V prvom rade je to takto bezpečnejšie. Vylúčime hrozbu poškodenia,“ uzatvára Strakošová.
Fakty
O digitalizácii
Do projektu digitalizácie, ktorý stojí 1,48 milióna eur, sa zapojilo sedem inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
Do marca budúceho roku bude zdigitalizovaných 8124 kultúrnych pamiatok. Tridsať percent z nich, teda približne 2 500 artefaktov, bude v priebehu budúceho roku zverejnených na webových stránkach Slovenského národného múzea, na stránkach konkrétnych múzeí i na webstránke PSK.
Proces digitalizácie sa bude robiť v štyroch technológiách - formou digitálnej fotografie, 3D skenovania, objektovej panorámy a fotogrametriou. Medzi artefaktmi sú predmety veľkosti od troch milimetrov až po kostolíky.
Na projekte pracuje v súčasnosti približne 17 ľudí a po zdokumentovaní by mala byť celková veľkosť materiálu približne 100 terabajtov.
tasr
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín