Polícia opäť prešetruje poruchu výťahu na poliklinike v Humennom. Začala trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia. Majiteľ budovy je rozhodnutý výťahy vymeniť.
HUMENNÉ. Osemnásteho októbra spadol do výťahovej šachty na poliklinike 18-mesačný Šimon.
Po tragédii sa začalo vyšetrovanie a preverovania. Polícia čaká na posudky z viacerých odborov a vyjadrí sa až po končení vyšetrovania.
Pre výťahy musela prísť na miesto opäť. Žena z Lukačoviec osobne oznámila na polícii, že na humenskej poliklinike došlo k poruche osobného výťahu.
„Vyšetrovaním na mieste bolo zistené, že 13. novembra predpoludním v budove polikliniky z doposiaľ nezistených príčin došlo k samovoľnému zastaveniu ľavého osobného výťahu medzi 5. a 6. poschodím. Po spustení výťahu na prízemie sa výťah zastavil asi 20 cm nad podlahou vonkajšej chodby, čo zvýšilo nebezpečenstvo pre cestujúcich vo výťahu,“ informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová.
Ako ďalej dodala, poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Humennom začal ešte v ten istý deň trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia.
Nízky: Prečo nám žena poruchu nenahlásila?
Majiteľ polikliniky Peter Nízky zdôrazňuje, že zodpovednosti za škodu sa nezbavuje, nechápe však, prečo 32-ročná žena z Lukačoviec nahlásila poruchu výťahu rovno na polícii, a to až po piatich dňoch.
Je presvedčený o tom, že Lukačovčanka mala hneď po vystúpení z výťahu kontaktovať jeho správcu.
„Na tabuľke je uvedené číslo na poruchy. Prečo nám ju nenahlásila? Výťah by sme ihneď vyradili z prevádzky, všetko by sme skontrolovali a zapísali do knihy výťahov,“ hovorí.
„Znalec povedal, že ak na pokazenom výťahu zavriete dvere a niekto stlačí tlačidlo, už sa nikdy nedá dať do takej istej situácie, ako v okamihu, keď k poruche došlo. Nezistíte pravú príčinu problému,“ zdôrazňuje.
Ako dodáva, prípad môže byť pokojne aj „dielom“ konkurencie. „Vedľa sa otvárajú neštátne zdravotnícke zariadenia, ktoré lákajú lekárov, aby k nim presťahovali ambulancie. Môže to byť jedna z možností,“ pripúšťa Nízky.
Nešťastie z 18. októbra podľa neho rozpútalo vlnu špekulácií, či sú výťahy na poliklinike bezpečné. O údržbu, správu a servis výťahov na poliklinike sa podľa jeho slov stará externá firma. Revízie sú pravidelné a pred dvoma týždňami na tri výťahy robili skúšky štátni inšpektori.
Výťahy ľudia preťažujú
Budovu polikliniky kúpila firma NBP 12. júna 2012. „Predtým výťahy premávali len zriedka. Rozhodli sme sa sprevádzkovať ich. Urobili sme výmenu technickej kabeláže súvisiacej s frekvenčnými meničmi. Tá zabezpečuje komfort chodu výťahu,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti Nízky.
Príčin, prečo sa výťahy kazia a zasekávajú, je podľa neho viacero.
„Vo výťahoch sú dnu zabudované otváracie dvere, ktoré treba manuálne otvoriť a zatvoriť. Ľudia s nimi nevedia narábať. Otvárajú ich skôr, ako je výťah v stanici,“ vymenúva prvý dôvod.
Druhou príčinou poruchovosti je preťažovanie výťahov.
„Na výťahu je napísané, že je maximálne pre šesť osôb a vystúpi z neho dvanásť ľudí. Nedokážeme tomu zabrániť,“ zdôrazňuje.
Momentálne sú v prevádzke tri výťahy. Štvrtý, v ktorom sa nešťastie stalo, bude čoskoro spustený do prevádzky pod dohľadom štátnych inšpektorov.
„Vyšetrovateľ nám dal súhlas,“ dodáva.
Výťahy postupne vymenia
Konateľ Nízky je rozhodnutý výťahy v budove postupne vymeniť. „Vieme to zrealizovať v horizonte dvoch rokov. Dodacia lehota jedného výťahu je pol roka,“ hovorí. Ako prvé prídu na rad nákladné výťahy.
Výťahy sú staré vyše dvadsať rokov. „Podľa znalcov vek výťahu nemá vplyv na jeho funkčnosť. Pokiaľ sa pravidelne servisuje a revizuje, môže premávať aj sto rokov,“ dopĺňa.
„Keby som mohol, vystrihol by som 18. október z kalendára. Je nám to veľmi ľúto. Ľudia sa nemajú čoho báť. Výťahy sú bezpečné,“ dodáva.
Osobné výťahy. Ľudia ich zasekávajú.
Nepremáva. Výťah, v ktorom sa stalo nešťastie, zatiaľ nepremáva.
Foto: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín