Deviataci zo škôl v regiónoch s vyššou nezamestnanosťou dosahujú zvyčajne podľa ministerstva slabšie výsledky.
SNINA/MICHALOVCE. V tohtoročnom Testovaní 9 obstáli na východe Slovenska najlepšie deviataci zo základných škôl (ZŠ) v Snine a Michalovciach.
Obe dnes získali od ministra školstva vedy výskumu a športu SR Dušana Čaploviča nálepku s označením Naj škola.
Umiestnenie oboch škôl, prvej z Prešovského a druhej z Košického kraja, v tohtoročnom monitore mnohých prekvapilo.
Anomália v chudobnejších okresoch
Deviataci navštevujúci ZŠ v regiónoch s vyššou mierou nezamestnanosti dosahujú podľa meraní ministerstva slabšie výsledky.
"Čím viac sa zvyšuje miera nezamestnanosti, tým slabšie výsledky dosahujú žiaci daných okresov či škôl. Ide napríklad o okres Veľký Krtíš. Okresy Snina, Medzilaborce, či Michalovce sú naozaj paradoxom. Ide o regióny s vysokou mierou nezamestnanosti, no nachádzajú sa tu top školy, vychovávajúce veľmi úspešných žiakov," informovala riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská.
Pod úspech ZŠ na Študentskej ulici v Snine a ZŠ T. J. Moussona v Michalovciach sa podľa jej slov podpísala kvalita tamojších pedagogických zborov, určite však aj ich silná motivácia, dobrý manažment školy, v neposlednom rade správne nastavený školský vzdelávací program.
Posilnili kľúčové predmety
"My sme ten úspech neočakávali, sme ním milo prekvapení. V porovnaní so slovenských jazykom u nás dopadli lepšie testy z matematiky. V minulosti sa naša škola špecializovala práve na matematiku," poznamenal riaditeľ vyznamenanej ZŠ zo Sniny Peter Koršňák.
Regióny s vysokou mierou nezamestnanosti si nie sú podľa jeho slov vo všetkom podobné.
"Aj u nás je nedostatok pracovných miest, naše deti však chodia do školy pravidelne, nevymeškávajú hodiny, nemáme tu teda problém so záškoláctvom."
V Snine sa podľa slov riaditeľa vydali cestou posilňovania kľúčových predmetov vďaka čomu zrejme dosahujú dobré študijné výsledky.
"Slovenský jazyk a matematiku posilňujeme v každom ročníku 1,5 až dvoma hodinami týždenne. Od piateho ročníka mávajú žiaci seminár z matematiky a v rámci slovenského jazyka takzvané tvorivé písanie. V 9. ročníku, to je už nad rámec štátneho vzdelávacieho programu aj školského - sú to cvičenia zo slovenčiny ako aj matematiky.
Monitor bude neskôr
Budúcoročné testovanie deviatakov prebehne v inom termíne ako po minulé roky. Namiesto marca sa uskutoční v apríli.
"Keď je to testovanie v marci, deviataci prestávajú pracovať na školách a kým prídu v septembri na stredné školy, zabudnú veľa učiva. Kým si to učivo zopakujú znova s učiteľmi, tak sa stratí veľa času, takže v záujme učiteľov je posunúť termín testovania," uzavrela Kanovská s tým, že v ďalších rokoch by sa mal monitor posunúť až na máj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín