Súd ho odsúdil na peňažný trest a na desať mesiacov mu zakázal viesť motorové vozidlo. Podľa zákona o obecnom zriadení mal poslanec o tejto skutočnosti informovať mesto a stratiť poslanecký mandát. Poslanec ho zatiaľ stále vykonáva. So žiadosťou o právny výklad sa obrátil na ministerstvo vnútra.
SNINA. Na prípad sninského poslanca mestského zastupiteľstva upozornili našu redakciu čitatelia.
Sninský mestský poslanec Miroslav Balog v októbri minulého roku šoféroval pod vplyvom alkoholu. Zastavila ho hliadka. Nafúkal vyše jedno promile.
S prokurátorom sa dohodol na vine a treste. Súd ho v decembri právoplatne odsúdil na peňažný trest a na zákaz viesť motorové vozidlá na desať mesiacov.
Mesto: Musíme byť opatrní
Ján Paľovčík, právnik Mestského úradu v Snine, potvrdzuje, že podľa zákona 369/1990 Zb. o obecnom zriadení mandát poslanca zaniká právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin alebo právoplatným odsúdením za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený.
„Hovorí o tom odsek 2 ustanovenia paragrafu 25 citovaného zákona. Avšak odsek 3 tohto istého ustanovenia hovorí, že poslanec je povinný túto skutočnosť bezodkladne oznámiť obci. Z uvedeného je zrejmé, že obec nemá právo a ani zákonné možnosti tieto skutočnosti overovať. Rovnako tak si obec nemôže osvojiť vyslovovať právny názor, či v prípade potvrdenia skutočností je naplnená aj podstata ustanovenia odseku 2. Ak sa preukáže existencia rozsudku, môže mesto požiadať o výklad ustanovenia tohto odseku vo vzťahu k peňažnému trestu a zákazu činnosti na ministerstve vnútra,“ uviedol v písomnom stanovisku.
Ako ďalej dodal, zbavenie mandátu poslanca pokladá mesto za veľmi vážnu vec a pri posudzovaní situácie musí byť opatrné a vždy vychádzať z platnej legislatívy.
„V prípade, že by bolo ukončenie mandátu nezákonné, hrozí mestu žaloba o porušení ústavných práv poslanca a veľmi vysoké sankcie,“ doplnil.
V tomto volebnom období v mestskom zastupiteľstve v Snine zanikli už dva poslanecké mandáty.
„Mesto nemá problém, aby to tak bolo aj v tomto prípade, avšak budeme stále postupovať iba na základe overených skutočností a dôkazov a hlavne v dikciách príslušných zákonov,“ uzavrel mestský právnik Paľovčík.
Balog: Požiadal o stanovisko ministerstvo vnútra
Poslanec Miroslav Balog zdôrazňuje, že ako mestský poslanec pôsobí už druhé volebné obdobie a povinnosti poslanca dobre pozná.
Svoj problém podľa vlastných slov konzultoval s viacerými právnikmi a ich stanoviská boli veľmi rôznorodé.
„Preto som sa rozhodol takto: písomne som požiadal o stanovisko ministerstvo vnútra, sekciu verejnej správy. Stanovisko ministerstva budem bez ohľadu na jeho výsledok plne akceptovať,“ uviedol pre Korzár.
Zároveň prisľúbil, že nás bude o svojom postupe informovať.
Názor
Rončák: Mesto môže konať
Odborník na samosprávu Ivan Rončák z Transparency International Slovensko potvrdzuje, že poslanec stráca mandát, ak spácha úmyselný trestný čin.
„Podľa prokuratúry jazda pod vplyvom alkoholu je úmyselný trestný čin. Dohodu o vine a treste musí oficiálne potvrdiť súd rozsudkom. Je to rovnocenné riadnemu konaniu pred súdom,“ hovorí.
Potvrdzuje aj oznamovaciu povinnosť poslanca. „Sám poslanec sa musí udať,“ dodáva.
Postih poslanca v prípade, že tak neurobí, zákon nerieši. „Podľa môjho názoru nič však nebráni mestu, keď sa dozvie takúto informáciu, aby si jej pravdivosť overila na príslušných miestach,“ uzatvára.
jo
Reakcia
Sankcie nebudú
Podľa slov Michaely Paulenovej z tlačového odboru ministerstva vnútra rezort nepracuje na novele zákona o obecnom zriadení.
„Dokonca ani pri novele v minulosti, keď sme predmetnú povinnosť do nej zapracovávali, sme nepočítali s ustanovením sankcií za nesplnenie povinnosti,“ reagovala na našu otázku, či sa neuvažuje o postihu pre poslancov, ktorí o svojom odsúdení obec neinformujú.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín