Mesto Snina sa chce uchádzať o grant na rekonštrukciu tzv. Malého kaštieľa a parku. Koncom minulého roka poslanci schválili investičný zámer a mesto zadalo architektovi navrhnúť riešenie rekonštrukcie. Na štvrtkovom rokovaní zastupiteľstva nechal architekt Jozef Bajus nahliadnuť poslancov do svojej kuchyne. Ponúkol aj novinku – biblickú záhradu.
SNINA. V polovici minulého roka v meste slávnostne odovzdali do užívania zrekonštruovaný kaštieľ.
Vynovený areál špatil len objekt tzv. Malého kaštieľa, ktorý ostal nedotknutý. Už v tomto roku by sa to malo zmeniť.
Mesto zareagovalo na výzvu cez Regionálny operačný program a plánuje sa uchádzať o grant vo výške 600 – 700 000 eur s päťpercentným spolufinancovaním mesta. Ak by bolo úspešné, prvé práce by sa mohli začať ešte v tomto roku.
Malý kaštieľ je hospodárska budova
Návrh riešenia rekonštrukcie predložil poslancom na štvrtkovom rokovaní architekt Jozef Bajus.
Podľa jeho slov má tzv. Malý kaštieľ doplnkovú funkciu k objektu kaštieľa. Bude v ňom depozitár, konzervátorská dielňa, depozitár knižnice, na poschodí bude edukačno-spoločenská sála s premietacou technikou pre 30 ľudí.
V suteréne je klenbová pivnica, určená na akcie súvisiace s prezentáciou regionálnych výrobkov.
Opravy sa dočká strecha, podkrovie, ale aj socha Herkula.
Nevyhnutnými zmenami prejde aj okolie Malého kaštieľa. Na svahu za ním je močiar, ktorý bol voľakedy jazierkom.
V pláne je jeho obnova, dokonca sa uvažuje o dynamickej, teda tečúcej vode, napríklad vodopáde.
Chodníky vrátane verejného osvetlenia v okolí Malého kaštieľa sú prioritou. Prepoja ho s hlavným nádvorím a lávkou pre peších.
Biblická záhrada
Architekt Bajus si myslí, že jednou z možností obnovy historického parku pri kaštieli je vybudovanie biblickej záhrady v okrajových, menej exponovaných častiach. Ide o nový produkt sakrálnej turistiky, v našich končinách neznámy.
„Aby bol žiadateľ úspešný pri žiadosti o grant, je bezpodmienečne nutné preukázať aktivity súvisiace s dopadom na rozvoj cestovného ruchu. Na základe skúsenosti sa nám veľmi vhodná videla aktivita súvisiaca s krajinotvorbou – zriadenie oddychového priestoru typu biblická záhrada. Susedia v Poľsku v obci so 400 obyvateľmi majú od roku 2010 zriadenú biblickú záhradu s výmerou 80 árov a dĺžkou 230 m. V minulom roku ju navštívilo cielene takmer 90–tisíc návštevníkov,“ uviedol.
Zámerom je park oživiť a prilákať doň všetky vekové kategórie obyvateľstva. Voľakedy bola v parku kolkáreň, kúpalisko, priestor na tanečné zábavy.
Starostlivosť o stromy
Poslankyňa Daniela Galandová (nez.) je presvedčená o tom, že biblická záhrada v sninskom parku nie je najvhodnejším riešením.
Zdôraznila, že park je národnou kultúrnou pamiatkou. Dôležité je vhodné ošetrovanie stromov, starostlivosť o hrabovú a gaštanovú aleju.
Spolupracovať treba podľa nej aj s Ukrajinou, keďže druhá socha Herkula sa nachádza v užhorodskej zámockej záhrade.
„Architekt pracuje na projekte. Každý dobrý nápad je vítaný,“ uzavrel diskusiu primátor Štefan Milovčík (nez.).
Hotový projekt treba podať spolu so žiadosťou do 6. apríla.
Čo je biblická záhrada
Podstatou biblickej záhrady je z regionálnych prírodných materiálov a terénnych daností, ako aj na základe povestí a tradovaných dávnych udalostí vytvoriť krajinársky cenný oddychový priestor, v ktorom budú umiestnené rastliny spomínané v Biblii (300 druhov – mnoho z nich rastie bežne aj u nás) a spojiť ich s umelecky stvárnenými výjavmi z Biblie, náučnými panelmi, tečúcou vodou či odpočinkovým sedením.Na celom svete je asi 1 500 biblických záhrad s rôznou tematikou a výmerou od 10 árov do 250 hektárov. V Poľsku sú zatiaľ 4, na území Slovenska a pravdepodobne i Česka zatiaľ žiadna. Najviac biblických záhrad je vo Švajčiarsku, v Nemecku, Francúzsku, Rakúsku a Taliansku.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín