Reagovali naň mailami i v diskusiách na sociálnej sieti. Humenská radnica ale tvrdí, že každý výrub posudzuje podľa príslušného zákona a v tomto roku viac stromov vysadí ako vyrúbe.
HUMENNÉ. Čitatelia poukazovali na to, že v meste sa v rôznych lokalitách rúbe vo veľkom.
„Myslím, že to nebudú silné slová, keď poviem, že stromy sú v každom meste darom prírody a obyvatelia by si mali chrániť každý jeden čo najviac a ako sa len dá. V Humennom sa rúbe jedna radosť! Predsa 'argumenty' nie je až také ťažké nájsť! Tu drevokazná huba, tam ohrozenie pre mamičky ...“
„Množstvo stromov je v zlom stave, chorých a podobne. Ak by sa na nich vykonal odborný orez, bolo by to výhodnejšie, ako neskôr sadiť nové,“ vyberáme z mailov čitateľov.
Koľko sa vyrúbalo
Podľa informácií hovorkyne radnice Michaely Slivkovej Kirňakovej sa výrub drevín na území mesta vykonáva v súlade s vykonávacou vyhláškou k zákonu o ochrane prírody a krajiny.
„V zmysle tohto dokumentu odstraňujú Technické služby mesta Humenné dreviny, na ktorých výrub bolo vydané súhlasné stanovisko, mimo vegetačného obdobia. To sa skončilo 30. marca. Vzhľadom na to, že do tohto termínu odstránili TS aj dreviny, teda stromy, kríky či liany, na výrub ktorých bol vydaný súhlas ešte v roku 2012, sa môže zdať, že sa v meste odrazu vyrúbalo veľa drevín,“ uviedla v stanovisku.
Podľa medializovaných informácií v minulom roku dalo mesto súhlas na výrub 196 drevín na základe žiadostí od občanov a podnikateľských subjektov. Zároveň nariadilo náhradnú výsadbu v počte 322 drevín.
Podľa zverejnených informácií do polovice apríla mesto vysadilo 171 nových drevín, 126 ďalších sa musí vysadiť do mája, septembra a niektoré do októbra tohto roku. Až potom mesto vykoná pravidelnú kontrolu náhradnej výsadby.
Žiadosti sú na webe
Ako hovorkyňa ďalej dodala, každé konanie o výrube drevín je špecifické.
„Dôvody uvedené v žiadosti sa posudzujú v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny a priamo na mieste, kde sa drevina nachádza,“ uviedla.
Všetky informácie v súvislosti s výrubom drevín sú zverejnené na stránke mesta.
„Nachádza sa tam zoznam žiadostí o výrub doručených na úrad so základnými informáciami o tom, kto požiadal o výrub akých drevín a v akej lokalite dreviny rastú. Zákon stanovuje podmienky vstupu do konania o výrube,“ dodala.
Najčastejším dôvodom v žiadosti o výrub je poškodzovanie majetku, ohrozovanie bezpečnosti, tienenie či ochorenie stromu.
Každý žiadateľ o výrub musí pri podaní žiadosti počítať so zaplatením správneho poplatku a zabezpečením primeranej náhradnej výsadby v rozsahu stanovenom rozhodnutím správneho orgánu, teda mesta. Za výrub dreviny bez povolenia hrozí priestupcovi pokuta do výšky 9 958,17 eura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín