Humenská radnica vyrazila do boja za zníženie ceny tepla pre Humenčanov. Správa nezávislého odborného experta o súčasnom stave zásobovania teplom a jeho ďalšom možnom rozvoji vyvolala na rokovaní mestských poslancov emotívnu diskusiu. Návrh vypracovať štúdiu realizovateľnosti nového zdroja energie s účasťou mesta prešiel len o jeden hlas. Výrobca tepla, spoločnosť Chemes, označil v otvorenom liste správu experta za tendenčný paškvil.
HUMENNÉ. Požiadavku vypracovať správu nezávislého experta o súčasnom stave v tepelnom hospodárstve v meste s návrhom ďalšieho riešenia schválili poslanci ešte na augustovom zasadnutí v roku 2011.
Vypracovaná bola v decembri minulého roka. Poslancom sa na stôl dostala až teraz.
Správu vypracovala bratislavská spoločnosť Energoprojekt za 4 900 eur. Podľa jej spracovateľov vychádzala z existujúcej Koncepcie rozvoja mesta Humenné v oblasti tepelnej energetiky z roku 2006, zo Štúdie realizovateľnosti Rozšírenie výroby elektrickej energie a tepla v a. s. Chemes, ktorú sama vypracovala v roku 2007, z písomných podkladov Humenskej energetickej spoločnosti (HES), mesta a osobnej prehliadky na mieste.
Správa konštatuje, že cena tepla z teplárne Chemes prestáva byť konkurencieschopná. Výroba energií v teplárni Chemes podlieha vysokým trhovým rizikám, ako je napríklad zníženie spotreby tepla a elektrickej energie v priemyselnom parku Chemes. Nevýhodou je zaťaženie životného prostredia emisiami a imisiami zo spaľovania uhlia, manipulácie a logistiky dovozu paliva a odvozu popolovín.
V závere Správa odporúča vybudovať nový centrálny energetický zdroj na báze kombinovanej výroby tepla a elektrickej energie. Nový centrálny zdroj na báze kogenerácie s palivom zemný plyn bude podľa Správy nezávislý na situácii s energiami v priemyselnom parku Chemes, bude vyrábať elektrickú energiu, zníži sa zaťaženie životného prostredia emisiami a imisiami.
„Realizácia nového zdroja, situovaného bližšie k centru odberu tepla, zníži prevádzkové náklady na údržbu tepelných sietí a úsporu elektrickej energie čerpacej práce pri optimálnom prehodnotení dĺžky potrubných trás k odberateľom,“ píše sa v Správe.
Čo odznelo v rozprave
Primátorka Jana Vaľová (Smer) i poslanci z klubu Smer správu na rokovaní zastupiteľstva obhajovali.
Podľa jej slov správa urobila analýzu súčasného stavu a priniesla záver. Skonštatovala, že koncepcia z roku 2006 je zastaraná a neaktualizuje sa.
„Správa priniesla dve závažné veci. Po prvé, že vôbec nepotrebujeme toľko kilometrov potrubia, koľko máme. Preto sme vynaložili už 4,2 milióna eur do opravy potrubí a teplo išlo hore o 42 percent. Po druhé, že cena z teplárne prestala byť konkurencieschopná,“ povedala.
Zmluvu s HES, distributérom tepla, platnú do roku 2020, označila za „ekonomickú sabotáž“ na občanoch mesta.
Poslanec Jozef Babják (SDKÚ-DS) na rokovaní zastupiteľstva poukázal na to, že hoci sa spracovatelia správy odvolávajú na osobnú obhliadku na mieste, Chemes ani HES nekontaktovali.
Odmietol tvrdenie, že výroba tepla z viacerých zdrojov má predstavovať riziko. „Správa sa niekoľkokrát odvoláva na rok 2005. Dve tretiny z tohto dokumentu sú skopírované z koncepcie,“ upozornil.
Poukázal aj na expresnú rýchlosť jej vypracovania. Zmluva s Energoprojektom bola podpísaná 18. decembra 2012, faktúra bola doručená 19. decembra a uhradená bola 28. decembra 2012. „V zmluve je napísané, že faktúra bude vystavená až po odovzdaní správy,“ povedal.
Poslanec Michal Babin (KDH) označil správu za nekoncepčnú a poukázal na to, že niektoré údaje v Správe sú neaktuálne.
„Sú tu citované výmenníkové stanice, ktoré už neexistujú. Stav biomasy je z roku 2002. S týmto chcete operovať?“ povedal.
Upozornil tiež na ohrozenie zamestnanosti v teplárni Chemes v súvislosti s budovaním nového zdroja tepla.
Na rokovaní poslancov predložil množstvo materiálov zaoberajúcich sa tepelným hospodárstvom v meste ako protiváhu 22-stranovej správy.
Zdôraznil, že mesto už dva roky neinvestovalo odpisy z prenájmu tepelných zariadení do rekonštrukcie potrubí, ktoré sú pre vysoký vek poruchové a reálne hrozí zlyhanie dodávky tepla a teplej úžitkovej vody do viacerých bytových jednotiek.
Poslanec Michal Kurťák (KDH) povedal, že na to, aby sa poslanci mohli rozhodnúť, ako ďalej s teplom v meste, správa nie je podkladom. Do úvahy treba brať podľa jeho slov nárast cien vstupov.
Zverejnili otvorený list a napísali stanovisko
Spoločnosť Chemes a HES zverejnili na svojej webovej stránke Otvorený list.
Správu označili za zavádzajúcu a tendenčnú, keďže podľa nich autori správy, buď vedome alebo nevedome, pracovali s nedostatočnými odbornými aktuálnymi informáciami, stanoviskami a dokumentmi s cieľom poškodiť dobré meno spoločnosti.
„Spoločnosť Chemes ako výrobcu tepla a spoločnosť HES ako distribútora tepla autori správy obišli. O ich aktivite sme ani len netušili, hoci uvádzajú, že na mieste boli na osobnej prehliadke špecialisti,“ napísali v ňom.
Informácie, ktoré vytvárajú dojem, že spoločnosť Chemes súčasnou výrobou tepla vážne ohrozuje životné prostredie a zdravie občanov z pohľadu údajne vysokého znečistenia ovzdušia, označili za nepodložené.
„Autori neuviedli fakt, že za posledných 13 rokov spoločnosť Chemes, a. s. Humenné investovala viac ako 10 miliónov eur, aby splnila zákonom dané ekologické požiadavky a neprekračovala predpísané normy emisií,“ napísali v liste.
Poukázali tiež na fakt, „že od roku 2011 mesto Humenné neinvestuje už ani len do udržateľnosti tohto distribučného systému. To má za príčinu poruchy na primárnych rozvodoch tepla a s tým súvisiace straty.“
„Priemyselný park Chemes má centrálny zdroj energií. Budoval sa v spolupráci s mestom Humenné viac ako 50 rokov. Akciová spoločnosť Chemes je hlavným dodávateľom energií, akými sú teplo, chlad, stlačený vzduch, dusík a iné komodity. Je zároveň aj dodávateľom tepla a teplej úžitkovej vody pre mesto Humenné. Túto technickú a energetickú harmóniu nám môžu okolité mestá závidieť,“ vyjadruje presvedčenie vedenie spoločnosti.
Humenné plynovú krízu nepocítilo
Autori Správy podľa Chemesu a HES nepoukázali na riziká spojené s výrobou tepla, založenom výhradne na spaľovaní plynu.
Rovnako i na fakt, že spoločnosť Chemes má do roku 2015 platné stavebné povolenie na výstavbu paroplynového cyklu. Využívanie rôznorodej skladby palív je podľa vedenia Chemesu dobrým riešením.
„Dôvodom tohto smerovania, nielen v Slovenskej republike, ale aj v ďalších členských štátoch Európskej únie, bolo ponaučenie z plynovej krízy, ktorá v roku 2009 jasne poukázala na potrebu používania rôznorodých palív pri výrobe energií,“ napísalo vedenie Chemesu a HES v spoločnom stanovisku.
Priemyselný park Chemes je podľa slov vedenia spoločnosti pre mesto Humenné z pohľadu zamestnanosti rovnako dôležitý ako pre mesto Košice U. S. Steel. Momentálne v ňom pôsobia firmy z Nemecka, Švajčiarska, Dánska, Talianska, Rakúska a Slovenska.
„Pracuje v nich spolu viac ako 2 000 zamestnancov. Nepriamo, v rôznych dodávateľských a subdodávateľských spoločnostiach, ktoré sú výrobne naviazané na Priemyselný park Chemes, pracuje ďalších viac ako 2 000 ľudí,“ uvádza sa v stanovisku.
Na ďalšie vyjadrenia primátorky a vedenia mesta reagoval slovami: „Chemes, a. s. Humenné bude vždy rešpektovať Východiská energetickej politiky Slovenskej republiky.“
Dajú vypracovať štúdiu
Poslanci napokon rozdielom jedného hlasu schválili návrh poslankyne Jany Andruchovej (Smer) dať vypracovať Štúdiu realizovateľnosti na nový zdroj energie s vysoko účinnou kombinovanou výrobou tepla a elektrickej energie s účasťou mesta Humenné na báze spaľovania zemného plynu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín