Predbehli ho všetky okolité okresné mestá, len susedná Snina mu dýcha na chrbát. Humenčania sú presvedčení o tom, že ich mesto by si zaslúžilo dopadnúť lepšie.
HUMENNÉ. Súťaž Najkrajšie mesto a obec Slovenska 2013 prebehla na portáli Slovakregion už po piatykrát.
Organizátori vyhlásili súťaž prvého apríla. Návštevníci portálu mohli za svoje mesto či obec hlasovať do posledného októbrového dňa.
„Cieľom súťaže bolo poukázať na krásy našich krajov, miest a obcí,“ uviedla Lenka Kadašová, marketingová manažérka portálu.
Humenčania: Mesto malo dopadnúť lepšie
Humenné obsadilo spomedzi 140 miest 74. priečku. Susedný Vranov nad Topľou mal zrejme najlepší fanklub, lebo skončil jedenásty. Michalovce sú v rebríčku 40., Medzilaborce 58. Za Humenným sa na 79. priečke umiestnila Snina. V prvej trojke sú Púchov, Bardejov a Turčianske Teplice.
Humenčania sú presvedčení o tom, že mesto by si zaslúžilo vyššie umiestnenie. „Určite mohlo dopadnúť lepšie,“ myslí si 27-ročný Pavel Francúz.
Do hlasovania sa nezapojil, ale o poradí miest vedel. Návštevníkom mesta by určite ukázal kaštieľ a skanzen. „Aj námestie stojí za pozretie. Keby sa im chcelo, vzal by som ich na oba hrady, Jasenovský a Brekovský,“ dodáva.
Nad otázkou, čo Humenné pred turistami nectí, sa zamyslel. „Narýchlo mi ani nenapadá, čo by v meste potrebovalo radikálnu zmenu k lepšiemu. Na ceste na Hubkovú zvyknúť byť v miestach bývalej koliby odpadky. Tak asi toto,“ uzatvára.
Tridsaťdeväťročná Denisa Kapraľová o súťaži nevedela. „Som Humenčanka, mesto mám rada. Určite si zaslúžilo skončiť lepšie,“ hovorí.
„V rodine sme turisticky založení. Máme radi výlety na hrady, prechádzky na Hubkovú. Tam nám veľmi chýba koliba,“ hovorí.
Hanbou mesta sú podľa nej reštauračné zariadenia, v ktorých sa nedá chutne najesť. „Nikde v meste nie je dobrá strava,“ hovorí kriticky.
Rekonštrukciu by si podľa jej slov zaslúžila napríklad mestská plaváreň i ďalšie športoviská. „Veľmi nám chýbajú cyklotrasy. To je veľký nedostatok mesta a okolia,“ dodáva.
Dôchodkyňa pani Marianna má 74 rokov. Internet doma nemá. „Návštevníkov mesta by som určite zaviedla do kaštieľa. Keď som na prechádzke, idem do parku, popri Laborci. Voľakedy som chodievala často na Hubkovú, dnes sa tam už sama bojím chodiť,“ hovorí.
Zmenu k lepšiemu by podľa nej potrebovali chodníky a cesty. „Veľmi dobré by bolo odkloniť dopravu z Mierovej ulice von z mesta,“ dopĺňa.
Obce samostatne
Obce súťažili v samostatnej súťaži. Z 2 804 obcí si z Humenského a Sninského okresu najlepšie počínali Ubľa (57. miesto), Udavské (58), Pakostov (131), Vyšná Sitnica (134), Závadka (147) či Dlhé nad Cirochou (148).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín