Humenská Kalvária na Mierovej ulici prechádza obnovou. Po minuloročnej oprave kalvárskeho kostolíka Panny Márie Sedembolestnej prišli v tomto roku na rad kaplnky. Ich opravu finančne podporujú veriaci v rámci akcie Adoptuj si kaplnku.
HUMENNÉ. Práce by mali byť ukončené v týchto dňoch. Štúdia obnovy Kalvárie je rozdelená do desiatich rokov.
Vlastníkom areálu Kalvárie, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, je Rímskokatolícky farský úrad v Humennom.
Obnova Kalvárie prebieha v dvoch etapách.
„V minulom roku sme vykonali opravu a sanáciu kostolíka Sedembolestnej Panny Márie. Teraz opravujeme 13 samostatných kaplniek zastavení krížovej cesty,“ hovorí František Mariňák, dekan rímskokatolíckej farnosti Humenné–mesto.
Štvrté zastavenie rozobrali
Všetky práce podľa jeho slov postupujú podľa Štúdie návrhu obnovy Kalvárie, ktorú odsúhlasil Krajský pamiatkový úrad v Prešove.
„Keďže štvrté zastavenie poškodil strom a korene ho vychýlili z osi, celá kaplnka bola rozobratá a nanovo postavená v línii s ostatnými kaplnkami. Prvé zastavenie sme rozobrali a posunuli asi o päť metrov vyššie, keďže podľa spomínanej Štúdie budeme ešte stavebne riešiť samotný vstupný portál z Mierovej ulice vykladaným kameňom,“ spresňuje dekan Mariňák.
V celom areáli spílili šesť stromov. „Vysadíme dvadsať nových líp v lipovej aleji,“ dodáva.
Adoptuj si kaplnku
Práce na Kalvárii financujú veriaci. Vo farnosti vyhlásili akciu s názvom Adoptuj si kaplnku. Medzi veriacimi sa stretla s veľkým záujmom.
„Práce môžeme robiť len preto, že naši veriaci majú cit pre históriu a hodnoty, ktoré nám zanechali predkovia. Prispeli na opravu Kalvárie, za čo im vyjadrujeme obdiv a veľké ďakujem,“ povedal dekan Mariňák.
Dodal, že mnohí veriaci, hoci dali len desať či dvadsať eur, „odkrojili“ zo svojho skromného rozpočtu od srdca.
Z histórie
O humenskej Kalvárii
Na vrchu Kalvárie v Humennom bol v rozmedzí rokov 1750 – 1773 postavený kostolík z nadácie humenského farára Martina Ivanoviča a zo zbierok zbožných veriacich. Pri kostolíku stálo aj šesť kaplniek. V roku 1773 sa však nachádzal v dezolátnom stave. l Na jeho mieste postavili v roku 1891 nový kostolík, ktorý zasvätili Panne Márii Sedembolestnej. Pred ním umiestnili tri kríže, stredný s obrazom Ukrižovaného namaľovaný na plechu, druhé dva sú bez figúr.
Ďalšie kaplnky na Humenskej Kalvárii boli postavené v rokoch 1911 – 1912, keď bola vykonaná celá oprava kalvárskeho kostola, starých kaplniek a postavenie nových. Odvtedy má Kalvária spolu 13 kaplniek, ktoré znázorňujú jednotlivé zastavenia krížovej cesty a kalvársky kostol, ktorý je štrnástym zastavením, pretože v ňom je umiestnený Boží hrob.
Pôvodne sa na Kalvárii konali dva odpusty: na sviatok nájdenia Sv. Kríža (podľa starého kalendára 3. mája) a na sviatok Povýšenia sv. Kríža (14. septembra). Po Druhom vatikánskom koncile zostal už len sviatok Povýšenia sv. Kríža.
Zdroj: humenne.rimkat.sk
V areáli splílili šesť stromov. V lipovej aleji vysadia dvadsať nových.
Foto: jo
Izolácia. Chráni kaplnku pred vodou.
Foto: jo
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín