Do zoznamu obnovených vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny pribudne v tomto roku aj vojnový cintorín v Hostoviciach. Miesto posledného odpočinku tu našlo vyše sto vojakov.
HOSTOVICE. Od jari ho obnovujú dobrovoľníci z Klubu vojenskej histórie Beskydy z Humenného.
Vojnový cintorín v Hostoviciach z prvej svetovej vojny leží na okraji obecného cintorína.
„Dlhé roky bol v zabudnutí. Ani miestni obyvatelia takmer nevedeli, že sa tu vojnový cintorín nachádza. Hroby boli zarovnané, chýbali akékoľvek kríže,“ hovorí predseda Klubu Martin Drobňák. Vďaka vynikajúcej spolupráci s obcou sa nadšenci vojnovej histórie v roku 2011 pustili do jeho obnovy.
„V prvej fáze sme cintorín rozmerali na základe historických náčrtov. Vyznačili sme hrobové polia a jednotlivé hroby. V marci sme sa venovali terénnym úpravám a montáži krížov. Vybudovali sme betónový základ pod pamätník. V súčasnosti budujeme chodníky, pripravujeme oplotenie a osádzame kríže,“ vysvetľuje Drobňák.
V tomto roku by chceli práce ukončiť.
Obete sú známe
Zaujímavosťou je, že na hostovickom cintoríne sú pochovaní zväčša príslušníci rakúsko-uhorskej armády a veľká časť obetí sa dá identifikovať podľa mena. „Je to dôležité najmä pre rodiny, ktoré hľadajú svojich predkov,“ myslí si Drobňák.
Na cintoríne je pochovaných asi 100 vojakov, z toho 90 percent je známych. V týchto miestach sa nachádzal poľný lazaret.
„Číslo stále spresňujeme, lebo kolegovia z Maďarska získavajú údaje o vojakoch, ktorí padli v katastri obce. Na základe plukovnej matriky nevieme povedať, či sú pochovaní práve tu, ale vieme, že zahynuli v katastri Hostovíc,“ hovorí.
„Veľkú časť obetí exhumovali a umiestnili do dvoch masových hrobov na cintoríne v Osadnom. Pravdepodobne mnohí vojaci sú pochovaní tam. V matrike je však zápis, že padli v okolí Hostovíc,“ dodáva podpredseda Klubu Radoslav Turik.
Na cintoríne preto pribudnú tabule s menami padlých vojakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín