Humenský mestský poslanec Jozef Babják (SDKÚ) opakovane poukázal na vysoké náklady na rekonštrukciu podchodu na Sídlisku I. Peniaze navyše za dlažbu, ktoré poslanci odsúhlasili na sklonku minulého roku pri schvaľovaní investičných akcií, pokladá za dôsledok nedostatočne spracovaného projektu. Mesto argumentuje zlým stavom podchodu a tvrdí, že všetky obstarávania a práce prebehli v zmysle platnej legislatívy.
HUMENNÉ. Rekonštrukčné práce v podchode prebiehali od októbra do decembra minulého roka a vyžiadali si približne 254 000 eur. Predchádzali im sanačné práce na odstránenie havarijného stavu.
„Na podchode treba ešte preinvestovať 60 000 eur na vstupy. Keď všetko dobre zrátame, podchod nás stál viac ako 400 000 eur. Je to dosť veľká čiastka, keď si uvedomíme, v akom bol stave a že v ňom nie sú zrealizované bezbariérové prístupy pre vozičkárov,“ uviedol nedávno Babják na tlačovej besede.
Kritizoval tiež skutočnosť, že dlažba, na ktorú poslanci dodatočne schvaľovali 35 000 eur, nebola zahrnutá do projektu aj napriek tomu, že bola predmetom výzvy na predkladanie ponúk.
Babják: Projektant nemal vyhrať
„Vo výzve na predkladanie ponúk na spracovanie projektu, ktorú podpísala primátorka mesta, je napísané, že projekt musí obsahovať stavebné úpravy, steny, stropy, dlažby, schodištia a vstupy. Keď projektant dostal takúto výzvu, mal projekčne pripraviť aj úpravu dlažieb v podchode. Zrejme tak neurobil, keď sa to nedostalo do výkazu výmerov, ktorý je podkladom pre verejné obstarávanie na zhotoviteľa. Pýtam sa, ako mohol projektant vyhrať verejnú súťaž, keď nenaplnil predmet výzvy,“ hovorí Babják.
Zaujímavá je podľa neho aj rýchlosť spracovania projektu. „Výzva bola zverejnená 30. novembra 2011. Ponuky bolo treba predložiť 9. decembra. Už 15. decembra bolo vyhodnocovanie ponúk,“ zdôrazňuje.
Radnica: Všetko prebehlo v súlade so zákonom
Radnica je presvedčená o tom, že už niekoľkokrát na zastupiteľstve či prostredníctvom médií ozrejmila postup stavebných prác, ktoré prebiehali pri rekonštrukcii podchodu.
„Je zrejmé, že napriek tomu sa stále opoziční poslanci snažia vyvolať pochybnosti o akejsi správnej realizovateľnosti tejto rekonštrukcie. Všetky obstarávania a práce prebehli v zmysle platných zákonov a legislatívy. Podchod je tak po dlhých rokoch opravený, moderný a najmä bezpečný,“ uviedla hovorkyňa Michaela Slivková Kirňaková.
„Je rozdiel realizovať novú stavbu a rekonštrukčné práce v takmer 40–ročnom objekte. Pri rekonštrukcii nikdy neviete, aká ďalšia chyba sa ukáže. Tak to bolo aj v prípade podchodu, v ktorom bol v roku 2013 zistený havarijný stav,“ doplnila hovorkyňa.
Počas sanačných prác sa podľa jej slov objavili nové skutočnosti. „Priesaky spodnej vody mali za následok vybúranie časti dlažieb v mieste priesakov a následné zhotovenie tlakovej izolácie proti spodnej vode. Aj keď sa potom firma snažila dať podlahu do poriadku, nebola už jednotná. Vzhľadom na to, že pôvodná dlažba v podchode sa v dnešnej dobe nedá kúpiť a zohľadňovali sme aj bezpečnosť občanov a návštevníkov nášho mesta, rozhodli sme sa pre novú protišmykovú podlahu,“ vysvetlila.
Bezbariérové vstupy do podchodu sa budú realizovať samostatne. „Vzhľadom na to, že vstupy do podchodov majú veľký sklon, nebolo možné vybudovať bezbariérové vstupy v rámci rekonštrukcie,“ dodala hovorkyňa Slivková Kirňaková.
Na otázku, koľko dokopy podchod stál, uviedla len sumu za rekonštrukciu podchodu – 254 377,81 eur. K nej treba prirátať ešte náklady na projekt revitalizácie parku a podchodu, sanačný projekt a injektáž na odstránenie havarijného stavu.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín