SNINA. Návraty k ľudovému umeniu je názov novej výstavy, ktorú v stredu sprístupnili verejnosti v priestoroch sninského kaštieľa. Ponúka ukážky z tvorby významných regionálnych výtvarníkov ale aj tamojších "maliarok" kraslíc.
"Dnešnou globalizáciou ako keby krajiny strácali svoju autenticitu. Stráca sa rôznorodosť národných tradícií, originálnosť prameniaca z koreňov tej ktorej kultúrny. Aj v tejto súvislosti sme sa rozhodli pripraviť výstavu Návraty k ľudovému umeniu, ktorá predstavuje tvorbu najvýznamnejších umelcov z nášho regiónu," informovala kurátorka výstavy Daniela Kapráľová.
Autori a ich tvorba
Návštevníci sninského kaštieľa sa môžu zoznámiť v týchto dňoch s tvorbou nebohého maliara Michala Sirika. Jeho obrazy znázorňujúce dedinský život v rôznych podobách, sú súčasťou zbierok Slovenskej národnej galérie ako aj ďalších múzejných inštitúcií.
"Autorove obrazy sú výnimočné nielen po výtvarnej, ale aj etnografickej či historickej stránke," podčiarkla Kapráľová s tým, že spomínaný neprofesionálny výtvarník sa začal systematicky venovať maľbe až po jeho odchode do dôchodku. Zomrel v roku 2013 v Medzilaborciach.
Ľudový rezbár Andrej Gavula je ďalším regionálnym umelcom, ktorého tvorbu prezentuje aktuálna výstava v sninskom kaštieli. Niekdajší rušňovodič, účastník domácich a zahraničných plenérov, sa venuje komornej a monumentálnej plastike. Spomínanej výstave dominuje jedna z jeho drevených sôch, ktorá zobrazuje ústrednú postavu rodiny - dedinskú ženu v minulosti, ťažko skúšanú útrapami života na severovýchode Slovenska.
Zuzana Kapráľová, Jarmila Lattová a Emília Šelepcová sú známe autorky veľkonočných kraslíc. Aj ich tvorbu prezentuje nová výstava, ktorá potrvá v sninskom kaštieli do 30. apríla tohto roka. Spája ich predovšetkým tradičná vosková technika zdobenia, typická pre sninský región. Ich pestrofarebné vajíčka sú súčasťou etnografických zbierok viacerých múzeí.
Zaujímavým prvkom "veľkonočnej" časti výstavy je aj krížová cesta, ktorú zhotovili zo 14 vajíčok manželia Mitrovci z Belej nad Cirochou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín