KOLONICA. Hviezdne nebo nad Kolonickým sedlom skúmajú astronómovia už vyše desať rokov pomocou najväčšieho ďalekohľadu na Slovensku.
Vihorlatský národný teleskop s priemerom zrkadla jeden meter o svoj primát však už čoskoro príde.
Ďalekohľad unikátnych rozmerov sa pýši prívlastkom "najväčší" od roku 2002.
Skúmajú premenné hviezdy
V Astronomickom observatóriu, ktoré spadá pod Vihorlatskú hvezdáreň v Humennom, sa využíva na pozorovanie premenných hviezd.
Tie sa vyznačujú premenlivou jasnosťou, čo je dôsledkom fyzikálnych procesov v ich vnútri, ale aj vzájomného prekrývania hviezd.
"Naše pracovisko je významné najmä z pohľadu pravidelného pozorovania premenných hviezd, ale aj takých typov hviezd, ktoré sa predtým na Slovensku nepozorovali. Ide napríklad o intermediálne polary - zvláštne dvojhviezdy, ktoré sú známe anomáliami magnetického poľa," informoval riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne Igor Kudzej.
Dodal, že rekordný teleskop, ktorý chráni kupola Astronomického observatória na Kolonickom sedle, nie je jeho majetkom.
Na sklonku 90. rokov ho na základe zmluvy o vedecko-technickej spolupráci získala humenská hvezdáreň od Astronomického observatória z ukrajinskej Odesy.
Zahraničné pracovisko jej požičalo ďalekohľad na 99 rokov. Financie potrebné na jeho prevoz a montáž získala hvezdáreň zo sponzorských príspevkov prevažne z vihorlatského regiónu. Teleskop preto získal prívlastok Vihorlatský národný.
Park tmavej oblohy
Nie je to len unikátna pozorovacia technika, ktorá predurčuje spomínané pracovisko za Sninou na získavanie významných dát o vesmíre.
Sú to nepochybne aj prírodné pomery na pomedzí Bukovských a Vihorlatských vrchov, kde je observatórium situované.
"Nachádza sa v Parku tmavej oblohy Poloniny, ktorý sme založili v roku 2010. Disponuje čistou a priehľadnou atmosférou s absenciou plynoprachových zložiek a najnižším svetelným znečistením na Slovensku. Pracujeme teda s jasným hviezdnym nebom na tmavej oblohe," vysvetlil Kudzej.
Tento ďalekohľad na Kolonickom sedle o svoje slovenské prvenstvo čoskoro príde.
V areáli observatória na Skalnatom plese sa totiž bude v priebehu nasledujúceho roka inštalovať nový teleskop s priemerom 130 centimetrov.
"Našu činnosť to nijako neohrozí, naopak doplní. S tatranským pracoviskom budeme naďalej spolupracovať tak ako doteraz," uzavrel Kudzej.
Areál observatória v Kolonickom sedle. Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín