Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Humenné čaká Final Four Stredoeurópskej ligy

Po druhýkrát v histórii klubu postúpili volejbalisti ŠK Chemes Humenné na turnaj najlepších štyroch.

Mikolaj Sarnecki. Bodový ťahúň chemesákov pri obrane Kaposváru.Mikolaj Sarnecki. Bodový ťahúň chemesákov pri obrane Kaposváru. (Zdroj: mirano)HUMENNÉ. Základná časť Stredoeurópskej ligy je už dávnejšie za nami, je jasné, kto si sezónu 2013/2014 predĺži aj o play-off.

Po druhýkrát v histórii sa do boja o trofej Middle European Volleyball Zonal Association (MEVZA) prehrýzli aj volejbalisti ŠK Chemes Humenné. Aká bola základná časť? To nám povedal tréner Richard Vlkolinský.

Naposledy s VT Bratislava

Bratislavské „biele tigre“ vstupovali do sezóny s veľkými ováciami, spomínala sa v blízkej budúcnosti aj Liga majstrov, napokon však klubová činnosť skrachovala.

Do Humenného nepricestovali, následne sa hľadal iný termín, aj sa našiel, ale k zápasu už nedošlo, takže 3:0 kont.

Na palubovke HANT arény boli chemesáci posledným tímom, ktorý proti Volley teamu Bratislava súťažne nastúpil. Vyhrali sme 3:0 (20,20,16).

„Už od začiatku sezóny som v prípade Volley teamu Bratislava šípil veľké problémy. Čo sa týka zápasu vonku, v tom čase mali isto tak bratislavskí volejbalisti, ako aj naši v hlavách, že sa to s Volley teamom neskončí dobre. Po prehre v CEV cupe s Gabrovom vo veľkej miere rezonovalo odstúpenie v Challenge cupe proti Tallinu, kde možnosť odohrať dvojzápas akoby dopredu vzdali. A to všetko sa prenieslo aj na palubovku. Pre mňa osobne to bolo sklamanie, lebo súťaž prišla o jedného kvalitného súpera, jej úroveň tým poklesla,“ poznamenal tréner chemesákov.

Nováčik z Kecskemétu

Naši južní susedia mali dvoch zástupcov. Nováčikom súťaže bol Gorter Kecskemét.

Na jeho palubovke vyhrali chemesáci 3:1, sety (24:26, 28:26, 25:23 a 25:18) z humenského pohľadu však ukazujú na riadnu volejbalovú bitku. Doma to už bolo o inom, tobôž, keď sa na maďarskú stranu prilepila aj smola - 3:0 (14, 19, 20).

„Kecskemét hral odlišne doma a vonku. U súpera vyhral iba jediný raz, uspel v Bratislave 3:1, ale k videu z tohto zápasu sme sa nedopátrali. Naopak, jeho výkony doma boli veľmi kvalitné, pravidelne získavali set aj so silnými súpermi, niekedy uhrali aj dva. Náš zápas v Kecskeméte bol veľmi náročný, boli to tri ťažké koncovky. Pamätám si, že to bolo na vážkach, otázne, ako sa zápas vyvinie, mikrosérie v setoch boli maximálne dvoj až trojbodové. Na palubovke sa pretočilo veľa hráčov, bol to náročný duel. Doma to už bolo o inom, vyhrali sme hladko. Súper mal smolu, že sa mu hneď v prvom sete zranil nahrávač Tóth. Je možné, že to ovplyvnilo jeho výkon, no my sme už boli herne viac 'sťuknutejší ', zohratejší, asi aj proti Kecskemétu v plnej sile by sme vyhrali,“ mienil Richard Vlkolinský.

Starý známy Kaposvár

„Čierne pantery“ z Kaposváru sú naopak tradičným maďarským zástupcom MEVZY, vzájomné súboje s chemesákmi zväčša dopadli tak, že každý si ustrážil výhodu domáceho prostredia, a to výsledkovo dosť jasne.

Volejbalisti Kaposváru akoby sa nevedeli zžiť s veľkým priestorom humenskej športovej haly, naopak chemesákom sa nízko položený kaposvársky strop akoby až dotýkal hláv.

To bolo, pretože táto sezóna priniesla dve humenské výhry. Vonku 3:0 (25, 18, 20) a doma v tajbrejku 3:2 (-20, 15, 20, -20, 9).

„Zápas v Kaposvári sme odohrali presne tak, ako som chcel. Súpera sme zaskočili na celej čiare, mali sme vysoké čísla štatistiky, veľa lôpt sme doslova pretlačili. Bol to zápas o prvom sete, ktorý sme zvládli, v ďalších dvoch sme už diktovali tempo hry, vypracovali si náskok a držali ho. Výsledok ma potešil, hra taktiež, zápas ukázal, že máme silu odohrať úspešne aj náročné stretnutia. Doslova som sa po zápase tešil, že sme to dokázali, posunuli svoju latku opäť trocha vyššie. Hrali sme veľmi rýchlo, nálada bola dobrá všade, aj na palubovke. U nás doma však Maďari zahrali veľmi dobrý zápas a bol z toho napokon tajbrejk. Začali sme zápas s inou zostavou, my sme, to si budeme nahovárať, mali i nemali problém s nahrávačom. Nemali sme problém v tom, že mladý Kubo Hriňák odohral väčšinu prvej polovici sezóny, no stále sme hľadali prvého nahrávača. Pre Hriňáka bolo dobré, ako sa ponuky a možnosti zhostil, no jeho pevný čas ešte len príde. Čo sa týka nahrávača Leszczawskeho, ten do družstva nezapadol – herne ani sociálne. Po zápase v Kaposvári som zreteľne začal cítiť, že sa vytvárajú dvoj – troj skupinky. Prichádzala hrozba, že družstvo sa môže trieštiť, čo som až odmietal. Mateusz je nahrávač dobrý, aj sme si ho vybrali po vyskúšaní, ale do družstva jednoducho nezapadol. Bol pre nás akýsi herne chladný, čo ukázal aj prvý set doma s Kaposvárom. Aj som ho striedal, ešte sa však v zápase objavil a akoby sa to ešte zviezlo, pretože sa nešťastne zranil. Museli sme tak hľadať náhradu... Ak sa vrátim ešte k tomu zápasu, zopakujem, že Kaposvár hral u nás veľmi dobre, my naopak až nesúrodo. Neboli sme jedno družstvo, ale akoby cudzí jednotlivci na jednej strane palubovky,“ konštatoval humenský tréner.

„Môj hrad“ s Amstettenom

Aj rakúska časť účastníkov tejto medzinárodnej súťaže predstavila jedného nováčika. Keďže pred sezónou odmietol účasť Hypo Tirol Innsbruck, jeho miesto zaujal VCA Amstetten Hypo NO.

Proti tímu, ktorého farby svojho času hájil napr. aj chemesák Peter Beňa, vyhrali humenskí volejbalisti jeden zápas – doma hladko 3:0 (22,21,18).

Na palubovke súpera však vyšli bodovo naprázdno, i keď získali jeden set. V konečnom dôsledku to však bolo málo – 1:3 (-17, 21, -22, -23).

„Zápasy MEVZY sú zväčša také, inak doma, inak vonku. Proti Amstettenu sa doslova potvrdilo 'môj dom – môj hrad'. Doma to bola naša jasná výhra. Tuším nám zahralo do kariet aj to, že Amstetten mal pár dní predtým pohárové povinnosti, prišli k nám rozcestovaní, akoby sa nevedeli na palubovke nájsť. Nám stačil výkon aj na trištvrte plynu k tomu, aby sme vyhrali. Naopak zápas vonku bol veľmi dobrý. Súper nás v prvom sete zaskočil, mal ohromný vstup do zápasu, všetko mu vychádzalo, my sme mu to v rovnakom štýle vrátili v druhom sete. Za stavu 1:1 sa začala bitka o každú loptu, výborný volejbal. Obmenil som zostavu, rozhodovali koncovky. Tie sme síce neuhrali, ale opäť sa ukázalo, že sme schopní uspieť aj v ťažkom zápase na cudzej palubovke. Mali sme k tomu blízko, aj hráči z lavičky ukázali svoj prínos pre družstvo tak, ako si predstavujem. Presne si pamätám, čo som po zápase vtedy v šatni hovoril... Treba sa niekedy naučiť hrať bez taktiky, vymýšľania, naopak jednoducho so 'žilou' na krku, jednoducho bojovať. To bol presne tento druh zápasu, najmä tretí a štvrtý set,“ poznamenal Richard Vlkolinský.

Dvakrát s Ligou majstrov

Rakúska SK Posojilnica Aich/Dob – doma 0:3 (-22,-21,-16), vonku 2:3 (24,-22,-23,19,-12) a slovinská ACH Volley Ljubljana – doma 0:3 (-20,-21,-20) a vonku 0:3 (-20,-22,-26).

Volejbalové poschodie nasadené vyššie, mužstvá, ktoré súperia v Lige majstrov. A tá je už iný level. Každý, kto medzi najlepšími tímami v Európe chce byť, musí preukázať oveľa viac, než bolo povedané doteraz.

„Kategória zápasov s týmito súpermi je úplne niekde inde. Nenahovárali sme si, že budeme pravidelne bodovať, lebo skladba družstiev je v možnostiach niekde inde, ale nechceli sme byť rozhodne v úlohe fackovacích panákov, či výkonom byť favoritom iba sparingpartnerom. To nie, naopak, v kútiku duše sa očakával veľký výkon, možno aj víťazstvo. Súperi ukázali veľkú vyspelosť individualít, rozhodnosť v nahrávačskom poste, zmeny tempa hry. Tak Ropret z Ljubljany alebo Satler z Aich/Dobu dávali svojich útočníkov do pohybu presne vtedy, kedy to potrebovali.“

„Už po niekoľkýkrát sme začali sezónu s Ljubljanou vonku. S prípravou ste spokojný, všetko prebehne podľa plánu a prvý zápas idete k najväčšiemu súperovi, ktorý sa práve pripravuje na Ligu majstrov. Opäť a zase... Ak by už po zápase Ligy majstrov mal a prehral by, možno by to ním otriaslo, bol by viac náchylný k uhryznutiu. Ciele mužstiev sú úplne odlišné. Oni sa ťahajú za európskou špičkou, naším cieľom je siahať práve im na zadok. Zápas na rozbeh s Ljubljanou nie je dobrý žreb. Naopak doma to už bolo iné. Výkon z našej strany, aj náskok, ktorý sme premrhali. Mali sme vyhrať určite aspoň set, možno si vyslúžiť aj tajbrejk. Aich/Dob k nám prišiel úplne koncentrovaný, nahecovaný, s vedomím, že v Humennom sa nič nepodceňuje. Dve kvázy koncovky uhrali vo svoj prospech a tretí set trafili všetko, doslova nás rozstrieľali. Boli s tým spokojní, že taký zápas sa im v Humennom podaril, svoju pohodu ukázali následne aj v Lige majstrov, kde proti favoritom ťahali sety nad dvadsať bodov, čo je dobrá vizitka. Vonku absentoval Satler, nahrával Binder a my sme cítili šancu, že konečne už musíme aj nejakému velikánovi súťaže utrhnúť zápas. Boli sme k tomu blízko, v tajbrejku sme mali náskok štyroch bodov. Napriek tesnej prehre sme si však Aich/Dob stiahli do Final four ako súpera v semifinále, takže nás čaká repete. Uvidíme. Možno je dobré, že takto dobre odohraný zápas sa udial teraz v závere základnej časti. Máme to v hlavách, že môžeme aj s Aich/Dobom na jeho palubovke vyhrať,“ vyslovil nádej Richard Vlkolinský.

Individuálne

Po základnej časti MEVZY sú už známe aj konečné štatistiky. Medzi najlepšími majú svoje miesto aj chemesáci.

„Sarnecki potvrdil svoju pozíciu z minulého roku, keď sa na čele naťahoval s Wlodarczykom. Pádár je v Kecskeméte veľmi vyťažený hráč, má strašne veľa náhier, drží útočnú činnosť mužstva. Keď sa pozriem práve na Ljubljanu a Aich/Dob, my sme mali horšie čísla iba útočne. Oni dokázali dohrávať lopty, držali sa percentuálne okolo päťdesiatich percent, kým my sme nevynútene chybovali. Kvalitné družstvá nerobia chyby, „nevyhádžu“ sa smečmi do autu. Blokmi sme boli rovnakí ako oni, rozdiel však bol, či uspejete obranou na sieti v úvode alebo koncovke setu. A to je viac ako dôležitý aspekt. Servis... Niekedy je potrebné súpera zaťažiť podaním aj za cenu, že riziko je veľké a nie vždy uspejete. Ak súper nemá možnosť po našom servise útočiť stredom siete a v zápase takto ukončí svoju akciu päť – sedemkrát, je náš servis účinný. Aj keď ho viackrát pokazíme, naproti tomu však polovica z tohto pokazeného čísla sú naše priame body z podania. Zvoľniť hru, podanie, proti tímom typu Ljubljana či Aich/Dob sa nevypláca. V prípade nahrávky De Amo iba potvrdzuje svoje kvality. Aj z horšej prihrávky dokáže pripraviť nahrávku za 'jedna', vie dirigovať hru tímu, vie na seba vziať zodpovednosť, je ťažko kopírovateľný a to dvíha jeho kvality,“ dodal kouč chemesákov.

Štatistika

Najviac bodujúci
1. Krisztián Pádár (Kecskemét) 214 / 5,53; 2. Mikolaj Sarnecki (Humenné) 182 / 4,92; 3. Valdir De Sousa Sequeira (Aich/Dob) 175 / 4,73; 4. Ferenc Németh (Kaposvár) 153 / 4,03; 5. Milan Javorčík (Humenné) 124 / 3,18.

Ďalší chemesáci: 21. Jakub Joščák 72 / 2,00; 25. Milan Mizerák 67 / 1,86; 32. Peter Beňa 46 / 1,77; 37. Martin Pavelka 36 / 1,64; 45. Peter Mlynarčík 26 / 1,08; 48. Miroslav Jakubov 25 / 2,08; 53. Jakub Hriňák 23 / 0,66; 55. Martin Benčič (VT Bratislava/Humenné) 21 / 1,50; 58. Miguel Angel De Amo 19 / 1,58; 63. Jakub Bališin 13 / 0,93; 67. Milan Lízala 8 / 2,00; 69. Mateusz Leszczawski 5 / 0,42. * Poznámka: meno / počet bodov spolu / priemerný počet bodov na jeden set.

Príjem podania
1. Jani Kovačič (Aich/Dob) 45,62 %; 2. Milan Javorčík (Humenné) 42,39 %; 3. Peter Beňa (Humenné) 41,58 %; 4. Ales Fabjan (Ljubljana) 40,85 %; 5. Milan Lízala (Humenné) 40,00 %.
Ďalší chemesáci: 18. Martin Pavelka 28,70 %; 22. Radoslaw Szymczak 26,77 %; 24. Miroslav Jakubov 25,33 %. * Poznámka: percentuálna úspešnosť perfektného príjmu.

Bloky
1. Alpár SZABÓ (Kecskemét) 32 / 0,86; 2. Jakub Joščák (Humenné) 26 / 0,72; 3. Milan Mizerák (Humenné) 24 / 0,67; 4. Mikolaj Sarnecki (Humenné) 23 / 0,62; 5. Peter Wohlfahrtstätter (Aich/Dob) 23 / 0,53.
Ďalší chemesáci: 26. Martin Benčič (VT Bratislava/Chemes Humenné) 10 / 0,71; 32. Milan Javorčík 9 / 0,23; 42. Jakub Hriňák 6 / 0,17; 49. Martin Pavelka 5 / 0,23; 55. Peter Beňa 4 / 0,15; 56. Mateusz Leszczawski 3 / 0,25; 57. Miguel Angel De Amo 3 / 0,25; 58. Miroslav Jakubov 3 / 0,25; 59. Jakub Bališin 3 / 0,21; 65. Peter Mlynarčík 2 / 0,08. * Poznámka: body po blokoch / priemer bodov z bloku na jeden set.

Servis - priamy bod (eso)
1. Valdir De Sousa Seqeuira (Aich/Dob) 25 / 0,68; 2. Gregor Ropret (Ljubljana) 15 / 0,47; 3. Andrej Grut (Aich/Dob) 15 / 0,38; 4. József Nagy (Amstetten) 14 / 0,36; 5. Krisztián Pádár (Kecskemét) 13 / 0,34; 6. Jakub Hriňák (Humenné) 12 / 0,34; 7. Mikolaj Sarnecki (Humenné) 12 / 0,32.
Ďalší chemesáci: 19. Milan Mizerák 8 / 0,22; 26. Martin Pavelka 6 / 0,27; 30. Miguel Angel De Amo 5 / 0,42; 34. Milan Javorčík 5 / 0,13; 35. Miroslav Jakubov 4 / 0,33; 48. Jakub Bališin 2 / 0,14; 51. Peter Mlynarčík 2 / 0,08; 53. Peter Beňa 2 / 0,08; 56. Jakub Joščák 2 / 0,06; 57. Milan Lízala 1 / 0,25; 58. Mateusz Leszczawski 1 / 0,08. * Poznámka: body priamo z podania / priemer na jeden set.

Nahrávka
1. Oliver Binder (Aich/Dob) 45,59 % / 136; 2. Miguel Angel De Amo (Humenné) 42,55 % / 94; 3. Gregor Ropret (Ljubljana) 40,55 % / 254; 4. Jakub Hriňák (Humenné) 40,10 % / 207; 5. András Tóth (Kecskemét) 37,34 % / 316; ...9. Mateusz Leszczawski (Humenné) 32,76 % / 58. Poznámka: percentuálna úspešnosť perfektnej nahrávky / počet nahrávok spolu.

TABUĽKA (po základnej časti)
1. ACH Volley Ljubljana 12 11 1 35:6 33
2. Posojilnica Aich/Dob 12 11 1 35:11 31
3. Chemes Humenné 12 7 5 24:18 21
4. VCA Amstetten Hypo 12 5 7 16:26 14
-----------------------------------------------------------------

5. Fino Kaposvár 12 4 8 16:25 13
6. Gorter Kecskemét 12 2 10 12:31 7
7. VT Bratislava 12 2 10 9:30 7

ps

FINAL FOUR MEVZA 2013/2014

Utorok 11.3. - semifinále: Ljubljana – Amstetten (17.30), Aich/Dob – Chemes Humenné (20.15)
Streda 12.3. – zápas o 3. miesto (17.30); finále (20.15)

ps

utok-stredom_res.jpg
Útok stredom. Nahrávač Hriňák využil blokára Joščáka.


caka-nas-final-four_res.jpg
Čaká ich Final four. V klubovej histórii druhé chemesácke.
Foto: mirano

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 130
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 017
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 10 433
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 043
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 997
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 287
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 618
 8. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 554
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 551
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 410
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dávid Demečko.

Vošiel do dráhy rušňu, zraneniam podľahol

K tragédii došlo na košickej stanici, zomrel muž z okresu Poprad.

Miesto tragickej udalosti.

Veterinár napísal Krajčímu. Nechápe, prečo nemôže testovať

Stretol sa aj s prípadom, že tyčinky do nosa ľuďom vkladal masér.

Veterinár najprv Ag testy vyhodnocoval, potom už nemohol.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Matovič trvá na tom, že plošné testovanie je efektívne (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 222-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 417 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Premiér Igor Matovič.
Petra Vlhová počas 1. kola obrovského slalomu v stredisku Kranjska Gora.

Chôdza ako terapia aj šport. Ako ňou chudnúť aj meditovať?

Prečo je pre nás chôdza taká dôležitá?

Vizualizácia projektu Bytový dom Hradská.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop