Pamätnú tabuľu sestre Zdenke Schelingovej plánuje Konfederácia politických väzňov Slovenska presťahovať na viditeľnejšie a dôstojnejšie miesto v areáli humenskej nemocnice.
HUMENNÉ. Malo by sa tak stať v čo najkratšom čase. Našej redakcii to potvrdil podpredseda konfederácie Jozef Baník.
Pamätnú tabuľu blahoslavenej Zdenke Schelingovej, rehoľníčke rádu Milosrdných sestier Svätého kríža, ktorá dva roky pôsobila v humenskej nemocnici ako ošetrovateľka, odhalili na budove blízko hlavného vchodu do nemocnice v októbri 2007.
Terajšie miesto je zanedbané
Odvtedy sa v areáli nemocnice mnohé zmenilo. Hlavný vchod sa presťahoval z Nemocničnej na Ulicu 1. mája, budova, na ktorej je tabuľa umiestnená, osirela. V susedstve sa stavia nový objekt, okolie pomaly zarastá burinou. Tabuľa potrebuje viditeľnejšie a dôstojnejšie miesto.
„Už sme o tom hovorili. Chceli by sme ju premiestniť na budovu kaplnky v areáli nemocnice. Verím, že to nebude problém. Chce to len dobrú vôľu a navŕtať štyri diery,“ hovorí Jozef Baník.
V tomto týždni sa chystá na návštevu Humenného, kde chce celú záležitosť urýchliť. „Urobili by sme to čím skôr aj s malou slávnosťou,“ dodáva Baník.
Zuzana Gajdošíková, hovorkyňa Sveta zdravia, uviedla, že nemocnica momentálne neuvažuje o premiestnení pamätnej tabule. „Chceme sa poďakovať za vhodný podnet, ktorý budeme zvažovať. V prípade, že sa rozhodneme tabuľu premiestniť, budeme verejnosť informovať,“ dodala.
Profil
Zdenka Schelingová
Blahoslavená Zdenka Schelingová (1916 - 1955) bola slovenská rehoľníčka rádu Milosrdných sestier Svätého kríža a obeť prenasledovania katolíckej cirkvi v Československu.
Pochádzala z 11 detí. V rokoch 1933-35 absolvovala zdravotnícku školu. Nastúpila do kláštora Milosrdných sestier Svätého kríža do Podunajských Biskupíc ako kandidátka. Do noviciátu vstúpila 28. januára 1936 a prijala rehoľné meno sestra Zdenka, 30. januára 1937 zložila prvé rehoľné sľuby.
V rokoch 1937–1940 pracovala v Štátnej nemocnici v Bratislave na internom oddelení. Potom do roku 1942 ako ošetrovateľka v Humennom, a nakoniec do roku 1952 znova v Bratislave ako laborantka na röntgenologickom oddelení štátnej nemocnice.
Začiatkom roka 1952 pomohla k úteku väznenému kňazovi Štefanovi Koštialovi a trom bohoslovcom. 29. februára 1952 ju zatkla štátna bezpečnosť a po niekoľkomesačnom vyšetrovaní, ktoré bolo sprevádzané mučením, ju postavili pred súd. Ten ju 17. júna 1952 odsúdil za velezradu na 12 rokov väzenia a 10 rokov straty občianskych práv.
Prešla niekoľkými väzeniami, bola vo vyšetrovacej väzbe v justičnom paláci v Bratislave, vo väzeniach v Rimavskej Sobote, Pardubiciach, v Brne a vo väzenskej nemocnici na Pankráci v Prahe. Väzenie a mučenie podlomilo jej zdravie natoľko, že 16. apríla 1955 musela byť podmienečne prepustená na slobodu z pražskej väznice. l 19. apríla 1955 bola prijatá ako pacientka do trnavskej nemocnice, kde aj zomrela na následky mučenia 31. júla 1955.
Krajský súd ju 6. apríla 1970 oslobodil od žaloby pre trestný čin velezrady, a 18. novembra jej Najvyšší súd SR zrušil rozsudok v celom rozsahu, čím jej umožnil úplnú občianskoprávnu rehabilitáciu.
14. septembra 2003 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslavenú.
V Dolnom Ohaji stojí kaplnka zasvätená bl. Zdenke Schelingovej. Jej ostatky sú na Slovensku uložené na 34 miestach. V Krivej v kostole sv. Jozefa je socha sestry Zdenky v nadživotnej veľkosti spolu s jej relikviami.
Sestra Zdenka je prvou blahoslavenou ženou v našich novodobých dejinách. V kalendári si ju pripomíname 31. júla.
Zdroj: wikipédia
Miesto pri bývalom chode. Je zanedbané.
Foto: jo
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín