Obnovu plánujú ukončiť dobrovoľníci v nasledujúcich mesiacoch, aby ho mohli v jeseni požehnať zástupcovia cirkví.
STAKČÍN. Obnova areálu vojnového cintorína v obci Stakčín, na ktorom je pochovaných 960 príslušníkov ruskej a rakúsko-uhorskej armády, ktorí padli v 1. svetovej vojne, sa po niekoľkých rokoch postupne blíži k záveru.
Rekonštrukciu spomínaného cintorína v centrálnej časti Stakčína odštartovala obec ešte v roku 2011, keď dostala peňažný príspevok od štátu.
"Obec obnovila centrálny pamätník a osadila pri ňom informačnú tabuľu, pribudli tiež malé schodíky k cintorínu. Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy zabezpečoval v prvej fáze projektu spracovanie archívnej dokumentácie a rozmeranie vojnového cintorína na sektory," informoval predseda spomínaného klubu Martin Drobňák.
Prispeli aj z iných krajín
Na rekonštrukcii pietneho miesta sa podľa jeho slov v ďalších rokoch podieľali KVH Beskydy a obec na základe finančnej podpory českého a maďarského ministerstva obrany.
Na obnovu posledného sektora cintorína sa rozhodol prispieť aj rakúsky Čierny kríž.
"Hodnotím to ako veľmi pekné gesto, že sa na oprave cintorína finančne podieľali krajiny, z územia ktorých padlí vojaci pochádzali," zdôraznil Drobňák.
Obnovu stakčínskeho pohrebiska plánujú ukončiť dobrovoľníci z KVH Beskydy v nasledujúcich mesiacoch, aby ho mohli v jeseni tohto roka požehnať zástupcovia miestnych cirkví.
Dovtedy budú všetky hrobové miesta vybavené novými drevenými krížmi s menom, dátumom narodenia či informáciou o jednotke, v ktorej vojaci pôsobili.
Súčasťou cintorína bude aj prehľadný informačný systém pri jeho vstupnej bráne. Aj takmer sto rokov po 1. svetovej vojne tu totiž prichádzajú hľadať svojich nebohých predkov ľudia zo Slovenska, ale aj zahraničia.
Stakčín spravuje najviac vojnových cintorínov
Obec Stakčín v okrese Snina má v správe najviac vojnových cintorínov z obdobia 1. svetovej vojny spomedzi všetkých samospráv na Slovensku. Je ich celkovo 10.
V stakčínskom katastri sa nachádza zároveň najvyššie položené pietne miesto z tohto obdobia na území SR - na hore Kučalata v nadmorskej výške 835 metrov.
Boje v období 1. svetovej vojny prebehli pri Stakčíne presne pred 100 rokmi. Po obsadení mesta Humenné ako dôležitého dopravného uzla odrezala v roku 1914 rakúsko-uhorská armáda pri obci prístupovú cestu ruských vojsk do Ruského sedla.
Niekoľko dní tu prebiehali ťažké a urputné boje, ktoré si vyžiadali niekoľko stoviek mŕtvych a ranených na oboch stranách frontu.
V dedine fungovala počas vojny poľná nemocnica. Aj vďaka nej sa zachovala podrobná evidencia o vojakoch, ktorí sú pochovaní na spomínanom stakčínskom cintoríne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín