Skúpil pozemky a plánoval ich pripraviť na predaj záujemcom o výstavbu domov. Projekt predložil mestu Humenné na vydanie záväzného stanoviska k investičnej činnosti a následne na vydanie územného rozhodnutia. Zamietané stanoviská mesta rozpútali papierovú vojnu, ktorá trvá už takmer desať mesiacov. Investor je presvedčený o tom, že mesto ho poškodzuje svojím konaním. To sa bráni, že podporuje každú výstavbu, ktorá nie je v rozpore s platným územným plánom mesta.
HUMENNÉ. Spoločnosť Kremenec, l. p., s. r. o., chce pripraviť v lokalite Dubník infraštruktúru pre vybudovanie rodinných domov.
V prvej etape ide o 18 domov, v druhej a tretej by v horizonte niekoľkých rokov malo postupne pribudnúť viac ako 20 parciel, obchodné centrum a športoviská.
„Máme komplexne spracovaný projekt. Sú doň zapracované všetky pripomienky zúčastnených odborných a štátnych organizácií. Rozhodli sme sa, že Mesto Humenné požiadame o spojenie územného a stavebného konania, čím urýchlime náš podnikateľský zámer. Predpokladali sme, že s prácami začneme už na jar,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Andrej Vaľo.
Všetky kladné, iba jedno nie
Spoločnosť má k dispozícii všetky záväzné kladné stanoviská, ako napríklad Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), Slovenského pozemkového fondu (SPF), Východoslovenskej energetiky (VSE), Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), Slovenského plynárenského podniku (SPP), obvodného úradu životného prostredia, obvodného pozemkového úradu, okresného hygienika, OR HaZZ, OR PZ okresného dopravného inžiniera či krajského pamiatkového úradu.
Jediné záporné stanovisko prišlo od mesta. Argumentovalo tým, že zámer výstavby nie je v súlade so schváleným Územným plánom mesta Humenné.
V rozpore s plánom
„Mesto Humenné podporuje každú výstavbu, ktorá je prospešná pre občanov a ktorá nie je v rozpore s platným územným plánom mesta. Investor, spoločnosť Kremenec, má záujem vybudovať rodinné domy v problémovej lokalite medzi Gaštanovou ulicou a Dubníkom, ktorú pravidelne zaplavuje potok Lieskovčík. Navrhuje, aby dopravné prepojenie k lokalite nových rodinných domov viedlo cez existujúcu prístupovú cestu, ktorá nie je definovaná ako mestská obslužná komunikácia a ani nemá jej parametre,“ uviedla hovorkyňa humenskej radnice Michaela Slivková Kirňaková v stanovisku mesta.
Spoločnosť Kremenec je ale presvedčená o tom, že zakreslenie cesty v územnom pláne je len schematické a nie je záväzné. Požiadala mesto o vytýčenie stretnutia na mieste, kde by sa hľadal schodný variant dopravného riešenia.
„Doposiaľ sa tak nestalo. Mesto Humenné ani raz nereagovalo na žiadosti o vytýčenie prístupovej cesty. Nemôžeme sa dostať k našim pozemkom,“ tvrdí Andrej Vaľo.
Odpoveď na otázku, prečo sa stretnutie neuskutočnilo, sme z radnice do redakcie nedostali.
Lieskovčík robí šarapatu
Ďalším faktorom, ktorý bol príčinou zamietavého stanoviska, je akceptovanie námietok troch obyvateľov lokality, ktorí nesúhlasia s pripojením na existujúcu kanalizáciu.
„Gaštanová ulica je špecifická oblasť, ktorú pravidelne zaplavuje potok Lieskovčík. Obyvatelia tejto lokality píšu petície a čakajú už 20 rokov na to, kedy sa dorieši protipovodňové opatrenie. Problémový potok zaplavuje domy, podmýva cesty a chodníky,“ uvádza sa v stanovisku mesta.
„Investor sa navyše chce pripojiť na existujúcu kanalizáciu, ktorá je však nedostatočná a nedokázala by pokryť ďalšie kanalizačné prípojky. K zaplavovaniu tejto oblasti by tak dochádzalo ešte častejšie,“ píše sa ďalej.
Proti týmto návrhom sa postavili obyvatelia Gaštanovej ulice. Spísali petíciu, ktorú odovzdali mestu. Primátorka mesta Jana Vaľová (Smer) a vedúca odboru výstavby Katarína Ježová boli s dotknutými občanmi túto petíciu prerokovať.
„Samospráva chce zaplavovanej lokalite na Gaštanovej ulici pomôcť. Protipovodňové opatrenia bude riešiť komplexne, protipovodňovou úpravou potoka Lieskovčík priamo cez aktualizáciu územno-plánovacej dokumentácie v podobe vybudovania suchého poldra. O tomto kroku už primátorka mesta so zástupcami SVP, š. p., rokovala. Vodohospodári dali súhlas, že pokiaľ bude schválená zmena územného plánu, vyhotovia projektovú dokumentáciu a do roku 2015 vybudujú protipovodňové opatrenie v podobe suchého poldra,“ napísala hovorkyňa radnice.
Pripravení na storočnú vodu
Andrej Vaľo nad týmto vyjadrením nechápavo krúti hlavou.
„Akými odbornými a právnymi stanoviskami disponujú traja páni, z ktorých jeden ani nebol prizvaný ako účastník konania, že boli rozhodujúce pre zamietavé stanovisko mesta?“ pýta sa.
„Spoločnosť Kremenec v spolupráci s odborníkmi SVP, š. p., na vlastné náklady pripravila projektovú dokumentáciu na ochranu pripravovaného územia pred povodňami minimálne pre 100-ročnú vodu vrátane dopravného napojenia, mostného telesa, ktoré takisto spĺňa najprísnejšie požiadavky odborníkov zo SVP, š. p., a má byť v budúcnosti už existujúcou súčasťou pripravovaného projektu. Zástupca VVS, a. s., na územnom rokovaní prítomných oboznámil, že ich spoločnosť má v investičnom pláne na rok 2014 rekonštrukciu a rozšírenie kanalizácie smerom k pripravovanej lokalite. Vedia o týchto skutočnostiach petičiari? Prečo sme neboli prizvaní na rokovanie vedenia mesta s občanmi aj my pre rovnoprávnosť a objektívnosť názorov?“ kladie rečnícke otázky.
Firma sa obrátila na prokuratúru
Spoločnosť Kremenec podala podnet na Okresnú prokuratúru v Humennom pre porušenie zákona zo strany Mesta Humenné.
Na základe protestu prokurátora, ktorý Mesto Humenné akceptovalo, vzalo svoje „negatívne záväzné stanovisko“ k investičnej činnosti späť. Spoločnosť úsilie o získanie stavebného povolenia vyvíjať neprestala.
Výkonný riaditeľ Andrej Vaľo označuje postup mesta za neštandardný, postoj mesta k investorskej spoločnosti za osobitý a zaujatý.
Je presvedčený o tom, že Mesto Humenné poškodzuje spoločnosť svojím konaním.
„Spomínam si na slová premiéra Roberta Fica, ktorý na otázku petície proti stavebnému povoleniu vydaného bratislavským Magistrátom pre nábrežie Dunaja, povedal: 'Čo už len mohol magistrát robiť v rámci platných zákonných noriem? Stavebné povolenie nie je o pocitoch či subjektívnom pohľade. Stavebné povolenie je o komplexnom stanovisku množstva odborných inštitúcií.' Takže, čo platí v Bratislave, malo by i v Humennom,“ dodáva Andrej Vaľo.
Humenská radnica na našu otázku, čo si myslí vedenie mesta o tom, že ich postoj hodnotí investor ako osobitý a zaujatý, neodpovedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín