Fyziku, ktorú vôbec nepokladá za odcudzenú vedu „obyčajným“ ľuďom, má vo svojich obrazoch. Tvorí už takmer dve desaťročia a dnes sa vyjadruje viac „presnejšie“ ako intuitívne. Obrazy nosí v hlave, pomáha mu počítač. Všedné dni s deťmi pokladá za rovnako dôležité ako významné dni. Varí pre ne fazuľovú polievku, zapeká zemiaky. Je na striedačku Brekovčan a Humenčan.
HUMENNÉ. Vo výstavných priestoroch Vihorlatského osvetového strediska vystavuje Milan Mihaľko ml. prierez tvorby od roku 2006 po súčasnosť pod názvom Presnejšie.
Syn významného amatérskeho maliara Milana Mihaľka st. nikdy nepociťoval, že by bol v otcovom tieni. „Otec mi dával slobodu, akú som chcel. Nikdy ma nenútil maľovať, nehovoril mi, ako a čo robiť,“ vyznáva sa autor.
Inšpiráciu k tvorbe nachádza všade naokolo. „Aj fyzika skúma všetko navôkol, vzťahy a interakcie medzi elementmi, entitami. Tak isto na mňa pôsobia všetky vzťahy v rodine, v práci, príroda i ľudia. Fyzika vôbec nie je odcudzená 'obyčajným' ľuďom, ako by sa mohlo zdať. Myslím si, že mám fyziku vo svojich dielach,“ dodáva.
Obraz dlho nosí v hlave
Osobitý výtvarník tvorí už takmer dve desaťročia. Za ten čas prešiel dlhú cestu.
„Na začiatku bola moja tvorba viac intuitívna. Rozmýšľal som pri maľovaní, obraz som dotváral počas maľby.
Teraz skôr rozmýšľam dlho pred tým, než začnem maľovať,“ hovorí.
Pripúšťa, že príčina je aj čisto prozaická. „Istý čas sme bývali v Humennom a ateliér som mal v Brekove.
Nemohol som toľko času tráviť v ateliéri, tak som si veci pripravoval vopred v počítači. Všetky škice k obrazom vznikali za pomoci softvéru. Celá táto séria je urobená práve takto. Všetko som si vopred premyslel farebne, kompozične, myšlienkovo. Škica bola pripravená na 95 percent,“ vysvetľuje Mihaľko.
Neznamená to, že by v úsilí tvoriť poľavil. „Je pravda, že produktivita mojej tvorivej práce je nižšia ako v minulosti. Ale pre mňa je to rovnako intenzívne, pretože nad obrazom rozmýšľam stále, nosím ho dlho v hlave a až potom ho dám na plátno,“ dopĺňa.
Kreslí vtipy
Hĺbavý a ťažko uchopiteľný autor funguje aj v úplnej inej polohe. S bývalým kolegom Petrom Kvankom „robí“ kreslený humor.
„Dal som sa naň preto, aby som 'dostal do ruky' figúry. Robím voľné abstraktné veci, ale zaujíma ma aj figurálna tvorba. Pri maľbe som sa k nej nedostal. Kreslené vtipy sú akousi náhradou, doplnkom,“ dodáva s úsmevom.
Deti sú stredom vesmíru
V životných hodnotách má maliar Mihaľko jasno. Stredom jeho vesmíru i témou jeho obrazov sú deväťročný syn Boris a sedemročná dcéra Janka.
„Pre mňa sú všedné dni s deťmi rovnako dôležité ako významné dni. Neviem si predstaviť život bez nich. Neustále ma inšpirujú. Pri tvorbe i v bežnom živote,“ vyznáva sa.
„Keď kurátorka výstavy Eva Tkáčiková hovorila, že som rodinne založený a že to na obrazoch vidieť, rozmýšľal som nad tým, že to nie sú len obrazy, ale aj bežný život. Robiť pre deti pizzu, fazuľovú polievku, zapekané zemiaky, aj k tomu ma deti inšpirovali,“ dodáva.
S vystavenou kolekciou je spokojný. „Vznikala v istom čase, ale teraz dozrel čas ísť ďalej. Vždy sa nájde niečo, čo ma posúva dopredu a pre čo sa oplatí napredovať,“ uzatvára.
Osobitý rukopis. Milan Mihaľko ml. je ťažko pochopiteľný a uchopiteľný.
Foto: jo
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín