Štefánik bol vyobrazený na piatich našich bankovkách a jednej minci. Jeho podobizeň zdobia medaily, plakety, vyznamenania, odznaky i poštové známky. Ján Kizling z Nižného Hrabovca má „štefánikovských“ artefaktov v zbierke neúrekom.
HUMENNÉ. Nedávno ich prezentoval na výstave pre svojich kolegov z humenskej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti, ktorej je členom.
Pre zberateľa Jána Kizlinga je najslávnejší slovenský generál srdcovkou. V zbierke má medaily, vyznamenania, platidlá, pohľadnice, známky, knihy, ale aj výroky osobností o Štefánikovi.
„Zberateľským materiálom sú aj lósy či telefónne karty. Štefánik bol vyobrazený na štátnej lotérii z roku 1991 aj na dvoch telefónnych kartách,“ ukazuje zberateľ.
Najstaršia pohľadnica je z roku 1928
Medzi najstaršie pamiatky patrí pohľadnica z roku 1928. Pri príležitosti 10. výročia samostatnosti ju vydal Československý Červený kríž.
„Zobrazuje smútočný sprievod pri prevoze telesných pozostatkov Štefánika na Bradlo. Bol pochovaný v dočasnom hrobe. Až neskôr architekt Dušan Jurkovič navrhol mohylu,“ vysvetľuje Kizling.
Nedávno mu do zbierky pribudla pohľadnica americkej lode Kapitán Grant, na ktorej prevážali legionárov zo Sibíri domov. O prevoz sa zaslúžil práve Štefánik
Medaily so Štefánikom majú viacerých autorov: Josefa Šejnostu (1928), Karla Babku, Wiliama Schiffera, Vavra či Tomáša Rudolfa Dušeka.
„Liatinová medaila zobrazuje orla s prestrelenou hruďou. Hovorilo sa, že Štefánik bol zostrelený. Neboli to oficiálne informácie a autor takto obrazne vyjadril svoje presvedčenie, že Štefánikova smrť nebola nešťastná náhoda,“ ukazuje Kizling na medaily.
Dve pochádzajú spoza oceánu. Jednu vyrazila Kanadská slovenská liga v roku 1969 a druhú Slovenská liga v Amerike.
Podľa známky fialovej farby
Štefánik sa na našich bankovkách objavil päťkrát. Po prvýkrát na dvadsaťkorunáčke z roku 1926, potom na 50-korunáčke vytlačenej v Londýne.
Na reverze bankovky zo Slovenského štátu z roku 1939 je vyobrazená mohyla na Bradle. Ďalšia bankovka pochádza z roku 1948 a posledná je slovenská päťtisíckorunáčka.
Jeho podobizeň je tiež na desaťkorunovej minci z roku 1991. „Definitívnu podobu 50-korunovej štátovky, pripravovanej počas druhej svetovej vojny v Londýne, ovplyvnila náhoda. Pracovníci tlačiarne Waterlow - Sons si spomenuli, že majú na staršej korešpondencii československú známku s podobným obrazom Štefánika, aký im ako podklad na návrh poskytli zástupcovia exilovej vlády. Išlo o 60-halierovú známku fialovej farby. Táto známka sa grafikom natoľko zapáčila, že ako vedúcu farbu štátovky zvolili práve fialovú. Ide tak o jeden z nemnohých prípadov, kedy známková tvorba priamo ovplyvnila podobu platidla,“ priblížil zaujímavosť Kizling.
V zbierke nechýba ani dotlač podobizne Štefánika na bankovke 50 zlotých a obálke z roku 2000, venovanej 120. výročiu jeho narodenia a odhalenia busty na humenskej pešej zóne.
Štefánik stál totiž voľakedy aj v Humennom. Zo sochy sa do dnešných dní zachovala iba hlava.
Aj iné osobnosti
Zberateľovi Kizlingovi robí radosť každý nový zberateľský predmet. Hoci priznáva, že Štefánik je jeho obľúbencom, venuje sa aj iným osobnostiam hlavne z literatúry.
„Keby som zbieral iba Štefánika, už by som mal v zbierke aj jeho ponožky. Zbieram aj Ľudovíta Štúra či Bernoláka. Moja generácia sa o Štefánikovi učila málo, aj preto je pre nás zaujímavý,“ uzatvára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín