Mesto Snina chce predať mestskú skládku. Aj keď niektorí poslanci namietali, že by sa strategický majetok nemal predávať v poslednom roku volebného obdobia, potrebné tri pätiny hlasov na schválenie zámeru sa našli. Skládku od začiatku sprevádzajú problémy. Nie sú to len živé súdne spory, ale aj destabilizácia územia. V lete kyanid v Pčolinke zapríčinil úhyn rýb.
SNINA. Poslanci sa zámerom predať skládku zaoberali na minulotýždňovom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Skládka tuhého komunálneho odpadu (TKO) slúži mestu od roku 1998. Má kapacitu 178 000 metrov kubických.
Približne 86 000 kubických metrov je ešte voľných, čo by malo stačiť na ukjladanie odpadu ďalších desať rokov. Skládku prevádzkujú mestské Verejnoprospešné služby (VPS).
Skládku sprevádzajú problémy
Mesto vedie súdny spor s vykonávateľom prác, ktorý si ešte nárokuje neuhradené faktúry.
„Územie nie je celkom stabilné,“ povedal na rokovaní poslancom primátor mesta Štefan Milovčík (nez.).
V lokalite skládky dochádza k svahovej deformácii, čo potvrdili aj tzv. inklinometrické merania.
„Neposúva sa skládka, ale územie v hĺbkach 10 – 12 metrov. Treba ho stabilizovať, čo si vyžaduje finančné prostriedky. Navyše, je potrebné uvažovať nad rozšírením skládky,“ argumentoval primátor Milovčík, prečo treba schváliť zámer vypísať verejnú obchodnú súťaž na predaj.
Budúcemu vlastníkovi skládky mesto do zmluvy zakomponuje tri podmienky. Aby mesto minimálne v trvaní terajšej životnosti skládky mohlo ukladať odpad za minimálny poplatok, určený ministerstvom životného prostredia, aby vlastník zastabilizoval územie a prevzal na seba všetky súdne spory.
Ryby zabil kyanid
V júli tohto roka uhynulo v rieke Pčolinka, ktorá tečie neďaleko, množstvo rýb. Úhyn vyšetrovali polícia a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).
Analýza odobratých vzoriek ukázala, že príčinou úhynu bol kyanid. Zdroj znečistenia je však zatiaľ neznámy.
Ochranári z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk majú podozrenie, že svahové deformácie v okolí skládky s týmto prípadom súvisia. V jeseni zorganizovali v Snine lokálnu petíciu, týkajúcu sa znečistenia Pčolinky nebezpečným kyanidom.
„Petícia požaduje dôkladné prešetrenie týchto skutočností a nájdenie zdroja znečistenia hlavne v súvislosti s ochranou vodného zdroja pitnej vody pre obec Pichne, ktorý sa nachádza vedľa rieky Pčolinka,“ uviedol Viliam Bartuš zo zoskupenia.
Petíciu podpísalo vyše 1 300 občanov.
Svah sa zosúva
V tomto roku na skládke vykonávala kontrolu SIŽP, aby mohla vydať nové integrované povolenie na prevádzku skládky, o ktorú VPS požiadali.
Zoskupenie VLK a združenie Zelený kameň s vydaním integrovaného povolenia na prevádzku skládky nesúhlasia.
„Na základe podkladov v tomto konaní i mimo neho je dôvodné podozrenie, že táto skládka je hrozbou pre prírodu i obyvateľov nášho regiónu. Kým si nebudeme istí, že ďalšie prevádzkovanie a samotná existencia tejto skládky priamo neohrozujú životné prostredie, nemôžeme súhlasiť s vydaním integrovaného povolenia,“ vyjadril stanovisko ochranárov Bartuš.
Poukázal na výsledky meraní svahovej deformácie okolia skládky, ktoré vykonával Štátny geologický ústav Dionýza Štúra od 28. marca 2012 do 18. apríla 2013 pre potreby susedného kameňolomu. V októbri už geológov na skládku jej prevádzkovateľ nepustil.
Aj napriek tomu odborníci konštatujú, že skládka TKO sa nachádza v aktívnom zosuve a že počas posledného obdobia došlo k zintenzívneniu svahového pohybu.
„Nárast pohybovej aktivity zosuvného telesa predstavuje vážnu hrozbu najmä pre aktívne využívanú skládku TKO mesta Sniny,“ uvádza sa v závere technickej správy.
Prevádzkovateľ: Skládku spravujeme tak, ako sa má
Prevádzkovateľ skládky akékoľvek obvinenia zo zanedbania bezpečnosti odmieta.
„Skládka nikoho neohrozuje, spravujeme ju tak, ako sa má. K žiadnemu porušeniu zákona nedošlo,“ povedal poslancom Ján Aľušík, riaditeľ VPS.
Informácie, že skládka ohrozuje zdroje pitnej vody pre mesto Snina a obec Pichne, označil sa „neskutočné“ a za šírenie poplašnej správy. Vylúčil, že by smrtiaci kyanid unikol zo skládky.
„Odobrali sme vzorky z retenčnej nádrže, zo spodných vôd, z Fečkovej z prameňov. Vzorky odoberáme štyrikrát do roka a posielame ich inšpekcii životného prostredia. Dali sme si urobiť merania na kyanidy. Na skládke prítomnosť kyanidu nebola vôbec potvrdená,“ uviedol.
VPS si objednala inžiniersko-geologický prieskum. Vyplýva z neho povinnosť merať na skládke spodné vody a utesňovať škáry špeciálnou zmesou.
„Robíme to. O rok sa pozorovania vyhodnotia a v prípade potreby sa prijmú opatrenia,“ povedal.
VPS dali vypracovať projekt nového ukladania na skládku a SIŽP vykonáva kontrolu na získanie integrovaného povolenia.
Poslanci sa pýtali
Poslancovi Mariánovi Knížovi (nez.) sa nepozdávalo, že sa strategický majetok mesta ide predávať v poslednom roku volebného obdobia a vyjadril obavu z nárastu cien za komunálny odpad pre obyvateľov Sniny.
Jozefa Savku (nez.) zaujímalo, či je skládka rentabilná a prečo ju treba predať.
Daniela Galandová (nez.) poukázala na to, že materiál o zámere predaja bol už raz z rokovania stiahnutý, že chýbajú čísla, analýzy, výpočty a prognózy, ktoré by pomohli poslancom vytvoriť si reálny obraz o ekonomickej situácii na skládke.
Primátor Milovčík zdôraznil, že práve schválenie zámeru predaja rozvinie diskusiu a dá odpovede na všetky otázky.
Poslanci napokon zámer predať skládku vo verejnej obchodnej súťaži odsúhlasili pomerom hlasov 11 za, jeden proti a 4 sa zdržali.
Sninskí poslanci. Zámer „zbaviť“ sa skládky odsúhlasili.
Foto: jo
foto: HUKO_skladka_titulka_jo
FOTO: JO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín