Predstaviť mladú generáciu východoslovenských autorov lokalizovaných v oblasti Zemplína bolo prvopočiatočným zámerom pri príprave ich spoločnej výstavy pred troma rokmi.
HUMENNÉ. Vernisáž výstavy obrazov 14 autorov z Humenného, Michaloviec, Vranova nad Topľou, Prešova, Košíc, Svidníka a Liptovského Mikuláša sa konala v priestoroch Vihorlatského osvetového strediska. Koordinátorkou projektu je odborná pracovníčka osvety Mária Mišková.
Krása prírody a krajiny „núti“ tvoriť
„Pri sledovaní súčasnej východoslovenskej scény výtvarného umenia som často prichádzal k zvláštnemu záveru: neviem, čím je to dané – či krásou prírody, krajiny alebo inými podmienkami, v tejto generácii autorov je nespočetné množstvo talentov, povedal by som pretlak talentov. Možno je to dané aj dobrou prácou osvetových stredísk na amatérskej báze,“ uviedol na vernisáži kurátor výstavy Peter Markovič.
Vystavujúci mladí umelci sú absolventmi Ateliéru súčasného obrazu Adama Szentpéteryho v rokoch 1999 – 2013. Ateliér pôsobí pri Fakulte umení na Technickej univerzite v Košiciach od roku 1999.
„Pamätám si, ako idea vytvoriť v Košiciach vysokú školu výtvarných umení silno zarezonovala v spoločnosti. Je veľmi dobré, že Slovensko nie je chromé na jednu nohu, že tu nie je iba jedna vysoká škola výtvarných umení. Pre umeleckú scénu je nesmierne dobré, že sa vytvára kvalitná alternatíva k bratislavskej scéne. Keby fungovala iba jedna vysoká škola, mnohí autori by sa do nej z rôznych dôvodov nedostali. Dáva priestor mladým talentom, ktoré by sa inak nemohli rozvíjať,“ doplnil Markovič.
Škola drží v úcte klasickú maľbu a Markovič ju vníma ako najvýznamnejšiu hodnotu školy i Ateliéru. „Výber autorov je o úcte k docentovi Szentpéterymu, ale aj o úcte k maľbe, k médiu,“ dodal.
Trojica Humenčanov
Medzi štrnástkou vystavujúcich absolventov v rokoch 1999 – 2013 sú aj traja Humenčania.
Vladimíra Vajsová je z trojice najmladšia. Venuje sa maľbe, kresbe, grafike, v tomto roku začala učiť na súkromnej základnej umeleckej škole v Humennom.
Tomáš Picha, podobne ako Vladimíra, vyštudoval Školu úžitkového výtvarníctva v Košiciach, odbor propagačné výtvarníctvo a Ateliér. Venuje sa maľbe, manipulovanej fotografii, videu a tiež sa dal do školských služieb: učí na súkromnej základnej umeleckej škole v Bratislave.
Najstarší Ján Vasilko je tiež rodený Humenčan. Ukončil odbor propagačnej grafiky na Škole úžitkového výtvarníctva a Ateliér. Absolvoval študijný pobyt u profesora Daniela Fischera na VŠVU v Bratislave, maliarsky ateliér u docenta Vladimíra Skrepla na Akadémii výtvarných umení v Prahe.
V súčasnosti je odborným asistentom docenta Szentpéteryho. V roku 2005 sa stal víťazom prestížnej Ceny Oskára Čepana.
O umenie sa zaujímali odmalička
Tomáš Picha sa o výtvarné umenie zaujímal už od detstva. „Bavila ma kresba i maľba a mojím snom bolo priblížiť sa veľkým majstrom z dejín umenia, ktorí boli mojimi idolmi či už pre tvorbu alebo bohémsky životný štýl,“ hovorí.
Ateliér bol preňho prvým kontaktom s profesionálnou maľbou. „Vďaka docentovi Szentpéterymu som získal potrebné formálne zručnosti a tiež mi priblížil spôsob premýšľania o tvorbe, ktorý môže priniesť želaný výsledok v podobe kvalitného diela,“ dodáva.
Vladimíru Vajsovú viedli k umeniu odmalička rodičia, najmä otec. „Bol jedným z prvých absolventov košickej 'šupky'. Vždy som doma kreslila a maľovala. Ani teraz si neviem predstaviť život bez kreativity. Je to pre mňa prostriedok komunikácie a zároveň relaxácie,“ vyznáva sa.
Ateliér nebol pre mladú autorku len školou. „Bola to rodina, životný štýl. Som smutná, že som už zo školy preč,“ dodáva.
Ján Vasilko je z trojice Humenčanov najskúsenejší. Na otázku, prečo maľuje, má jednoduchú odpoveď. „Lebo nemôžem inakšie. Cítim každý deň, že to potrebujem. Maľba musí byť vášňou a záležitosťou srdca, nie víkendovým koníčkom alebo nejakou kalkuláciou. Svojím spôsobom je to istá posadnutosť, bez ktorej pacient nemôže prežiť. Maľba robí môj život lepším,“ vysvetľuje.
Ateliér pokladá za jeden z najlepších na Slovensku. „Azda nie je primerane docenený a je vedome či nevedome ignorovaný, možno nie je taký známy alebo populárny, čo však nemôže znížiť jeho pedagogickú a výtvarnú kvalitu,“ dodáva umelec.
Výstava potrvá do 25. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín