SNINA. Študent Strednej priemyselnej školy v Snine sa športu pre telesne postihnutých športovcov – boccii – aktívne venuje od roku 2010.
Už o rok neskôr sa dostal medzi ôsmich najúspešnejších hráčov Slovenska a zúčastnil sa súťaže Boccia Masters, ktorú vyhral.
V roku 2012 získal zlato na Medzinárodných hrách telesne postihnutej mládeže do 21 rokov v Brne a vybojoval si miestenku v nominácii Slovenska, s ktorou sa v júni 2013 zúčastnil majstrovstiev Európy – EuroBoccia 2013 v portugalskom Guimaraesi, kde sa ako vôbec najmladší účastník po víťazstve vo finále nad Grékom Christosom Kanavasom stal majstrom Európy a postaral sa tak o historicky prvé slovenské zlato na medzinárodnej úrovni.
Aj Samuel Andrejčík bol oceneným športovcom v rámci Prešovského samosprávneho kraja za rok 2013.
Všimli si ho
„Nominácia na toto podujatie ma veľmi potešila,“ začal interview Samuel Andrejčík.
„Som rád, že si niekto všimol aj môj úspech, lebo nebolo jednoduché dosiahnuť to, čo sa mi podarilo,“ následne poznamenal. Sninského telesne postihnutého športovca nominovala medzi ašpirantov na ocenenie Nadácia Pro Futura zo Sniny a nakoniec bola úspešná.
Aby však mohol byť športovec aj na úrovni Prešovského samosprávneho kraja ocenený, musí dosiahnuť kvalitné výsledky minimálne na majstrovstvách Slovenska, často je už povinným kritériom aj reprezentácia našej vlasti.
Aký bol teda športový rok 2013 pre Samuela Andrejčíka? „V uplynulom roku som získal veľa víťazstiev na národnej úrovni, teda v rámci Slovenska. To mi umožnilo získať nomináciu do slovenskej reprezentácie, zúčastnil som sa majstrovstiev Európy v portugalskom meste Guimaraes a podarilo sa mi zvíťaziť. Som teda čerstvý majster Európy,“ poznamenal skromne.
Čo je boccia
Športové odvetvie boccia je pre viacerých úplnou neznámou. Samuel Andrejčík je však v tomto doma.
„Boccia je slovo pochádzajúce z gréčtiny a znamená lopta. Je to paralympijský šport pre telesne postihnutých športovcov. Cieľom hry je odhádzať svoje lopty v súlade s pravidlami čo najpresnejšie, najbližšie k cieľovej loptičke, ktorá sa vhadzuje do kurtu. Je to vlastne obdoba petangu alebo curlingu,“ vysvetlil vekovo stredoškolák.
Na pódium prišiel na vozíku, sprevádzala ho jeho mamka. Jeho údel telesného postihnutia znamená omnoho náročnejší život, ako pre zdravého človeka, športovca.
„V takomto prípade si na to musíte zvyknúť, i keď je to tvrdé. Šport je pre mňa možnosťou odreagovať sa, ale zároveň aj motiváciou byť lepší a lepší, dosiahnuť isté méty. Verím, že tá najbližšia, nominácia do Rio de Janeira na paralympiádu, mi vyjde,“ naznačil svoje športové ciele.
Túžba: Rio de Janeiro
„Majstrovstvá Európy boli mojím prvým podujatím veľkého medzinárodného významu. Podarilo sa mi uspieť, no bol by som nerád, ak by ostalo iba pri tomto peknom výsledku. Boccia je paralympijský šport, takže mojou túžbou je nominovať sa na paralympijské hry do brazílskeho Rio de Janeiro. Zatiaľ ešte miestenku v slovenskom národnom tíme nemám istú, ale verím, že presvedčím trénerov i realizačný tím svojimi výsledkami, aby sa táto brazílska túžba premenila na skutočnosť,“ dodal Samuel Andrejčík.
Fakty
Boccia, alebo Bocce (čítaj „boča“) je šport, určený nielen pre telesne postihnutých športovcov, ktorí majú poruchu funkcie všetkých štyroch končatín, ale aj pre zdravých športovcov.
Od roku 1984 sa zaraďuje medzi paralympijské disciplíny, medzi olympijskými disciplínami nemá ekvivalent.
V súčasnosti sa boccia hráva vo viac ako 50 krajinách sveta.
Každý hráč/pár/tím má k dispozícii 6 lôpt. Jeden hráč/pár/tím má červené lopty, druhý modré. Úlohou každého hráča/páru/tímu je dostať svoje lopty bližšie k hlavnej lopte bielej farby (lopta sa volá „jack“) ako súper.
peso
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín