Príprava klavírneho virtuóza s humenskými nádejami vyvrcholila stredajším spoločným koncertom.
HUMENNÉ. Richard Rikkon hľadá mladé talenty po Slovensku už tretí rok. V tomto roku má naplánovaných tridsať koncertov. Do Humenného prišiel po návšteve Bratislavy, Rožňavy a Trebišova.
Na spoločných koncertoch žiaci hrajú na nástrojoch a spievajú. Zelenú má nielen klasická, ale aj popová, džezová či ľudová hudba. „Len aby bola dobrá,“ hovorí Richard Rikkon.
Štrnásť talentov zo zušky
„Oslovil nás Karol Farkašovský, manažér projektu. Vybrali sme štrnásť žiakov školy z hudobného odboru. Hrajú na klavír, flautu, gitaru, husle, saxofón, akordeón, keyboard a, samozrejme, spievajú,“ povedal riaditeľ Základnej umeleckej školy v Humennom Miroslav Dziak.
Talentovaní žiaci si skladby vybrali sami. Vopred ich poslali Richardovi Rikkonovi, ktorý po preštudovaní notovej predlohy pripravil pre každého vybratého žiaka aranžmán. Potom skladby za prítomnosti učiteľov spoločne nacvičili deň pred koncertom.
„Bolo pre nás zážitkom pozorovať, ako pracuje s deťmi,“ dodal Dziak.
Mladé talenty získali aj cenné informácie, ako sa správať na pódiu, či ako odhaliť a prekonať rôzne technické nedostatky.
Na jednej lodi
Hľadanie talentov je pre klavírneho virtuóza výzvou.
„Nikdy neviem, čo môžem od mladého umelca čakať. Mnohým ľuďom to zmenilo život a som rád, že toto poslanie môžem vykonávať,“ povedal Rikkon.
Vysoká úroveň umeleckej školy v Humennom ho prekvapila. „Veľmi sa mi tu páči. Ľudia sú veľmi milí a deti talentované. Práve pre ne sa oplatí projekt realizovať,“ uviedol pred spoločným koncertom.
„Sme na jednej lodi. Musíme spolu urobiť hudbu, musíme si na pódiu navzájom dôverovať a pomáhať si. Nezáleží na tom, či niekto na koncerte spraví chybu. Snažím sa do spoločnej práce s deťmi vniknúť nielen profesionálne, ale aj ľudsky,“ vysvetľuje.
Talent a pokora
Základom u umelca je podľa Richarda Rikkona pokora.
„Okrem toho, že musí veľa vedieť, musí byť obdarený talentom a musí mať pokoru. Obecenstvo sa oklamať nedá. Len čo zahráte dva– tri tóny, hneď počuje, či je človek normálny. Druhá vec je usmerniť mladých ľudí tak, aby sa na pódiu nebáli, cítili radosť a často sa naň vracali,“ dodal.
Celoročné aktivity hľadania talentov vyvrcholia galakoncertom v Bratislave, kde sa predstavia najtalentovanejší mladí interpreti. Možno aj niekto z Humenného.
Najlepší z najlepších
Pre mladé humenské talenty bol spoločný koncert veľkou výzvou.
Sedemnásťročný Oliver Maury spieva už od piatich rokov. K hudbe ho viedol starý otec Ivan Mihalič.
„Dlho som spieval ľudové piesne. Často som vystupoval na rôznych koncertoch. Posledné tri – štyri roky sa venujem klasickému spevu,“ hovorí.
Spev pokladá za koníček, ale rád by sa ním v budúcnosti živil.
„Chcel by som ísť na Vysokú školu múzických umení alebo po maturite študovať spev na konzervatóriu. Potom by som sa ukázal svetu,“ dodáva s úsmevom.
Vystupovať s Richardom Rikkonom pokladá Oliver za veľké plus: „Som nadšený. Má perfektné klavírne variácie. Trému už veľmi nepociťujem. Je to skôr o zodpovednosti podať dobrý výkon.“
Andrea Škubová spieva od druhého ročníka základnej školy. Začínala ľudovkami, neskôr presedlala na klasiku a moderný spev. Práve v tejto polohe sa cíti najistejšie. Ešte je len žiačkou základnej školy a nevie, akou cestou sa jej profesionálny život uberie.
„Rada by som spievala. Trému mám pred každým vystúpením, ale teraz, keď je tu pán Rikkon, som voľajaká istejšia. Vôbec nie som nervózna,“ dodáva na generálke pred koncertom.
Záverečné vystúpenie patrilo finalistke SuperStar Terézii Mandzákovej. Hoci je už bývalou žiačkou ZUŠ, je rada, že ju na koncert pozvali.
„Vždy prídem veľmi rada, lebo všetko, čo som sa naučila, bolo práve v tejto škole,“ hovorí. „Zaspievať si s pánom Rikkonom je pre mňa úžasný zážitok a veľká česť. Tréma v zdravom množstve je dobrá vec, lebo dokáže človeka nabudiť,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín