Práce na soche kniežaťa Laborca finišujú. Najstaršieho rusínskeho vodcu privezú do Habury nákladiakom v polovici júna. Na kopec Vršok nad dedinou ho na podstavec umiestnia žeriavom.
HABURA. Impozantná, päť metrov vysoká bronzová socha kniežaťa Laborca sa čoskoro stane dominantou obce. Slávnostne ju odhalia na Dňoch Habury a stretnutí rodákov 5. júla presne na poludnie.
Zámer, aby najstaršie známe rusínske (staroslovienske) knieža Laborec „strážilo“ (nielen) Haburčanov, od minulého roku uskutočňuje vedenie obce a miestna Nadácia drevený kostolík.
Súčasník Svätopluka
Jedinečná socha Laborca u nás a vo svete bude podľa starostu Mikuláša Juščíka (KSS) oslavou a uvedomením si rusínskych koreňov miestneho obyvateľstva.
„Mal by byť zjednocujúcim prvkom rusínskeho obyvateľstva. Rôzne ideológie vylučujú z histórie a života predchádzajúce osobnosti a nahrádzajú ich svojimi pomníkmi. Knieža Laborec nebude na protiveň nikomu. Je to veľká historická osobnosť, súčasník Svätopluka,“ hovorí.
Rusínske (staroslovienske) knieža Laborec vládlo v 9. storočí. V roku 903 ho porazili uhorské vojská.
Podľa legendy ho zabili alebo popravili po vyhratej bitke pri prameňoch rieky Sviržava. Tá neskôr niesla jeho meno. Pri jej prameňoch je údajne aj pochovaný.
Privezú ho nákladiakom
Autorom sochy je akademický sochár Ján Ťapák. Socha je z bronzu, váži 1 800 kilogramov a meria päť metrov. Impozantné knieža v jednej ruke drží štít a v druhej meč.
„Meč smeruje do zeme, akoby tým chcel povedať – táto zem je naša, rusínska. Sme odhodlaní za ňu bojovať a brániť ju,“ dodáva Juščík. Vo vestibule donedávna stál jeho epoxidový dva a polmetrový prototyp.
„Socha je na 90 percent hotová. Prebiehajú záverečné práce, teda žíhanie, leštenie a dobrusovanie. Do obce ju privezieme 18. júna,“ hovorí starosta Juščík.
Knieža pricestuje z Bratislavy na východ nákladiakom. Na kopec nad dedinou ho na pol druha metrový podstavec upevnia pomocou žeriava.
„Práce na podstavci finišujú. Treba už len pozapájať elektrinu, aby sme sochu osvetlili a ochránili,“ spresňuje starosta.
Sochu budú osvetľovať tri reflektory, ktoré sa budú zapínať súčasne s verejným osvetlením.
Pred vandalizmom či krádežou ju budú chrániť z dvoch strán kamery. V prípade narušenia objektu sa okamžite vyšle signál do troch mobilov.
Hrudy zeme umiestnia do podstavca
Do podstavca plánuje starosta Juščík vložiť hrudy zeme zo všetkých rusínskych obcí na Slovensku.
„Pôvodne sme mysleli len na obce „Labirščiny“, teda nášho kraja. Neskôr sme zámer rozšírili na všetky rusínske obce. U nás ich je okolo 200. Oslovíme všetkých starostov. Názvy obcí uvedieme na žulovej tabuli,“ hovorí Juščík.
Dodáva, že otvorené dvere majú aj obce ležiace na toku Laborca s prevahou slovenského obyvateľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín