Zamestnanci Správy rekreačných a športových zariadení v Humennom sú bez septembrovej výplaty. Mesto, pod ktoré príspevková organizácia patrí, argumentuje dlhodobo zlým hospodárením správy a vyplatenie miezd podmieňuje rozhodnutím poslancov o schválení dotácie. Zamestnanci sú pripravení štrajkovať.
HUMENNÉ. Správa rekreačných a športových zariadení sa zmieta v problémoch už dlhší čas.
Tridsaťjeden zamestnancov, ktorí pracujú na kúpalisku, na futbalovom štadióne a v mestskej športovej hale, nedostalo septembrovú výplatu.
„Výplatný termín je 9. október. Doposiaľ sme nedostali ani cent,“ hovoria zamestnanci kúpaliska. Obávajú sa represií zo strany zamestnávateľa, preto vystupujú ako kolektív.
„Mesto stále hovorí, že peniaze nie sú, lebo musí platiť dlhy iných. My za to nemôžeme. Prečo by sme mali na to doplácať, veď my si svoju prácu vykonávame v zmysle pracovných zmlúv,“ svorne tvrdia.
V auguste prišli zamestnanci o osobné hodnotenie, čo predstavuje od 50 do 100 eur. „Mesačne zarobíme v čistom 300 – 320 eur. Keď nedostaneme ani tie, akú máme motiváciu pracovať? Keď je organizácia v platobnej neschopnosti, nech sa všetky strediská zavrú a budeme sedieť doma zadarmo,“ hovoria.
Vedeniu vyčítajú tiež absenciu komunikácie. „Poverenú riaditeľku odvolali. Pracovník mestského úradu, ktorý zastupuje riaditeľa, nám povedal, že situáciu budú riešiť,“ dodávajú.
Zlé hospodárenie a chýbajúce vedenie
Vedenie mesta odôvodňuje nevyplatenie miezd zlým hospodárením správy. K 30. júnu tohto roku dosiahli záväzky po lehote splatnosti viac ako 160-tisíc eur.
V septembri všetky strediská ostali bez teplej vody. Distributérovi tepla došla trpezlivosť po tom, čo sa dlh za teplo a teplú vodu vyšplhal na vyše 115-tisíc eur.
„Správa rekreačných a športových zariadení nie je schopná plniť si svoje finančné záväzky od roku 2008. Táto skutočnosť bola pred vedením mesta utajovaná a zamlčovaná až do roku 2013,“ uviedla hovorkyňa humenskej radnice Michaela Slivková Kirňaková.
Zastupujúca riaditeľka je dlhodobo práceneschopná, preto primátorka Jana Vaľová (Smer) poverila od prvého októbra zastupovaním riaditeľky Mariána Derenina, vedúceho odboru správy mestského majetku, mestských organizácií a podnikateľskej činnosti Mestského úradu v Humennom. V organizácii prebieha hĺbková kontrola.
Rozhodnú poslanci. Kedy?
„Mesto chápe zamestnancov, že nevyplatenie mzdy je vážnym zásahom do ich rozpočtov. Primátorka mesta však môže zmeniť finančné operácie a rozhodnúť o preddavkoch len do určitej výšky. Keďže všetky možnosti boli vyčerpané, o finančnom navýšení pre správu musia rozhodnúť poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ). Zamestnanci budú mať mzdy vyplatené až po schválení dotácie pre správu poslancami na najbližšom mestskom zastupiteľstve,“ uviedla hovorkyňa.
Na otázku, kedy budú poslanci rokovať, odpovedala: „Dátum najbližšieho MsZ bude zverejnený na webovej stránke mesta v termíne, ktorý stanovuje rokovací poriadok.“
Podľa schváleného plánu práce by mali poslanci zasadať v novembri.
Zamestnanci správy sú odhodlaní štrajkovať. „Keď do konca mesiaca peniaze nedostaneme, nič iné nám neostáva. Veď je to hanba. Mesto má peniaze, len my ich nemáme na svojich účtoch,“ uzatvárajú.
Názory odborníkov
Posledným riešením je žaloba
Marta Bujňáková, hovorkyňa Združenia miesta a obcí Slovenska uviedla, že podobných prípadov nevyplatenia miezd evidujú niekoľko. Najvypuklejší bol podobný prípad v Zlatých Moravciach. Zdôraznila, že ZMOS nemá nástroje na riešenie, obce sú samostatné právne subjekty a riešenie je v ich kompetencii.
Predsedníčka Slovenského odborového zväzu verejnej správy a kultúry Mária Mayerová radí obrátiť sa na odborovú organizáciu.
„Rokujeme so zamestnávateľom a hľadáme možnosti nápravy. Posledným a krajným riešením je podanie žaloby na súd za nevyplatenie mzdy a skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca pre jej nevyplatenie. Ak odbory nefungujú, treba sa obrátiť na právnika,“ povedala.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín