Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Bronzový Kukura na A-Class Serbia open

Značku Black tiger taekwondo Snina výborne reprezentovali Samuel Kukura a Michal Matiko.

Bronzový úspech. Samuel Kukura na delenom treťom mieste (štvrtý sprava).(Zdroj: peso)

Prvý štart na turnaji A-Class bol hneď aj medailovo ozdobený.

SNINA. V dňoch 25. – 27. októbra sa v Srbsku konal A–Class turnaj pod názvom Galeb Trophy 2013 – Serbia Open. Tohto prestížneho turnaja sa zúčastnilo približne 1000 pretekárov zo 190 klubov a 30 štátov sveta v kategóriách kadetov, juniorov a seniorov. Tento turnaj je zaradený do ETU (European Taekwondo Union) ako turnaj najvyššej triery – A– Class, niečo podobné ako v ostatných športoch Európsky pohár.

Na turnaji sa predstavila aj slovenská reprezentácia, v ktorej malo zastúpenie aj sninské taekwondo v podaní kadetov Michala Matika a Samuela Kukuru.

Matiko vypadol s Grékom

V kategórii do 41 kg nastúpilo na žinenky práve 41 pretekárov, medzi nimi sa predstavil Michal Matiko, ktorý v prvom dueli nastúpil proti reprezentantovi z Grécka. Duel bol vyrovnaný, dokonca Michal aj v prvých sekundách skóroval rotačnou technikou na hlavu a viedol 4:0, ale potom sa ukázala súperova výšková prevaha a Michal po húževnatom výkonne podľahol 8:12. Vypadol tak z ďalších bojov.

Kukurov výborný turnaj

V kategórii do 49 kg sa predstavilo 31 pretekárov. Slovenské a sninské farby zároveň v tejto konkurencii hájil Samuel Kukura, ktorému sa turnaj vydaril na výbornú. V prvom dueli narazil na domáceho reprezentanta, ktorého zdolal v pomere 13:5, v druhom zápase si s prehľadom poradil s gréckym reprezentantom 10:0, vo štvrťfinále v boji o medailové umiestnenie narazil na vynikajúceho reprezentanta zo Švédska. Zápas bol vyrovnaný, súper stále doťahoval Samuelov náskok, ale nedotiahol. Po výsledku 9:6 postúpil Samuel do semifinále, čo bol neuveriteľný zážitok. Medailu mal totiž istú.

Bronz z nadstavenia

V semifinále narazil na reprezentanta Nemecka, zápas bol od samého začiatku vyrovnaný, dokonca v ňom Samuel aj viedol, ale po troch kolách sa zrodila remíza 6:6. Nasledovalo tak nadstavené štvrte kolo na golden point (zlatý bod), ktorý po vzájomnej výmene nabehol súperovi a Samuel tak obsadil po vynikajúcom výkone fantastické 3. miesto. Najbližšie sa chlapci predstavia na A–Class turnaji v Chorvátsku Croatia Open 2013.

Historický úspech

„Chlapci šli na turnaj vo vynikajúcej fyzickej a psychickej pohode, čo sa aj odzrkadlilo v ich zápasoch. Matiko predviedol skvelý výkon, ale proti súperovi, ktorý bol o hlavu vyšší, sa mu ťažšie presadzovalo. Kukura sa na turnaji predviedol vo skvelej forme. Hoci nebol vždy technicky lepší, ukázal bojovnosť a odhodlanie zvíťaziť, na čo nevedeli súperi reagovať. Jeho vynikajúce tretie miesto je pre klub – aj pre neho samého – skvelé umiestnenie. Boli prvými, ktorí sa na A–Class turnaji v histórii klubu predstavili a hneď priniesli medailu. Verím, že ich to nabudí k ešte tvrdšej práci a hlavne motivuje mladších členov v klube,“ konštatoval Tomáš Potocký.