Ochranári už desať rokov v čase migrácie žiab naťahujú fóliové zábrany a spolu so školákmi prenášajú putujúce živočíchy do bezpečia.
BRESTOVSKÉ RYBNÍKY. Pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty minulý týždeň natiahli v okolí rybníkov fóliové zábrany. Chcú tak zabrániť, aby obojživelníky, putujúce z lesa do rybníka, skončili pod kolesami áut.
„Robíme tak už desať rokov. Už štvrtý rok organizujeme na rybníkoch praktickú časť programu Jarné žabie putovanie so žiakmi škôl z Humenného a okolia. Žiaci sa stávajú 'taxikármi' a pomáhajú prenášať obojživelníky do bezpečia,“ hovorí environmentalistka Anna Macková zo Správy.
Lokalita je známa výskytom skokana hnedého, skokana štíhleho, kunky žltobruchej, rosničky zelenej, mloka bodkovaného, mloka veľkého, mloka karpatského.
Presný deň nepoznajú
Ochranári zo skúseností z predchádzajúcich rokov vedia určiť termín migrácie ropúch bradavičnatých len na základe vývoja počasia 3-5 dní pred samotnou migráciou.
„Príroda sa riadi inými pravidlami ako my ľudia a je ťažké presne naplánovať deň a hodinu, kedy sa ropuchy vydajú na svoju púť k vode. Spúšťačom migrácie ropúch je intenzívny dážď, teplota aj v noci okolo 10 stupňov a počas dňa od 15 stupňov,“ vysvetľuje Macková.
Podľa nej je to spravidla od 30. marca do 17. apríla. V minulom roku začala migrácia 12. apríla.
Do žabieho taxi sa zapojili žiaci zo ZŠ Duchnovičova v Medzilaborciach, ZŠ Koškovce, ZŠ Dargovských hrdinov, ZŠ Jána Švermu a ZŠ Pugačevova z Humenného.
„Zima v tomto roku bola mierna a treba počítať s tým, že migrácia začne počas niektorého z nadchádzajúcich víkendov. Ak sa výrazne oteplí, môže to byť už v týchto dňoch,“ dodáva Macková a pridáva výzvu, aby návštevníci rybníkov využívali hlavne vlastné nohy.
„Veľké množstvo ropúch je na parkovisku pri penzióne a na hrádzi, ktoré nemôžeme zabezpečiť,“ uzatvára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín