Modrania, ktorí sa vracajú domov neskoro v noci, si budú môcť verejné osvetlenie rozsvietiť sami pomocou mobilného telefónu.
MODRA NAD CIROCHOU. V obci s 1 050 obyvateľmi vypínajú verejné osvetlenie po dvadsiatej tretej hodine.
„Na verejnom zhromaždení pred dvoma rokmi sa občania pýtali, prečo sa v neskorých večerných hodinách v obci nesvieti. Niekoľko našich obyvateľov pracuje na nočných zmenách. Vlak z Humenného prichádza päť minút po dvadsiatej tretej a cesta zo vzdialenej zastávky hore dedinou trvá 10 až 15 minút. Pravdaže, v úplnej tme,“ hovorí starosta obce Jozef Hančar (nez).
Úsporné opatrenia
Modra na verejné osvetlenie ročne vynakladá 7 až 8 000 eur, čo je približne osem percent z celkového obecného rozpočtu.
Obec prijala opatrenia na zníženie nákladov a na komplexnú rekonštrukciu verejného osvetlenia vrátane výmeny úsporných žiariviek podala projekt.
„Šetríme, kde sa dá. V obci s 280 svetelnými bodmi svieti len každé druhé svetlo. Nechať vysvietenú celú obec do pol dvanástej v noci sa nám zdalo nerentabilné. Keďže približne dvadsiatka občanov chodieva na nočné zmeny nepravidelne v rôznych cykloch, dali sme hlavy dokopy a vymysleli sme náhradné riešenie,“ hovorí.
Aj proti zneužitiu
Šalamúnske riešenie v praxi znamená, že záujemca si na obecnom úrade zaregistruje číslo svojho mobilného telefónu.
To sa uloží do databázy prístroja, ktorý zabezpečuje spínanie verejného osvetlenia po dvadsiatej tretej.
Po zavolaní z mobilu si tak občan zapne na desať až pätnásť minút osvetlenie v obci. Počet zapnutí je obmedzený na 10 – 15 zavolaní mesačne podľa potreby.
Občan musí tiež na obecnom úrade podpísať čestné vyhlásenie, že zapínanie osvetlenia nebude zneužívať.
„Číslo sme zverejnili na obecnej webovej stránke. Nedá sa zneužiť, lebo relé zopne iba tie čísla, ktoré sú v databáze,“ dodáva starosta Hančar.
Občanom sa riešenie páči
Hoci novinku vyhlásil v obecnom rozhlase len minulý týždeň, už sa prihlásili prví záujemcovia.
„Vítam to. Chodievam do práce na zmeny do Humenného. Každé dva dni, dakedy celý týždeň,“ hovorí Modran Ján Kovalčin.
„Niekedy ostávam v práci dlhšie. Nechytím posledný spoj a som odkázaný na kolegu z vedľajšej obce. Z auta vystúpim na železničnej stanici a do obce šliapem pešo. Povedzme aj o pol jednej v noci. U mňa má starosta za takéto riešenie plus,“ dodáva.
Jozef Harvan je „hlavička“
Jozef Harvan je v Modre správcom verejného osvetlenia a káblovej televízie. Je, s troškou zveličenia, modranským elektrotechnickým MacGyverom.
Práve on prišiel na myšlienku využiť techniku z internetu na spúšťanie verejného osvetlenia.
„Prostredníctvom počítača som sa zoznámil s inteligentným GSM ovládačom. Rozmýšľal som, na čo ho využiť. Napadlo mi verejné osvetlenie,“ hovorí vyučený elektromontér.
Od myšlienky k realizácii už bol len krôčik. Stačilo natiahnuť od skrinky verejného osvetlenia vodič do budovy obecného úradu až k ovládaču a ten naprogramovať.
O podobnom počine v regióne zatiaľ nepočul.
Ďalšie využitie
Spínacie zariadenie plánujú v obci využiť v budúcnosti aj pri kamerovom systéme.
„Aby napríklad kamery snímali len v prípade potreby, zachytávali pohyb na senzor, strážili príslušný objekt povedzme pred požiarom,“ vysvetľuje Hančar.
„V obci je približne 50 neobývaných domov. V minulosti sa v nich vyskytli požiare. Polícia riešila aj niekoľko vlámačiek. Podali sme žiadosť na kamerový systém. Veríme, že bude schválená,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín