Pri tejto príležitosti humenská pobočka Slovenskej numizmatickej spoločnosti (SNS) uviedla do obehu pamätný žetón a príležitostnú pohľadnicu.
HUMENNÉ. Numizmatický krúžok má v rodnom liste uvedený dátum 1. február 1974.
Vznikol pri vtedajšom Okresnom vlastivednom múzeu a združoval vyše dve desiatky numizmatikov z okresov Humenné, Vranov nad Topľou a Michalovce. Pri jeho zrode stáli Humenčania Jozef Holománi, Štefan Sciranka a Ján Blaško.
Najmladšia pobočka
Významným medzníkom v činnosti krúžku sa stal rok 2008. Trinásteho septembra na ustanovujúcej schôdzi sa krúžok stal dvanástou a nateraz poslednou založenou pobočkou SNS.
Súčasný predseda pobočky Ladislav Panoc zo štyridsaťročnej histórie humenskej numizmatiky vyzdvihol vydanie pamätnej medaily pri príležitosti desiateho výročia založenia krúžku a návštevu významného francúzskeho medailéra slovenského pôvodu Williama Schiffera v Humennom v roku 2001.
„Bola to pre nás veľká udalosť. Pán Schiffer tu bol až trikrát. Chodieval k nám ako priateľ,“ hovorí Panoc.
Za významnú udalosť pokladá vydanie pamätnej sady slovenských euro mincí k 5. výročiu založenia pobočky v minulom roku.
„Doposiaľ podobnú sadu nevydala ani jedna pobočka na Slovensku. Nám sa to podarilo, hoci sme najmladšou pobočkou. Bolo za tým množstvo práce. Sme na to hrdí,“ dodáva.
V tomto roku sa pobočka spolu s Klubom vojenskej histórie (KVH) Beskydy chystá vydať príležitostný odznak k stému výročiu bojov o mesto Humenné v prvej svetovej vojne.
Vždy boli priatelia
Hoci má pobočka už roky stabilnú členskú základňu, trápi ju vysoký priemerný vek jej členov. Mladí ľudia sa do jej radov nehrnú.
„Voľakedy si každý záujemca o členstvo v krúžku musel nájsť numizmatika ako garanta a bol dva roky čakateľom na členstvo. Musel sa aktívne zapájať do práce. Pri vstupe sa zaň museli zaručiť dvaja tútori, ktorí boli členmi krúžku najmenej tri roky. Až potom si mohol podať prihlášku, ktorú schvaľoval ústredný výbor numizmatickej spoločnosti. Tá nikdy nepatrila do Národného frontu, ale priamo pod ministerstvo. Všetci členovia sa aj za socializmu oslovovali priatelia, nie súdruhovia. Tak je to doteraz,“ približuje Panoc.
Traja nadšenci
Humenčana Jozefa Holomániho viedla k zbieraniu mincí túžba poznať históriu. „Pochádzam zo Zborova v Bardejovskom okrese, kde za Aspremonta razili sklenené mince, ktoré sa používali ako robotné známky. Platilo sa nimi napríklad za konský povoz, za kosbu. Boli pre mňa inšpiráciou k zberateľstvu,“ hovorí 74-ročný numizmatik a filatelista.
Keď v Humennom s Jánom Blaškom a Štefanom Scirankom začínali s numizmatikou, neexistovala tu žiadna organizácia.
„Písaval som do Čiech a odtiaľ mi posielali zberateľské mince. Ako technický kontrolór som často cestoval do Mostu a vždy som sa zastavil v Prahe. Tam som sa stal členom Českej numizmatickej spoločnosti. Až potom sme sa začali organizovať aj u nás,“ zaspomínal si Holománi.
Zaujímavosť
Ako vyzerá žetónPamätný žetón, vydaný pri príležitosti 40. výročia organizovanej numizmatiky v Humennom, je mosadzný, postriebrený a patinovaný.
Grafický návrh počítačovo spracoval člen výboru humenskej pobočky Milan Klacik, úpravy v ateliéri Mincovne Kremnica urobila Natália Šomráková.
Na averze je logo humenskej pobočky. Zobrazuje hlavu boha Dia s bohatou bradou a fúzmi. Obraz je použitý z mince pochádzajúcej z hromadného nálezu keltsko-dáckych mincí z Ptičia. Sú to napodobeniny tetradrachiem macedónskeho kráľa Filipa II. (359 – 336 pred n. l.).
Na reverze je erb mesta Humenné.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín