Humenskí mestskí poslanci na ostatnom zasadnutí zastupiteľstva rokovali aj o návrhu zmien a doplnkov územného plánu mesta. Radnica ich predložila 39. Trojpätinová väčšina na schválenie všeobecne záväzného naradenia, ktorým sa vyhlasuje záväzná časť územného plánu mesta, sa však medzi poslancami nenašla.
HUMENNÉ. Išlo už o desiatu úpravu územného plánu (ÚP), teda strategického dokumentu mesta. Radnica predložila poslancom návrh 39 zmien. Proces obstarávania sa začal ešte v apríli 2012.
Cieľom aktualizácie územného plánu bolo zmeniť a doplniť územnoplánovaciu dokumentáciu (ÚPD) mesta v súlade s aktuálnymi potrebami rozvoja mesta a zosúladiť ju s nadradenou ÚPD Prešovského samosprávneho kraja.
Najdôležitejšie zmeny
Medzi najdôležitejšie zmeny patrilo riešenie preložky cesty I/74 Brekov – Humenné, známej ako južný obchvat, a riešenie protipovodňových opatrení v zaplavovaných územiach na Dubníku. Potoky Lieskovec a Tichý potok sa v uplynulých rokoch často vylievali z koryta a ohrozovali domy a záhrady na Gaštanovej ulici.
Vedenie mesta sa spolu so Slovenským vodohospodárskym podnikom dohodlo na vybudovaní suchého poldra.
Podľa primátorky Jany Vaľovej (Smer) to znamená vybudovanie 190 metrov dlhého ramena s nádržou, ktorá zachytí vody potokov a môže slúžiť aj na rekreačné účely. Projektová dokumentácia má byť hotová v tomto roku, stavba do konca budúceho.
Preložka cesty bola do aktualizovaného ÚP zapracovaná iba ako výhľadová trasa.
Materiál dostali dva dni pred rokovaním
Hoci poslanci pri hlasovaní štyri sporné body z 39 zmien vyňali, všeobecne záväzné nariadenie (VZN) ako celok neschválili potrebnou trojpätinovou väčšinou.
Opozičným poslancom prekážalo to, že materiál na rokovanie dostali len dva pracovné dni pred samotným zasadnutím.
Poslanec Jozef Babják (SDKÚ) ho dokonca navrhol z rokovania stiahnuť. „Nie je možné, aby komisia výstavby dostala taký závažný dokument na stôl kompletný až v piatok pred pondelkovým zasadnutím zastupiteľstva,“ povedal.
Prekážalo mu tiež to, že poslanci boli z procesu prípravy a pripomienkovania územného plánu vynechaní.
„Navyše nevieme posúdiť, či sa pri výbere 39 zmien zo stovky podaných rozhodovalo objektívne, keďže nemáme k dispozícii ostatné žiadosti,“ povedal.
Problém je podľa neho aj v tom, že ak si neúspešní žiadatelia opätovne podajú žiadosť o zmenu územného plánu, budú si ju musieť zaplatiť zo svojho, čo nie je lacný špás. „Zmena stojí odhadom 3 000 eur,“ dodal Babják.
Radnica: Času a priestoru bolo dosť
Vedenie mesta je presvedčené o tom, že poslanci mali dostatok času a priestoru na to, aby sa o zmeny zaujímali, keďže celý proces trval poldruha roka.
„Mesto Humenné postupne zverejňovalo na úradnej tabuli a webovej stránke mesta výzvy na predkladanie požiadaviek občanov aj právnických subjektov, ktoré mali záujem o zmenu funkčného využitia územia. Rovnako boli stanovené a zverejnené termíny prerokovania týchto návrhov pre verejnosť a mohli sa ich zúčastniť aj poslanci. Po roku a pol procesu obstarávania a komunikácie boli zmeny a doplnky predložené na posúdenie komisii výstavby a to dvakrát,“ uviedla hovorkyňa radnice Michaela Slivková Kirňaková.
Všetky zmeny a doplnenia, adresované radnici, posúdil odbor územného plánovania a výstavby v zmysle platnej legislatívy.
„Návrh územnoplánovacej dokumentácie potom posudzoval Okresný úrad Prešov, odbor výstavby a bytovej politiky, a vydal súhlasné stanovisko. Až potom boli tieto zmeny predložené mestskému zastupiteľstvu na schválenie,“ dodala hovorkyňa.
„V územnom pláne bolo oveľa viac zmien, ale bolo iba 39 lokalít, na ktorých došlo k zmene funkčného využívania týchto plôch. Ďalšími zmenami boli napríklad protipovodňové opatrenia na toku Lieskovec, vrátane umiestnenia poldra, ako aj zapracovanie zosuvných území, archeologických lokalít, definovanie ochranných pásiem, úplne nové označenia trafostaníc a jednotlivých trás elektrických vedení, zapracovanie zmien v ochrane prírody a podobne,“ uzavrela Slivková Kirňaková.
Podľa medializovaných informácií má vedenie mesta v pláne na najbližšom mestskom zastupiteľatve opätovne predložiť návrh VZN, ktorým sa vyhlasuje záväzná časť územného plánu. Keďže v schválenom pláne práce mestského zastupiteľstva figuruje ako termín len máj – jún, ešte sa nevie, kedy budú poslanci zasadať.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín