Predsedu Židovskej komunity v Humennom Juraja Levického pobúrilo, že na hrobe jeho matky na židovskom cintoríne niekto odlepil tabuľu s menom zosnulej. Pietne miesto v odľahlej lokalite na začiatku Hubkovej zvádza vandalov aj k iným výčinom.
HUMENNÉ. Takmer dva a pol metra vysoký betónový múr, ktorým je cintorín obohnaný, si za miesto svojej realizácie vybrali grafiťáci, sprejeri aj paintballisti.
Humenský židovský cintorín je národnou kultúrnou pamiatkou. Prvé hroby pochádzajú z obdobia okolo roku 1770, nateraz posledné z roku 2010.
Rozkladá sa na ploche takmer dva a pol hektára na tzv. Židovskej hore a stráži večný pokoj zosnulých približne v 970 hrobových miestach.
Sprejeri a paintballisti
„Cintorín je častým terčom vandalov, ktorí sa chodia do jeho priestoru doslova vyblázniť. V poslednom období tu vyčíňajú sprejeri, ktorí na oplotení skúšajú rôzne formy umenia, ale neuvedomujú si, že ničia majetok, do ktorého sme vložili nemalé finančné prostriedky. Je to katastrofa,“ hovorí Juraj Levický, ktorý je aj členom prezídia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku.
Dohliada na 22 židovských cintorínov na východe Slovenska. „Ročne na ich údržbu vynakladáme 16,5 tisíca eur,“ zdôrazňuje.
Odlepenú a blatom ušpinenú tabuľu s menom svojej matky kladie na miesto so slovami: „Bolí to.“
Hroby jeho rodičov z rokov 2009 a 2010 sa nachádzajú v spodnej časti cintorína neďaleko oplotenia.
Pozostalí zo zahraničia sa čudujú
Miestna židovská komunita začala cintorín postupne oplocovať zo západnej strany už v roku 2004. Tempo prác určovali finančné možnosti. Dokončovacie práce urobila maďarská firma z prostriedkov nadácie Kálman Lieberman z New Yorku v roku 2007.
Betónové oplotenie zamedzilo krádežiam žulových kamenných náhrobných kameňov.
Pouličných „umelcov“ však nezastavilo. Múr pri vstupnej bráne si paintballisti pravidelne mýlia so strelnicou.
„Mnohé rodiny, ktoré navštevujú cintorín z celého sveta, sa pozastavujú nad týmito nehoráznymi činmi. V Spojených štátoch a iných civilizovanejších krajinách sa pietnym miestam dáva úcta. Snažíme sa, aby aj to naše malo patričnú dôstojnosť,“ dodáva Levický.
Ešte stále má v živej pamäti prípad spred niekoľkých rokov, keď partia výrastkov nastriekala na hroby a bránu hákové kríže a hanlivé protižidovské nápisy.
„Boli sme aj na súde. Chlapci boli mladiství a vyhli sa postihu,“ spomína.
Mestskí policajti hliadkujú, ale ...
„Mestská polícia hliadkuje podľa možností. Keď je hliadka v druhom obvode, zájde aj na Hubkovu a na cintorín,“ odpovedá náčelník Mestskej polície v Humennom Marián Zub na otázku, či je aj židovský cintorín predmetom ich záujmu, hoci nejde o mestský majetok.
Mestskí policajti skontrolujú okolie cintorína vizuálne, podozrivý pohyb sa im doposiaľ zaznamenať nepodarilo.
„Musela by to byť veľká náhoda, aby sa nám podarilo chytiť niekoho pri čine,“ dodáva Zub.
Podstatná časť hrobových miest je očíslovaná. „V tomto roku plánujeme urobiť virtualizáciu cintorína, aby príbuzní, ktorí sa prídu pomodliť na hroby svojich predkov, vedeli, kde ich hľadať. Približne 650 miest vieme presne identifikovať. Zachovali sa zoznamy zosnulých ešte z čias, keď môj otec mapoval cintorín,“ dodáva Juraj Levický.
Podľa židovských obyčajov zosnulého treba pochovať do 24 hodín.
„Namiesto kvetov dávame na hroby kamene. Kameň je symbolom večnosti,“ vysvetľuje.
Nápisy na náhrobných kameňoch sú v hebrejčine, obsahujú citáty z Tóry, ale aj svetské odkazy pozostalých. „Závisí od rodiny. Pokiaľ boli neológovia, bol text voľnejší, ortodoxní prísne dodržiavali zákon Tóry,“ dopĺňa.
Grafity na oplotení. Pri vstupe je ich hneď niekoľko.
Ako na strelnici. Takto vyzerá múr pri vstupnej bráne.
Foto: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín