Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Sobota, 22. február, 2020 | Meniny má Etela

Vlkolinský: Teším sa z každého volejbalového dňa

Pred týždňom sme s trénerom Richardom Vlkolinským rozoberali triumf mužstva, dnes preberieme individuálne ocenenia.

Mikolaj Sarnecki. Najlepší volejbalista slovenskej extraligy 2013/2014.Mikolaj Sarnecki. Najlepší volejbalista slovenskej extraligy 2013/2014.(Zdroj: mirano)

HUMENNÉ. V ankete Slovenskej volejbalovej federácie až v troch kategóriách figurovali na piedestáli chemesáci – najlepšie družstvo, najlepší tréner (mužská zložka) a najlepší volejbalista extraligy sezóny 2013/2014.

Suverénny „Sarna“

Po prvý raz sa medzi kategóriami objavila aj kolónka „najlepší volejbalista extraligy“ – víťazom sa stal univerzál chemesákov, poľský legionár Mikolaj Sarnecki.

Útočný ťahúň, volejbalista, od ktorého sa očakávalo veľa. „Treba povedať, že na Mikolaja som „nakladal“ naozaj dosť – najmä v miere zodpovednosti za svoj výkon. Je volejbalovo natoľko disponovaný, že herne nemal problém, jedinou jeho chybou – či skôr slabinou – bolo, že nie vždy vyskladal svoju koncentrovanosť na potrebnú úroveň, prispôsobil svoju psychickú odolnosť zápasovým okolnostiam. Hlavne na túto tému sme sa spolu často rozprávali, najmä s apelom na vrcholné podujatia sezóny. Dá sa povedať, že to zvládol, i keď sú tam aj rezervy a on o nich vie. Mikolaj má vysoké ambície, chce sa volejbalovo presadiť aj do vyššej volejbalovej ligy a aj naše spoločné debaty boli pre neho i družstvo na prospech veci. Keď počas zápasu svoju myseľ uvoľní, odstráni samoblokujúce volejbalové javy, bude ešte lepší, než je teraz. Anketu o najlepšieho volejbalistu extraligy vyhral Sarna absolútne zaslúžene, bol v extralige suverénne najlepší, mal sezónu veľmi stabilnú, s výrazným počtom bodov a to tiež hovorí samo za seba,“ mienil tréner ŠK Chemes Humenné Richard Vlkolinský.

Článok pokračuje pod video reklamou

Prvá i druhá vlna

Že mali chemesáci kvalitu nielen v univerzálovi, dokazuje aj ďalšie poradie hráčov základnej zostavy.

Medzi najlepším tuctom, teda v prvej dvanástke, ich bolo všetkých šesť – Sarnecki, De Amo, Javorčík, Jakubov, Mizerák, Joščák.

„Kvalita základnej šestky bola, ale taktiež treba povedať, že vo viacerých prípadoch nebol problém niekoho vystriedať, lebo aj hráč z lavičky vedel a dokázal plnohodnotne naskočiť do zápasu, zrealizovať dôležité momenty. V minulosti sme pri striedaniach skôr prečkávali stav alebo silné postavenie súpera, no teraz to bolo z našej strany aktívne bodovanie – hráčov z prvej alebo druhej vlny. Aj mladí chalani ukazujú svoju kvalitu stále viac a viac, teší ma to, vedia sa zápasovo „odstreliť“, vedia sami poraziť súpera, otočiť nepriaznivý stav či stiahnuť naše manko, keď sa set blíži do koncovky alebo v nej už je. Ak to hráči z lavičky dokážu, je to pre družstvo veľmi pozitívne, naopak, súper sa dostáva do situácie, keď musí svoju taktiku meniť. To, na čo sa proti nám spoliehal, na čo stavil, sa razom stalo neúčinné. Základná šestka družstva bola veľmi konsolidovaná, hráči šli na doraz, trikrát plnili vrcholmi sezóny stanovené úlohy, až do záveru ligy zvládli udržať vysokú hernú latku. Zaslúžene sú v ankete tak vysoko,“ poznamenal Richard Vlkolinský.

Zvestovateľ Mosorjak

A v top pozícii sa ocitol aj kouč chemesákov. Je známe, že Richard Vlkolinský nie je veľký vyhľadávač či fanúšik ankiet. Kto vám oznámil novinu, že ste najlepším trénerom uplynulej sezóny?

„Majo Mosorjak...“ (smiech) „Hneď ráno mi telefonoval plný nadšenia. On totiž všetko, ankety nevynímajúc, sleduje. Takže bol to jeho telefonát...“

A pozícia kouča chemesákov na čele ankety trénerov mužskej zložky bola viac ako presvedčivá. Špecifické víťazné pocity?

„Ani nie... Ako už bolo spomínané, nie som veľký anketový vyznavač. Raz sa mi podarilo vyhrať anketu na volejbal.sk, tá však bola založená na verejnom hlasovaní, v tejto ankete SVF som víťazom prvýkrát. Ak mi teda dali hlasy tréneri či funkcionári klubov, za prejavené ocenenie im ďakujem.“

Tréner – hráči...

Tak ako športovci, aj tréneri majú svoju kariéru, cestu, zažívajú úspechy či sklamania. Výsledok ankety patrí k pozitívam.

„Nebral by som to ako iba môj nejaký úspech, skôr by som výsledok ankety položil do roviny kolektívneho poňatia. Je to globálna spolupráca hráčov, realizačného tímu, z toho vyvstáva tento môj výsledok ankety ako čiastkový úspech. Bez vzájomnej spolupráce sa to nedá dosiahnuť, previazanosť a dôvera vo vzťahu hráči – tréner musí fungovať, musí byť pevná. Bez toho to nejde. Ak to vezmeme zo širšieho poňatia, v humenskom volejbale sa za ostatné roky vystriedala plejáda hráčov, aj ja som s mnohými pracoval, či na mládežníckej alebo seniorskej úrovni. Bez hanby môžem povedať, že volejbalisti, ktorí vyrastali alebo pôsobili v Humennom a následne odtiaľ odišli do iných klubov, odchádzali ako lepší hráči. Určite. Či už sa tu volejbalisti úplne vychovali, alebo to bola pre nich humenská klubová anabáza. Vždy som sa každého volejbalistu, ktorého som trénoval, snažil zlepšiť. Nevnímal som to tak, či v klube ostane ešte rok – dva, alebo tu bude nastálo. Snažil som sa v prvom rade, aby do družstva zapadol a jeho individuálna výkonnosť mala stúpajúcu hodnotu, krivku. Keď to boli mladíci, tak aby sa prepracovali do seniorskeho áčka a ak to boli seniori, aby svojou výkonnosťou upútali – slovensky i medzinárodne,“ mienil kouč chemesákov.

De Amo, Jakubov...

Richard Vlkolinský však spomenul jedného chemesáka, s ktorým bola spolupráca úrovne hráč – tréner predsa len iná.

„Prvý prípad inej úrovne spolupráce bol Miguel De Amo. Bola to spolupráca na vyššej úrovni, v zmysle jeho vnímania hry, spolupráce na palubovke, kombinácie s hráčmi a môjho dopĺňania „skautingu“, čiže dať mu informácie o hráčoch, čo im vyhovuje, kedy a podobne. Miguel počúval mňa, aby naplnil moje predstavy, ja som však počúval aj jeho, ako situácie realizoval. Nebolo to o trénovaní jeho volejbalových činností, tie sú na technicky vysokej úrovni, bolo to iné, skôr by som to pomenoval ako volejbalový manažment, premeniť volejbalové videnie z lavičky na realitu na palubovke. V rozbehnutej sezóne prišiel do kádra aj Miro Jakubov, tiež kvalitný volejbalista, no v jeho prípade to bolo o tvrdej práci – prerobiť ho na smečiara, vyprofilovať prihrávku. Tak ja, ako aj Kubo sme do toho dali ozaj veľa, tréningovo to vyzeralo možno až nudne, lebo stále sa to opakovalo, počúvanie – pokusy, počúvanie – pokusy... Potom prišiel zápas a dôležité bolo psychicky i herne ustáť to more servisov, ktorými práve po ňom súper šiel, zámerne si ho vyberal. Celoligový zámer našich súperov bol „odpáliť“ servisom Jakubova z ihriska, čo sa však nepodarilo. Globálne určite, možno na pár okamihov niekomu, čo bola najmä Mirova zásluha, lebo našej spoločnej práci dal všetko, následne to aj zápasovo ustál. Dnes už to takto súper nemôže vnímať, sezóna to potvrdila,“ konštatoval Richard Vlkolinský.

Vzájomná symbióza

Prepojenie trénera a humenského volejbalu však možno vnímať aj zo širšieho pohľadu, než iba v rámci uplynulej sezóny.

Už viac ako šesť súťažných ročníkov vedie áčko chemesákov, rátať k tomu treba ešte ďalšie sezóny pri mládeži, výchove, rozvoji humenského volejbalu.

„Život je všelijaký, udiať sa môže všeličo, zmena nastane aj behom jednej minúty... Ja sa teším z každého dňa, keď môžem pri humenskom volejbale pracovať, či už je to z pohľadu klubu alebo školy. Mám daný priestor, ktorý nie je obmedzovaný, čo je vždy pre prácu dobré, na druhej strane to neprišlo z ničoho nič, tiež som si musel to miesto zaslúžiť, ukázať svoju prácu, jej výsledky. Volejbalový klub Humenné mi poskytol podmienky, ja svojou prácou som mu to vrátil výsledkami v podobe dobrej reklamy. Je to vzájomná symbióza,“ podotkol 45-ročný volejbalový tréner.

Tréner i učiteľ

Aj v roku 2010 prevzal Richard Vlkolinský ocenenie. Prešovský samosprávny kraj dekoroval dvadsať najlepších pedagógov kraja plaketou Jána Ámosa Komenského – Sophista pro regione – učiteľ múdrosti pre región – a medzi laureátmi boli aj tréner chemesákov, učiteľ Strednej odbornej školy technickej v Humennom.

„Od začiatku svojej trénerskej kariéry tvrdím, že kombinácia učiteľa a trénera je veľmi dôležitá. Niekedy v škole doslova nemáte šancu niečo otočiť, je rozdiel, keď iba prídete, poviete, máte nejaké „páky“, ktoré sa dajú využiť, v dnešnej dobe však musíte pracovať s mládežou na inej úrovni. Preto mám pozície trénera a učiteľa prepojené, preto som vlastne do Humenného aj prišiel, že budem môcť práve takýmto spôsobom vychovávať mládež, študentov, športovcov. Školsky pôsobím aj vo volejbalových triedach, kde veľa vecí nie je badať práve volejbalovo, ale skôr pedagogicky. Na hodine telesnej výchovy môžu byť správanie alebo reakcie jednotlivca úplne iné, než v rámci športovej – volejbalovej prípravy. Niekedy v škole pôsobím aj ako tréner, naopak na tréningoch si často situácia vyžaduje, aby som bol aj v pozícii učiteľa,“ pousmial sa Richard Vlkolinský.

Ivana Bramborová

Na otázku, koho považuje za najlepšieho žiaka – zverenca počas svojho doterajšieho obdobia volejbalovej výchovy, však konkrétny nebol.

„Vždy sa výsledky práce ukážu až po určitom čase. Je niekoľko mien, ktoré by som mohol spomenúť, ale nerád by som bol konkrétny, aby sa niekto necítil dotknutejší. Určite však boli volejbalisti, s ktorými som pracoval aj mimo palubovky, tak, že ostatní to nevideli, prebehlo viacero, ba až mnoho aj vážnejších rozhovorov, od žiackej kategórie až po seniorskú. Nezávisle by som spomenul Ivu Bramborovú, ktorú som začal trénovať ako štrnásťročnú v Žiari nad Hronom, práve také obdobie, teda štrnásť rokov, už možno medzitým aj ubehlo, ale naše kontakty či vzťahy sú stále rovnaké, akoby som ju teraz začal trénovať. Pamätám si to ako dnes. Podobné kontakty mám aj s volejbalistami, ktorých som trénoval, dnes sú to už vyspelí volejbalisti, ale stále si máme čo povedať. Dôjde aj na to, že pravdy, ktoré som tvrdil pred istým časom, sa behom ich kariéry potvrdili. Cesty hráča a trénera sa nie vždy môžu rozísť neutrálne či optimálne, stále však trvám na svojom, že voči žiakom, hráčom, zverencom som bol vždy férový, ústretový a vždy som sa bil za to, aby podmienky na svoj volejbalový rast mali čo najlepšie, aby sa zlepšovali, čo bolo mojou prioritou. Menovať ich však nebudem, stačí jeden príklad z mimohumenského prostredia,“ podotkol prešovský rodák.

Kemp na Rybníkoch

Súťažný ročník 2013/2014 je za nami, pomaly sa blížia aj školské letné prázdniny. Dvojnásobný priestor na oddych.

„Prázdniny si užijem, určite. Chystáme volejbalový kemp na Sninských rybníkoch, v súvislosti s biokúpaliskom, antukové ihriská, telocvične. Termín je naplánovaný po skončení veľkej akcie – majstrovstvá sveta v zápasení Snina – Humenné. Bude to teda náš „pilotný“ kemp, taktiež sa chystám na nejaké odbornejšie veci v zahraničí i doma, takže chcem voľno využiť aj na zdokonalenie sa.“

Na záver rozhovoru sme spomenuli aj na víťazov ankety – Emanuel Kohút a Jaroslava Pencová.

„Tohto roku nie, ale v uplynulej sezóne som nakukol viac do talianskej ligy, viackrát som videl v akcii práve Kohúta. Je to špičkový blokár, o jeho kvalitách nie je pochýb. Čo sa ženského volejbalu týka, priznám sa, že po dlhej dobe, vlastne od čias, keď som ho trénoval, tak až teraz som si pozrel nejaký zápas, boli to dva duely Doprastavu Bratislava so Sláviou Bratislava vo finále extraligy, aj to zo záznamu. Jaroslava Pencová vzišla práve z bratislavskej liahne a za jej úspechom v tejto sezóne isto stojí vydarené angažmán v Nemecku,“ dodal Richard Vlkolinský.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 2. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 3. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 4. Ako si prepojiť auto so smartfónom?
 5. Kto bude ďalší? Hľadajte s nami Učiteľa Slovenska
 6. Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál
 7. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom
 8. Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa pustíte do investovania?
 9. Darujte od srdca pre rozum
 10. Vysoké školy: Ako poslať prihlášku a koľko za ňu zaplatíte?
 1. Tipy na darček pre krstniatko
 2. Trnavská univerzita je kvalitou v popredí
 3. Zvažujete štúdium? A prečo nie v Prahe?
 4. Viete aké je študentské mesto na Slovensku?
 5. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 6. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 7. Naštartuj svoju budúcnosť na EkF TUKE
 8. Ktorá farba je tá tvoja?
 9. Maturuješ a hľadáš kam na vysokú?
 10. ... viac ako vzdelanie
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 15 940
 2. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 9 211
 3. Vyrábali kozmetiku, o ktorú nebol záujem. Napriek tomu prerazili 7 058
 4. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 5 613
 5. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 5 367
 6. Bytová kríza. Ako na daňové priznanie? Kam investovať? 4 926
 7. SME proti extrémizmu na školách 4 783
 8. Darujte od srdca pre rozum 4 670
 9. Peniaze z poistky môžete dostať rýchlejšie. Poradíme vám ako 4 472
 10. Iná tvár Turecka: Oplatí sa navštíviť Severný Cyprus? 4 450

Neprehliadnite tiež

Chaos v majetku mesta: Pozemky zaberajú susedia i podnikatelia. Neplatia nič

Na parcelách stoja desaťročia cudzie budovy, dvory i záhrady.

Na mestských pozemkoch v širšom centre sa nachádza časť krčmy a jej celá letná terasa.

Nadané deti sa snažili zaujať speváčka i molekulárna biologička

V Prešove pokračujú v spovedaní nevšedných hostí.

Klub nadaných detí Prešov.

Rustikálny alebo formálny? Vyberte si z ponuky interiérových štýlov

Rozumieť dizajnu je vždy lepšie ako ho kopírovať.

Minimalistický dizajn. Vyznačuje sa jednoduchosťou, symetrickosťou a minimom dekorácií.
Ak bude balkón zariadený ako pokračovanie izby, byt bude pôsobiť priestrannejšie.

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľubomír Galko a ostatní odídenci zo SaS, ktorí momentálne pôsobia v Demokratickej strane, po tom, ako podporili otvorenie mimoriadnej schôdze.
Komentár Zuzany Kepplovej

Ľudské práva podľa Roberta Fica

Šéf Smeru to už dáva na Vaského.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Píše Zuzana Szatmáry

Dva roky po vražde: My skoro spať musíme, bo sme skoro vstali

Pred zákonom si musíme byť rovní.

Daňové priznanie typ B

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop