Tridsaťmetrový stožiar so šiestimi anténami na zlepšenie príjmu mobilnej komunikácie má stáť na briežku pri cintoríne v strede dediny. Skupine obyvateľov sa nepáči jeho poloha v blízkosti domov, boja sa negatívneho vplyvu elektromagnetického žiarenia na zdravie ľudí. Rozhodnutie sa snažia zvrátiť petíciou.
BELÁ NAD CIROCHOU. O výstavbe veže sa v obci diskutuje už niekoľko mesiacov. Poslanci medzičasom menili názor.
Najskôr výstavbu veže odklepli, neskôr pre nesúhlas niektorých z nich boli stavebné práce prerušené.
Posledný verdikt poslancov z pondelka 27. januára je, že veža v obci bude. V tajnej voľbe hlasovalo šesť poslancov za výstavbu a traja boli proti.
Poslanci územný plán schválili
Starosta Belej Ján Vajda (nez., kandidoval s poidporou SDKÚ a KDH) podpísal zmluvu o výstavbe tzv. základňovej stanice – rádioreleový bod so Slovak Telekomom ešte v auguste 2011.
Tridsať metrov vysoký stožiar so 6 anténami mal stáť pri cintoríne na briežku v strede obce, len pár metrov od domov, na obecnom pozemku pri neobývanom dome, ktorý sa využíval ako sklad civilnej ochrany.
„Majiteľka nehnuteľnosti a pozemku v susedstve ako účastníčka stavebného konania namietala proti stavbe. Vec išla na preskúmanie na Krajský stavebný úrad do Prešova. Ten konštatoval, že je všetko v poriadku.
Upozornil len na to, že obec nemá vežu v územnom pláne. Keď sme pripravovali zmeny a doplnky územného plánu, tak sme to tam zakomponovali. Obecné zastupiteľstvo to jednomyseľne schválilo. V máji minulého roku som podpísal územné rozhodnutie,“ hovorí starosta Vajda.
Premerané, odskúšané ...
Ponuku mobilného operátora na postavenie veže starosta uvítal.
„Ľudia chcú kvalitne telefonovať a rýchlejšie prenášať dáta. Doba si to vyžaduje,“ hovorí.
Pochybnosti o škodlivosti žiarenia z veže na zdravie obyvateľov v blízkom okolí nezdieľa.
„Ministerstvo výstavby a štátny zdravotný dozor nad stavbami vydáva ako na bežiacom páse povolenia na stavbu takýchto antén. Prečo mám ja ako starosta proti tomu bojovať? Kompetentní majú všetko premerané, odskúšané a nie je to až také škodlivé,“ hovorí.
Iné miesto, ďalej od ľudských obydlí, podľa starostu v územnom pláne obec nemá. Navyše je podľa neho hrozba, že si mobilný operátor bude v prípade zmarenej výstavby nárokovať už preinvestovanú čiastku.
„Dali sme vyčísliť, koľko peňazí doposiaľ prestaval mobilný operátor a koľko by stálo, keby sme vybavovali nové povolenie na inom mieste. Preinvestovaných je už 33 800 eur, 20 000 eur by boli náklady na iné miesto,“ hovorí starosta.
„Z 3 400 obyvateľov obce je proti veži jedno percento,“ dodáva.
Poslanec: Nemali sme všetky infomácie
Diskusiu o škodlivosti elektromagnetického žiarenia rozprúdil obecný poslanec Peter Karľa (nez., kandidoval s podporou SNS) ešte na rokovaní obecného zastupiteľstva spojeného s verejnou schôdzou v novembri minulého roku.
„Myslím, že miesto je nevhodné. Veža by mala stáť minimálne 500 až 1 000 metrov od obydlí. Negatívne účinky sa prejavia možno až po desiatich rokoch,“ hovorí.
Vedenie obce viní z toho, že poslancov o výstavbe dostatočne neinformovalo. „Vedeli sme, že to bude niekde na konci cintorína, nevedeli sme ale, čo presne to bude. Schválili sme to v dobrej vôli,“ hovorí.
Aj keď si myslí, že výstavba veže je viac - menej nezvratná, predsa len sa spolu s niekoľkými aktivistami v obci snaží zvrátiť tento stav petíciou. Tá požaduje vypísať obecné referendum. Podľa Karľu petíciu podpísalo zatiaľ približne tristo Beľanov.
Veža sa mu nepáči
Pavol Kapráľ, ktorý býva neďaleko miesta, kde by mala veža stáť, nie je zásadne proti jej výstavbe. Vedeniu obce však vyčíta absenciu komunikácie s občanmi.
„Nepáči sa mi len to, že som sa to dozvedel, až keď je problém. Prekáža mi, že je v prostriedku obce a nevedel som o jej výstavbe,“ hovorí.
„Škodiť možno neškodí až tak, ako si iní myslia. Samozrejme, určitá miera rizika tu je. Nepáči sa mi esteticky. Je to tridsať metrov vysoká hnusná veža. Bude priťahovať atmosférické prepätia. Budú tu biť blesky nonstop.
Veža je vyššia ako najbližší les,“ dodáva Pavol Kapráľ.
Vysielač bude v prevádzke v tomto roku
Mobilný operátor po nedávnom stretnutí so zástupcami obce výstavbu dočasne pozastavil.
„V súčasnosti máme k dispozícii všetky potrebné rozhodnutia a pripravujeme výstavbu samotného vysielača v lokalite. Uvedenie vysielača do prevádzky po meraniach intenzity elektromagnetického poľa a súhlase hygienika možno očakávať v priebehu tohto roka,“ povedal hovorca pre technológie a siete Slovak Telekomu Tomáš Palovský.
Podľa jeho slov je každá základňová stanica prísne posudzovaná príslušnými úradmi a do komerčnej prevádzky môže byť uvedená, iba ak je v súlade s platnými slovenskými a európskymi normami.
„Preto sme si istí, že podľa súčasných vedeckých poznatkov žiarenie z BTS staníc nepredstavuje ohrozenie zdravia obyvateľstva, keďže spĺňajú požiadavky stanovené normami. Navyše, každý mobilný operátor na Slovensku je povinný raz za tri roky dať skontrolovať intenzitu elektromagnetického poľa nezávislou certifikovanou firmou, ktorá zasiela výsledok na regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ dodal hovorca.
Pri cintoríne. Veže bude stáť na briežku nad domami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín