ZEMPLÍNSKE HÁMRE. Zemplínske Hámre začali vo februári tohto roka tematicky unikátny projekt s podporou Švajčiarskeho finančného mechanizmu.
Jeho rozpočet viac ako 1,1 milióna eur pokryje nákup artefaktov a výstavbu viacerých objektov, ktoré budú onedlho zoznamovať návštevníkov obce s jej niekdajšiu baníckou, železiarskou a uhliarskou tradíciou.
Zemplínske Hámre sú najmladšou obcou v regióne Snina, no i napriek tomu sa k nim viaže zaujímavá história.
"Keďže sa do dnešných čias zachovala len nepatrná časť z jej pôvodných objektov, vybudovaním replík niektorých zničených technických diel chceme oživiť kultúrne a priemyselné dedičstvo obce a vytvoriť v nej potrebné zázemie pre rozvoj celoročnej turistiky," hovorí o projekte manažérka Daniela Galandová.
Múzeum, hámor, vysoká pec, úzkokoľajka...
Projektový zámer s názvom "Obnovme históriu baníctva a železiarskej výroby vo Vihorlatských vrchoch" financuje výstavbu obecného múzea, ktoré bude sídliť v objekte pôvodnej kamennej murovanice.
V pláne je aj výstavba repliky hámru s vodným náhonom, vysokej pece na tavenie železa, míle, kedysi používanej na pálenie uhlia, drevenej zvonice, turisticko-informačného centra pri miestnom kameňolome, ale aj nového náučného chodníka.
"Ideme ďalej rekonštruovať bývalú úzkokoľajku, po ktorej sa v minulosti dopravovala železná ruda, o niečo neskôr drevené uhlie a naposledy vyťažené drevo z okolitých lesov. Umiestnime na ňu rušeň s dvoma oplechovanými vozňami a dobovú drezinu na ručný pohon. Obnovíme zároveň aj štôlňu, kde sa ťažila v minulosti železná ruda," predstavuje ďalšie výstupy projektu starosta Zemplínskych Hámrov Jozef Gajdoš.
Vizualizácia lokomotívy, ktorá bude banskej v expozícii. Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Spolupráca s banskými múzeami
Dodáva, že unikátnu turistickú atrakciu pod Vihorlatskými vrchmi bude prezentovať novozriadená internetová stránka vo viacerých jazykoch.
Zemplínske Hámre spolupracujú s viacerými partnermi - Slovenským technickým múzeom v Košiciach, Zemplínskym múzeom v Michalovciach a Baníckym múzeom vo švajčiarskom Sarganse.
Príprava remeselných dielní a prepojenie obce s existujúcou sieťou cyklotrás je úlohou sninskej organizácie Fénix.
Stavebná časť projektu, ktorá odštartovala v uplynulých dňoch, má byť podľa slov starostu ukončená v závere roka.
"Následne na to budeme vdychovať projektu život, čiže budeme školiť ľudí pre múzeum či novovybudované informačné centrum," objasňuje Gajdoš.
Teší sa na pozitívne zmeny v obci, ktorú preslávil v posledných rokoch aj známy filmový dokument Nesvadbovo.
"Verím, že sa Zemplínskymi Hámrami preženie v budúcnosti oveľa viac turistov ako doteraz. Niektorým sa ich nová podoba zapáči možno natoľko, že sa tu rozhodnú zakoreniť, a to by bolo fajn."
V obci rozostavali viacero replík objektov, ktoré naviažu na históriu železiarstva a baníctva. Na snímke budova budúceho hámra na vodný pohon.
V blízkosti kameňolomu nad obcou je miesto starej banskej štôlne. Tam sa pripravuje expozícia bývalej banskej činnosti. V pozadí starý múr bývalého vchodu do bane, v popredí železobetónové dielce budúcej bane.
Maketa zvonice, jednej z viacerých pripravovaných replík objektov, ktoré naviažu na históriu železiarstva a baníctva obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín