Vihorlatské múzeum v Humennom ukončilo v týchto dňoch rekonštrukciu dreveného kostolíka, ktorý je dominantou jeho skanzenu. Poškodenú krytinu chrámu nahradili nové štiepané šindle.
HUMENNÉ. Kostolík sv. Michala archanjela postavený v roku 1764 stál pôvodne v najvýchodnejšej obci Slovenska - Novej Sedlici. Jeho zlý technický stav si však v druhej polovici minulého storočia vyžiadal výstavbu nového kostola.
Drevený chrám sa neskôr v 70. rokoch podarilo zachrániť jeho presťahovaním do areálu humenského skanzenu. V súčasnosti je jeho najvýznamnejšou stavbou a zároveň najväčším zbierkovým predmetom Vihorlatského múzea.
Foto: TASR/Tomáš Doboš
Strechu bolo nevyhnutné opraviť
"Potreba opravy strechy kostolíka vyplynula z pôsobenia času, poveternostných vplyvov i parazitujúcich machov a lišajníkov. Vlani sme v rámci projektu s finančnou podporou ministerstva kultúry kúpili potrebný materiál a v tomto roku sa pristúpilo k samotnej oprave," informoval etnograf Vihorlatského múzea Jozef Fundák.
Na renovácii strechy sa podieľali od júla tohto roka pokrývači z Moravy. Na opravu približne 450 štvorcových metrov strešnej krytiny sa použilo asi 25 000 kusov šindľov, pričom práce sa vykonávali aj na najvyššej chrámovej veži vo výške 18 metrov nad zemou.
Na kostolíku bolo potrebné vymeniť nielen staré šindle ale aj poškodené strešné laty a časti pôvodného krovu.
"Pri rekonštrukcii sa používali štiepané drevené šindle, ktoré majú dlhšiu životnosť ako tie rezané. Náročnosť prác znásobovali ozdobné ukončenia niektorých radov šindľov, ktoré bolo potrebné zachovať. Po montážnych prácach sa nová krytina ošetrila ochranným náterom," uzavrel Fundák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín