Po 30. septembri, dokedy bolo treba povinne začipovať psy, mačky a fretky, zaznamenali mnohé samosprávy zvýšený počet vyhodených zvierat. Obe mestá nášho regiónu sa s podobným problémom nestretli.
HUMENNÉ/SNINA. Zákon ukladal všetkým chovateľom psov, mačiek a fretiek povinnosť svojho domáceho miláčika začipovať. Označiť čipom mohol zviera len veterinárny lekár. Údaje sa ukladali do centrálneho registra spoločenských zvierat.
Za nesplnenie povinnosti hrozila Štátna veterinárna a potravinová správa nezodpovedným chovateľom pokutou od 300 do 800 eur. Nami osloveným veterinárom sa nepáčilo, že práve oni mali nahlasovať majiteľov nezačipovaných zvierat a odmietnutie ošetrenia nezačipovaného zvieraťa pokladali za vylúčené.
Dnes je všetko inak. Poslanci Národnej rady veterinárny zákon napokon zmenili tak, že od januára 2014 bude čip potrebovať iba zviera vyvážané za hranice.
Čítačku majú aj policajti
Čítačku na mikročipy si kúpili aj humenskí mestskí policajti.
„Nemáme zo zákona povinnosť kontrolovať čipy. Chceme byť nápomocní chovateľom v prípade, že sa ich psík zatúla či stratí a nám sa ho podarí nájsť. Aby sme ho vedeli identifikovať. Vyskúšali sme si zadaním kódu prístup do centrálneho registra. Zobrazí sa plemeno psa a číslo majiteľa,“ uviedol náčelník Mestskej polície v Humennom Marián Zub.
Do stovky
Humenská i sninská samospráva zhodne tvrdia, že po 30. septembri zvýšený počet zvierat vyhodených na ulicu nezodpovednými majiteľmi nezaznamenali.
Humenčania i Sninčania majú na odchyt zabehnutých, opustených a túlavých zvierat podpísanú zmluvu s trebišovskou firmou Hunter.
Odchyt psov sa v oboch mestách vykonáva počas potreby v spolupráci s mestskými policajtmi.
V Humennom sa počet odchytených psov za rok pohybuje okolo stovky, v Snine je ich približne 60.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín