Primátor Štefan Milovčík (nez.) je presvedčený o tom, že mesto vstúpilo do nového roka v dobrej finančnej kondícii. Podľa hlavného kontrolóra a niektorých poslancov najväčším rizikom je stratové školstvo a nedoriešené súdne spory.
SNINA. Vyrovnaný rozpočet mesta Snina na rok 2014 je vo výške 13 064 512 eur.
Bežné príjmy predstavujú 10 058 468 eur, bežné výdavky 9 678 138 eur.
Kapitálové príjmy pre rok 2014 sú v objeme 2 471 044 eur a kapitálové výdavky 3 045 884 eur.
Prognóza príjmov z finančných operácií sa pohybuje na úrovni 1 708 746 eur a výdavkov v sume 1 300 000 eur.
Na činnosť mestského úradu je vyčlenených 815 683 eur.
Mesto malo ku koncu roka 2013 nesplatený úver vo výške 2 087 398 eur. K tomu treba prirátať ešte nesplatený úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) vo výške 539 000 eur. Percentuálne úverové zaťaženie mesta je 20,55%.
Primátor Milovčík konštatoval, že Snina vstúpi do nového roka v dobrej finančnej kondícii.
Investičné priority
Mesto Snina si v rámci tohtoročného rozpočtu určilo viacero investičných priorít. V prvom rade ide o dokončenie rozbehnutých projektov.
„Ide o Dom pokojnej staroby, ktorý sa usilujeme zrekonštruovať a premeniť na sociálne zariadenie pre 65 starších obyvateľov s 24-hodinovou starostlivosťou. Dokončujeme aj práce na veľkom investičnom projekte, ktorý je zameraný na odkanalizovanie okrajových častí mesta,“ informoval primátor Milovčík.
Radnica plánuje financovať aj ďalšie projekty z vlastných zdrojov. Pôjde napríklad o výstavbu cestnej komunikácie na Daľkovskej ulici, odstavné plochy na Vihorlatskej ulici či rekonštrukciu ihriska pri Základnej škole na Budovateľskej.
V pláne je pokračovanie modernizácie mestského systému verejného osvetlenia a obnova hospodárskej budovy v areáli nedávno zrenovovaného sninského kaštieľa.
Treba racionalizovať
Hlavný kontrolór mesta Pavol Marinič zdôraznil, že zvýšenú pozornosť si zasluhuje kapitola vzdelávania a školstva. Viacročný pokles žiakov zapríčiňuje znižovanie príjmov do rozpočtu mesta na prenesených aj originálnych kompetenciách. „Preto je potrebné vyriešiť otázku racionalizácie základných škôl a školských zariadení na území mesta,“ uviedol.
Poslankyňa Daniela Galandová (nez.) poukázala na to, že poslednú skutočne komplexnú analýzu z oblasti školstva spracovalo oddelenie školstva mestského úradu ešte v roku 2007. „Už tá navrhovala počet materských a základných škôl znížiť vzhľadom na negatívny demografický vývoj v Snine. Naopak, odvtedy pribudli ďalšie zariadenia,“ povedala.
Za príčinu neštandardnej situácie v sninskom školstve považuje aj to, že súkromní a cirkevní zriaďovatelia škôl sídliaci v mestských budovách platili mestu mnoho rokov len symbolické korunové, resp. eurové nájmy.
Poslanci na jej podnet schválili uznesenie, ktorým zaviazali radnicu do konca marca vypracovať koncepciu rozvoja školstva v meste Snina na roky 2014 – 2018 s výhľadom do roku 2024.
A hoci poslanci takmer jednohlasne schválili aj zrušenie platenia eurového nájmu pre cirkevnú materskú školu, ktorej zriaďovateľom je Arcibiskupský úrad v Košiciach, ich rozhodnutie primátor vetoval.
Súdne spory sú hrozbou
Zvýšenú pozornosť treba podľa kontrolóra Mariniča venovať neukončeným súdnym sporom, ktoré by v prípade neúspechu mali výrazný negatívny dopad na rozpočet mesta.
„Mestský úrad pre prípad neúspešne ukončených súdnych sporov vedie účtovnú finančnú rezervu vo výške 1 741 661 eur, ktorá však nie je rozpočtovo zabezpečená,“ uviedol v stanovisku.
Stratové školstvo a súdne spory vníma ako ohrozenie aj poslanec Jaroslav Regec (SDKÚ-DS). „Z krátkodobého hľadiska je rozpočet udržateľný. Zo stredno a dlhodobého hľadiska sme však pomerne vo veľkom riziku. Ak by mesto súdne spory prehralo, hrozila by mu nútená správa. Vidím to ako veľký problém,“ povedal.
Nie politika, ale zdravý rozum by mal podľa neho zvíťaziť aj v prípade racionalizácie materského a základného školstva v meste. „Nedokážeme uživiť všetky školy. Inej cesty niet, len racionalizovať. Treba to urobiť komplexne a citlivo tam, kde to najmenej bolí,“ dodal.
Za ekonomickú časovanú bombu označil skládku komunálneho odpadu a Dom pokojnej staroby, kde bude treba pre nesplnenie podmienok časť finančných prostriedkov z európskych fondov vrátiť.
„Nič sa nesnažíme podceniť, ten hlavný problém sa týka skládky komunálneho odpadu. Vedie sa dlhodobo súdny spor ohľadom nezaplatených faktúr z predchádzajúcich rokov. Usilujeme sa vyriešiť tento problém aj s ohľadom na to, že bude potrebné skládku čochvíľa rozširovať, navyšovať či stabilizovať a napokon ju odpredať,“ vysvetlil Milovčík s tým, že o konkrétnych podmienkach jej predaja budú rokovať mestskí poslanci začiatkom roka.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín