Nový ikonostas v pravoslávnom chráme v Hostoviciach je na Slovensku ojedinelý. Nedostatok finančných prostriedkov prinútil cirkevnú obec siahnuť po neobvyklom riešení – drevo nahradiť murovanou stenou, na ktorej sú nalepené ikony vytlačené na plátne.
HOSTOVICE. Nový ikonostas posvätil v nedeľu 13. októbra najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi na Slovensku arcibiskup Rastislav. Veriaci spolu s duchovnými oslávili aj chrámový sviatok a 5. výročie posviacky chrámu.
Chrám bol bez ikonostasu
Pravoslávny chrám Pokrova Presvätej Bohorodičky bol postavený pred piatimi rokmi, ale doposiaľ v ňom chýbala dôležitá historická a liturgická časť východných byzantských chrámov – ikonostas.
„Je to stena s ikonami, oddeľujúca oltár od chrámovej lode, teda miesta pre veriacich,“ hovorí otec Peter Soroka, správca Pravoslávnej cirkvi v obciach Osadné a Hostovice.
Keďže hostovický chrám je v byzantskom štýle, snaha cirkevnej obce prispôsobiť tomuto štýlu aj interiér bola viac ako prirodzená.
„Najvhodnejší by bol mramorový ikonostas s ručnou rezbou byzantských motívov. Srbský odborník vypracoval projekt. Zistili sme, že dielo za približne 35 000 eur bez ikon, ktoré by stáli ďalších asi 15 000 eur, si cirkevná obec dovoliť nemôže. Skúšali sme rôzne grantové programy ministerstva kultúry a úradu vlády, ale neúspešne,“ vysvetľuje Peter Soroka.
Do úvahy neprichádzal ani drevený ikonostas, lebo odhadovaných 20 000 eur bolo pre veriacich rovnako veľa.
Netradičné, no „lacné“ riešenie
„Rozhodli sme sa vymurovať stenu, na ktorú sme nalepili kamenný ozdobný obklad a na plátne tlačené ikony. Takýto ikonostas je u nás ojedinelý a je aj v súlade s cirkevnými pravidlami,“ približuje netradičné riešenie otec Soroka.
Celková suma nového ikonostasu v Hostoviciach neprevýšila 5 000 eur. „Je na Slovensku ojedinelý aj preto, lebo sme naň použili u nás bežne dostupné materiály, ako napríklad ozdobný kúpeľňový obklad v kombinácii s byzantskými ikonami,“ dodáva.
Nový ikonostas slávnostne posvätil arcibiskup Rastislav, ktorý prišiel do rodnej obce svojho otca osláviť spolu s posviackou ikonostasu aj chrámový sviatok a 5. výročie posviacky chrámu. Slávnosť vyvrcholila archijerejskou liturgiou.
Arcibiskup Rastislav udelil na počesť 5. výročia posviacky chrámu spomienkové listy Ladislavovi Surovi a Vladimírovi Kapákovi za dlhoročnú pomoc pri organizovaní života miestnej cirkevnej obce.
Zaujímavosť
Byzantské ikonostasy sa oproti našim, viacradovým, odlišujú tým, že sú zväčša len s jedným základným radom ikon. Aj na hostovickom ikonostase sú preto v jednom rade ikony: Isusa Christa, Presvätej Bohorodičky, sv. Nikolaja Čudotvorca a svätého chrámu, teda sviatku Pokrova Presvätej Bohorodičky. Na samom vrchu je kríž s ukrižovaným Spasiteľom. Pod týmito ikonami sú zobrazené udalosti zo Starého zákona ako predobrazy Spasiteľa a Bohorodičky.
Pod ikonou Christa je ikona starozákonného patriarchu Abraháma, ktorý mal obetovať svojho syna Izáka, čo symbolizuje obetovanie Christa a Jeho smrť na Kríži.
Pod ikonou Bohorodičky je patriarcha Jakub, ktorý mal sen o rebríku a anjeloch, ktorí po ňom vystupovali a zostupovali z neba. Pod ikonou sv. Nikolaja je sv. prorok Jonáš a jeho trojdňové prebývanie v útrobách veľryby po tom, čo neuposlúchol Boží príkaz a nešiel do mesta Ninevija.
Pod ikonou Pokrova Presvätej Bohorodičky sú traja mládenci, ktorých hodil do rozpálenej pece kráľ Nabuchodonozor preto, lebo verili v jediného Boha a nechceli sa pokloniť soche, ktorú postavil. Chlapcom sa v peci nič nestalo, ba dokonca po nej chodili spievajúc žalmy a oslavujúc Boha.
sor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín