Od 1. januára nového roka 2014 začalo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja postupne zavádzať štandardy vlakovej dopravy. Cestujúci by sa mali dočkať zlepšenia úrovne cestovania. Špinavé vlaky a stanice by sa mali stať minulosťou. Cestujúca verejnosť je však skeptická.
HUMENNÉ. Medzi 57 stanicami, kde sa majú štandardy zavádzať prioritne, je aj železničná stanica v Humennom.
Minister dopravy Ján Počiatek Smer–SD) si od postupného zavádzania štandardov sľubuje nielen zvýšenie úrovne cestovania vo vlakoch, ale aj zlepšenie situácie na železničných staniciach. Cieľom je, aby boli ľudia, ktorí vlakovú dopravu využívajú, čo najspokojnejší.
„Vlaková doprava nie je len o tom, aby sa cestujúci odviezli z jedného miesta do druhého. Ale aj o tom, aby ich cesta bola príjemným zážitkom a mali motiváciu využívať vlaky čo možno najviac,“ dodal.
Čo má byť na stanici
Ministerstvo stanovilo 57 staníc, v ktorých sa budú štandardy zavádzať prioritne. Zlepšia sa nielen služby pre cestujúcich, ale aj úroveň samotných staníc. Napríklad priestory stanice musia byť osvetlené najmenej 30 minút pred príchodom vlaku a najmenej 15 minút po jeho odchode.
Stanice so zavedenou pitnou alebo úžitkovou vodou musia mať pre cestujúcich dostupné splachovacie toalety.
Súčasťou zmien bude aj rozdelenie nástupíšť na sektory A, B a C, čo umožní cestujúcim rýchlejšie nájsť „svoj“ vozeň.
V zime teplo, v lete príjemne chladno
O pohodlie cestujúcich sa chce ministerstvo zavedením štandardov postarať aj vo vlakoch. Po novom teplota vo vozni nesmie nikdy klesnúť pod +18 °C.
Od začiatku roka pribudla železničným prepravcom povinnosť zabezpečiť, aby v prípade letných horúčav s teplotou viac ako 30 stupňov mali cestujúci vo vlakoch s klimatizáciou garantovanú teplotu o päť stupňov nižšiu ako vonku.
Musia tiež dbať na to, aby sa z toaliet vo vlakoch nešíril nepríjemný zápach. Najneskôr do jedného roka budú musieť zabezpečiť, aby v každom vozni osobného vlaku fungovala minimálne jedna toaleta počas celej cesty vlaku. Tá musí byť nielen vybavená umývadlom s vodou, ale aj mydlom, toaletným papierom a utierkami.
Pamätajú aj na techniku
Od začiatku tohto roka sú povinné funkčné zástrčky vo vozňoch 1. triedy vnútroštátnych vlakov R. Štandardy pamätajú aj na internetové pripojenie vo vlakoch.
Už od roku 2015 bude dostupné bezplatné wi–fi vo vozňoch 1. triedy vnútroštátnych rýchlikov na trati Bratislava - Žilina - Košice.
Dobrú správu prinášajú železniční dopravcovia aj cyklistom. Od Nového roka musí byť na každých 50 sedadiel regionálneho osobného vlaku a na každých 100 sedadiel diaľkového osobného vlaku vytvorená možnosť prepraviť bicykel.
Raz zima, inokedy ako v krematóriu
Cestujúci na humenskej železničnej stanici však prehnaní optimisti nie sú.
„Ráno som cestoval do Prešova. Vo vozni bola zima. Keď sme sa na chlad posťažovali sprievodcovi, odporučil nám presadnúť si do novšieho vozňa, že v tých starých hapruje kúrenie bežne. A to už nehovorím o tom, že do krajského mesta nejde žiadny rýchlik. Sedemdesiat kilometrov prekonáva vlak takmer dve hodiny a stojí neuveriteľných devätnásťkrát. Nech sa potom železnice nečudujú, že ľudia nechcú cestovať vlakom,“ delí sa so svojím zážitkom z cestovania Humenčan Vladimír Paprčka.
Sedemdesiatdvaročný Július Šuhajda cestuje z Hrabovca nad Laborcom do Humenného a späť takmer každý deň. „Privítal by som vyššiu úroveň cestovania. Aj keď pravda je taká, že kultúru cestovania robia cestujúci, a nie železničiari,“ hovorí.
S novými vlakmi je veľmi spokojný. „Len neviem, prečo píšu, že sú pre ľudí. Veď koho vozili tie staré? Dnes bolo vonku pomerne teplo, a vo vozni kúrili ako v krematóriu,“ dodáva s úsmevom.
Čím viac na východ, tým je to horšie
Pani Danuše pochádza z Karvinej. Na humenskej stanici čakala na večerný vlak domov. „Bolo by dobré, keby sa tieto opatrenia stali bežné. Na to, aké je cestovné drahé, by sa mala úroveň zdvihnúť. Určite,“ myslí si.
Nad prostredím veľkej železničnej stanice krčí plecami. „Nie je to tu 'šialené'. Nepôsobí na mňa vyslovene zlým dojmom. Je tu čisto, nie sú tu bezdomovci. Mohla by byť trochu priestrannejšia,“ dodáva.
Štyridsaťročná Humenčanka pani Beáta vystúpila z košického rýchlika. „Cestujem deň a noc od švajčiarskych hraníc z Rakúska. Cestujem a prestupujem, cestujem a prestupujem,“ hovorí. „Čím viac na východ, tým je to horšie a rozdiel je viditeľnejší. Vozne sú staré, hrkocú, nepočula som si vlastného slova,“ dodáva.
K zavádzaniu štandardov je skeptická. „Keď si nás začnú politici vážiť, tak sa tak stane. Slovensko by sa malo spamätať,“ uzatvára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín