Po nedávnom prepade zlatníctva v Bratislave, ktorý sa skončil tragicky, ľudia diskutujú o tom, koľko zbraní je vlastne v obehu. Začínajú mať obavy. Tak napríklad v Prešovskom kraji ku koncu roka 2013 polícia evidovala 28 522 strelných zbraní. Len v okrese Prešov ide o 8 172 a pre porovnanie, v okrese Košice bolo evidovaných 6 279 zbraní.
PREŠOV. Časť ľudí neskrýva obavy z takého masového ozbrojovania. Niektorí zase podporujú myšlienku, že človek by sa mal vedieť ochrániť v krízovej situácii aj sám.
„Toto je hrozná doba. Každý deň počúvame o nejakých prepadoch za bieleho dňa, zlodeji ľuďom vniknú do domu, aj keď sú doma, ani sa nečudujem, že niektorí majú zbrane,“ myslí si Magdaléna Vaľková. Obavy majú však aj z legálne držaných zbraní.
„Medzi nami sa pohybuje toľko divných ľudí, že nikto nevie, kedy v nejakom amoku použijú zbraň. Veď už také prípady boli a najhoršie je, že zbrane použili voči svojim najbližším,“ dodal Róbert Varga.
Za dva týždne prijali 86 žiadostí
V tej súvislosti nás zaujímalo, koľko žiadostí o vydanie zbrojného preukazu polícia minulý rok vydala.
„Oddelenie dokladov odboru poriadkovej polície v Prešovskom kraji v roku 2013 zaevidovalo 942 žiadostí o vydanie zbrojného preukazu. Od začiatku tohto roka ich registrujú 86,“ informoval nás hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik.
Mimochodom, z celkových 942 vlaňajších žiadostí bolo 315 z okresu Prešov.
Taká je teda realita s legálnymi zbraňami, ale nikto nevie, koľko ich je medzi zberateľmi a už vôbec nie to, koľko nelegálnych zbraní je v obehu.
Ukazuje sa, že ich počet stále rastie.
Počas amnestie vyzbierali stovky zbraní
V Prešovskom kraji počas zbraňovej amnestie v rokoch 2005-2006 a ďalšej v rokoch 2009-2010 polícia preskúmala stovky zbraní z domácich zbierok.
Často išlo aj o guľomety a samopaly z vojnového obdobia, brokovnice, guľovnice, útočné pušky, menej o revolvery a pištole.
Občas to boli len časti zbraní. Majitelia z okresov Bardejov, Svidník, Humenné, Poprad, Kežmarok, Prešov, Stará Ľubovňa a Vranov nad Topľou ich odovzdali dobrovoľne.
„V rokoch 2005-2006 ich bolo 392 a v rokoch 2009-2010 odovzdali 494,“ konkretizoval situáciu krajský hovorca.
V obehu sú nelegálne zbrane
Napriek amnestii je v obehu ešte veľa nelegálnych zbraní.
Potvrdzuje to aj tohtoročný prípad 59-ročného muža z Vranova nad Topľou. Pri domovej prehliadke polícia uňho našla 5 rôznych strelných zbraní a vyše 400 brokových a guľových nábojov.
Obvinili ho z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Zaujímalo nás, kde skončili.
„Príslušný policajný útvar takéto zbrane drží v úschove do momentu, pokiaľ orgány v trestnom konaní alebo v konaní priestupku meritórne nerozhodnú o tom, ako sa má so zbraňou naložiť,“ uviedol Džobanik.
Zvyčajne ich potom spravuje všeobecná sekcia Mninisterstva vnútra SR.
Kto môže mať zbraň?
Zbrojný preukaz vydáva polícia v mieste bydliska občanom SR.
Musia o jeho vydanie požiadať písomne a preukázať spôsobilosť na právne úkony.
Žiadateľ musí byť bezúhonný a spoľahlivý držať alebo nosiť strelnú zbraň.
Musí mať však najmenej 21 rokov. Len v prípade poľovníckych zbraní je možné vydať preukaz aj 18-ročným žiadateľom.
Ďalšiu výnimku tvoria športoví strelci a vtedy je to možné aj vo veku 15 rokov.
Podľa krajského policajného hovorcu Džobanika každý z nich musí absolvovať skúšky pred komisiou a v konaní o vydanie zbrojného preukazu musí zdôvodniť potrebu držať alebo nosiť zbraň aj strelivo.
Testy stoja okolo 60 eur, ale keď ich žiadateľ nezvládne, môže ich opakovať až o rok.
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári