Najnovšie sa môže pochváliť novou maľbou vnútorných priestorov.
HUMENNÉ. Kostol je tretím najstarším svätostánkom v meste. Slúži spoločne veriacim z miestneho Reformovaného cirkevného zboru i evanjelikom. Kostol zveľaďujú už niekoľko rokov.
Práce sa začali v roku 2009. „Postupne sme vymenili okná, zviedli ústredné kúrenie, urobili novú strechu, vymenili vnútorné dvere. Akceptovali sme návrh našich starších veriacich, aby sme k veži z východnej strany pristavali hygienické zariadenie. Farári sa museli prezliekať v predsieni kostola, čo bolo nedôstojné. Preto sme sa v minulom roku rozhodli zo západnej strany veže pristavať tiež kanceláriu,“ vymenúva Arpád Csontos, presbyter a svetský sudca Michalovského seniorátu Reformovanej cirkvi na Slovensku, ktorý práce koordinoval.
Interiér modlitebne. Dýcha novotou a čistotou.
Desať ton odpadu
V tomto roku si veriaci oboch konfesií dali do plánu vymaľovať interiér kostola. Tomuto kroku predchádzala prvá ťažká úloha: odstránenie existujúcej protipožiarnej a tepelnoizolačnej bariéry, ktorá veľmi zaťažovala strop.
„V minulosti kostol zachvátil požiar od susednej fary. Aby sa tomu v budúcnosti predišlo, veriaci chránili strop tehlami,“ hovorí A. Csontos.
„Odstránili sme zo strechy približne desať ton odpadu - tehál, malty, prachu. Všetok materiál zhadzovali robotníci cez rúry v strešnom okne do pristaveného kontajnera,“ dodáva.
Po odstránení tehál sa strop modlitebne zdvihol asi o desať centimetrov. Zaizolovali ho Isoverom a geotextíliou.
„Dá sa po nej chodiť. Je veľmi pevná a slúži tiež ako protipožiarna ochrana,“ dopĺňa.
Praskliny. Steny kostola poškodilo zemetrasenie.
Foto: csarpi
Citáty z biblie vybral farár
Druhou ťažkou úlohou bolo zabezpečiť priestorové lešenie pre maliara vo vnútri modlitebne.
„Telefonicky sme zvolali veriacich z oboch cirkevných zborov, aby prišli pomôcť odpratať vnútorné zariadenie: stôl Pána, pódium, oltárny stolík a koberce, aby mohli nastúpiť lešenári,“ vysvetľuje Csontos.
Majster maliar Juraj Smutko z Čierneho Poľa musel najprv s pomocníkmi odstrániť starý náter a lak zo stien, soklov a stropu. „Odpadávali odtiaľ celé kusy omietky. Ukázali sa po nich praskliny po zemetrasení zo začiatku dvadsiateho storočia. Museli sme ich vyspraviť,“ dodáva.
Nová vymaľovka sa ukázala veriacim v plnej kráse v polovici októbra. „Biblické citáty vybral farár - administrátor nášho cirkevného zboru Pavol Kačkoš. Typ písma sme prekonzultovali s maliarom, aby všetky nápisy dôstojne dopĺňali farebné riešenie kostola. Farebne sú ozdobené lavice, kazateľnica i bývalý organ,“ uzatvára Csontos.
Všetky opravy financovali veriaci z vlastných zbierok a pôžičiek z cirkevných zdrojov. Mesto prispelo na obnovu symbolickou finančnou čiastkou.
Vo štvrtok 31. októbra sa vo vynovenom kostole uskutočnili slávnostné ekumenické bohoslužby na počesť Dňa reformácie. Pripravená bola i krátka prednáška o rodine Bodorovcov z Vranova nad Topľou, ktorá je vlastníkom tamojšieho reformovaného kostola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín