Sprievod neobchádzal dedinu, ale sa po krátkej zastávke vydal rovno na mostík, aby tam s plačom i tancom pochoval basu.
BRESTOV. Brestovčania sa do fašiangového sprievodu pridávajú už ôsmy rok. Jedinou podmienkou je akákoľvek maska a dobrá nálada.
V sprievode však určite nesmú chýbať mladý s mladou, krojovaný pár, koník, kravka, Cigánka, Smrtka, ktorá berie basu, kňaz i kantor, ktorí ju so spevom pochovajú. Oplakávajú ju miestne ženy, strigy, čarodejnice, ale aj vodník.
Po krátkej „modlitbe“ ženy basu prikryjú bielym plátnom a na šesť týždňov pochovajú. Tanec, spev, pohostenie i kalíštek pálenky nesmú chýbať.
Tradíciu predkov obnovili v dedine na podnet starostky Ľudmily Novákovej. „Aby sa ľudia navzájom spoznávali a stretávali,“ vysvetľuje motív podujatia starostka, zamaskovaná za hipisácku hudobníčku.
Mladý s mladou. Ženícha si, už tradične, zahrala Anna Kurianová, učiteľka materskej školy. Na poste nevesty však došlo k zmene. „Vidíte, to už mladí nevydržia spolu ani rok,“ predstavila so smiechom „nevestu“ Vladimíra Tkáča, ktorý je v civilnom živote elektrikárom.
Starostka Ľudmila Nováková (v strede). Dokázala, že zmysel pre humor a recesiu jej rozhodne nechýbajú. Na snímke so svokrou Máriou Novákovou (vpravo) a priateľkou Helenou Onderčinovou.
Hudba a tanec sú neoddeliteľnou súčasťou obradu.
Striga alias Maroš Andrejkovič. Na starosti má strašenie i zabávanie zároveň.
Krátka modlitba. Osud basy je spečatený.
Basu prikryli ... ... a oplakali miestne ženy.
Najmladší ... Nezľakli sa ani dažďa ani zimy. Foto k článku: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín