Práve v tomto mesiaci sa vodné vtáctvo sčítava. Ornitológovia i dobrovoľníci nevynechali ani Laborec. Brestovčanov však prekvapil jeden neočakávaný obyvateľ – bocian biely.
HUMENNÉ. Medzinárodný termín zimného sčítania vodného vtáctva pripadol na víkendové dni 18. a 19. januára.
Sčítanie vtáctva je v Európe medzinárodne koordinované.
„Pomocou neho môžeme sledovať veľkosť populácií druhov ako aj dlhodobý vývoj početnosti jednotlivých druhov. Miestom zimovania vodného vtáctva sú rôzne mokrade, vodné toky, vodné nádrže, rybníky či štrkoviská. Monitoring je zameraný na zistenie početnosti nehniezdiacich vodných a na vodu viazaných vtákov. Sčítanie prebieha na Slovensku od roku 1991,“ hovorí environmentalistka zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty Anna Macková.
Monitoruje sa aj u nás
Slovensko je rozdelené na 20 regiónov. Do sčítavania sa zapája vyše 300 dobrovoľníkov.
„Dobrovoľníci nemajú odborné ornitologické vzdelanie. Na väčšine lokalít Slovenska ale zimujú druhy vtákov, ktoré je možné dobre odlíšiť. Miesta, kde sa vyskytujú vzácne alebo početnejšie populácie vodného vtáctva, monitorujú už skúsení ornitológovia,“ vysvetľuje Macková.
Správa má na starosti monitoring vodných tokov v okresoch Medzilaborce a Humenné.
Vodné vtáky netreba kŕmiť
Na Laborci v zimnom období môžete zazrieť rôzne druhy kačíc, chochlačku vrkočatú, hlaholku severskú či potápača veľkého.
„Vďaka miernej zime vodné toky neboli zamrznuté a viac vodného vtáctva sa rozptýlilo do voľnej krajiny, kde si nachádzalo potravu. Len čo však veľké vodné plochy primrznú, vtáky sa vracajú za potravou späť k vode,“ hovorí Macková.
Kŕmiť vodné vtáky environmentalistka neodporúča. „Pre vtáctvo je to škodlivé. Sú to živočíchy, ktoré sa vyvíjali a prispôsobovali zime, chladu a nedostatku potravy tisícky rokov. Neprikrmované vodné vtáky po príchode silných mrazov jednoducho odlietajú,“ hovorí.
Prikrmované vtáky si zvyknú na prídel potravy, neodletia ani po príchode silných mrazov a hrozí, že primrznú. V odlete im často bráni fakt, že sú prekŕmené a ťažko sa im vzlieta.
„Zatúlanec“ z Brekova
Extrémna zima pripravila pre krajinárov prekvapenie.
„23. januára nám nahlásili, že v Brekove videli bociana bieleho. V tomto čase nemá v našich zemepisných šírkach čo hľadať. Dúfame, že je v dobrej kondícii a odletí nižšie na juh za teplejším počasím,“ hovorí environmenalistka Anna Macková.
Podľa slov ornitológa Miroslava Fulína, ktorý sa mapovaniu bociana bieleho na Slovensku venuje už dlhé roky, sa zatúlanec bude snažiť priblížiť tam, kde nájde potravu, a s príchodom zimy sa pravdepodobne stiahne južne do Maďarska.
Len dva dni predtým vyhlásila Slovenská ornitologická spoločnosť bociana bieleho za vtáka roku 2014.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín