V sninskom topoľovom háji do dvoch rokov vyrúbu vyše štyristo stromov. Samospráva argumentuje ich vysokým vekom a zlým zdravotným stavom. Ochranári prehrali boj na Najvyššom súde.
SNINA. Zámer vyrúbať v topoľovom háji smerom na Rybníky 407 drevín avizovala sninská radnica ešte začiatkom tohto roka.
Nedávno sa výrub začal. Niektorí užívatelia sociálnej siete vyjadrili nesúhlas s týmto krokom a komentovali ho slovami hanba, hnus, smutné, stromy plačú a my tiež.
V rozmedzí desiatich rokov
Ochranári zo združenia Zelený kameň sa za topoľový háj zasadzovali až na Najvyššom súde. Poukazovali na zdravotnú a rekreačnú funkciu hája, na jeho estetickú a ekologickú funkciu.
„V súčasnosti táto plocha tvorí koridor, ktorý spríjemňuje prechádzky peším, smerujúcim do prímestskej rekreačnej oblasti či späť a zároveň tvorí izolačný pás, ktorý pri frekventovanej ceste zmierňuje negatívne vplyvy na zdravie človeka, ako sú hlučnosť, prašnosť a výfukové plyny,“ hovorí štatutár Zeleného kameňa Viliam Bartuš.
Ochranári sú presvedčení o tom, že posúdenie zdravotného stavu stromov nebolo jednoznačné.
„Dendrologický prieskum, na základe ktorého sa konštatuje rozsah poškodenia drevín, sa realizoval v mesiacoch október a november, keď podľa našich informácií nie je jednoznačne možné objektívne posúdiť zdravotný stav drevín, a to hlavne v súvislosti s tvrdením o 50–percentnom vyschnutí korún drevín, ktoré je v prieskume uvedené,“ tvrdí Bartuš.
Ochranári navrhovali zopakovať vo vegetačnom období dendrologický prieskum a výrub rozložiť v rozmedzí desiatich rokov.
Navrhovali priebežne vykonávať náhradnú výsadbu a s výrubmi pokračovať v prípade jej úspešnosti. Súd im však za pravdu nedal.
Stromy sú staré a pre chodcov nebezpečné
Topoľový háj bol vysadený v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Dominantnú zložku drevín tvorí topoľ kanadský.
„Vekom je už za zenitom. Topoľ patrí medzi rýchlorastúce a zároveň krátkoveké dreviny, ktoré majú malú schopnosť vytvárať hojivé pletivá. Vzhľadom na vek porastu sa jeho zdravotný stav bude postupne len zhoršovať,“ tlmočí stanovisko samosprávy Eva Mihaliková z Mestského úradu v Snine.
Cez topoľový háj vedie chodník pre peších z mesta do prímestskej rekreačnej oblasti Rybníky. Samospráva ho v tomto roku komplexne zrekonštruovala a vybavila novým verejným osvetlením.
„Chodník v topoľovej aleji je veľmi frekventovaný. Využívajú ho obyvatelia a návštevníci mesta, ale i zamestnanci neďalekých prevádzok. Využíva sa nielen ako prístup do rekreačnej oblasti Rybníky, ale aj na prechádzky a šport. Vedeniu mesta záleží predovšetkým na bezpečnosti chodcov, ktorých môžu ohrozovať suché konáre, prípadne samotné padajúce stromy. Vzhľadom na percento vyschnutia korún drevín a ich výšku by bolo každoročné ošetrovanie orezaním ťažko technicky realizovateľné a finančne náročné, a preto pre mesto neúnosné,“ dopĺňa Mihaliková.
Do dvoch rokov
Výrub sa týka predovšetkým topoľa kanadského.
„Pozdĺž štátnej cesty I/74 sa nachádza stromoradie 25-ročných líp, ktorým prestarnuté topole bránia v raste. Zároveň je pozdĺž štátnej cesty vytvorený pás krovín prevažne z imelovníka bieleho a hlohu jednosemenného, takže od štátnej cesty bude ponechaný pás izolačnej zelene,“ zdôrazňuje.
Výrub drevín by mal byť ukončený do dvoch rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, teda do júna 2015. Mesto má potom dva roky na to, aby urobilo náhradnú výsadbu.
„V rámci náhradnej výsadby má byť vysadené pestré druhové zloženie drevín, teda 48 druhov v počte 94 kusov,“ spresnila Mihaliková.
Ako ďalej dodala, mesto je pripravené v prípade zverejnenia vhodnej výzvy uchádzať sa o získanie nenávratného finančného príspevku na revitalizáciu topoľového hája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín