Premiéru prvého humenského hraného filmu Stálo to za to! majú jeho protagonisti za sebou.
HUMENNÉ. Film o živote humenských tínedžerov mal premiéru v humenskom Dome kultúry uplynulý pondelok.
Hraný film natočila partia žiakov obchodnej akadémie pod režisérskou taktovkou vysokoškoláka Daniela Kontuľa, študenta odboru dizajn médií na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave.
„Chcel som zapojiť mladých, chýbali tu možnosti rozvíjať audiovíziu a prezentovať sa v nej,“ hovorí 23-ročný študent Daniel.
Oznam na sociálnej sieti stmelil neveľký tím nadšencov, ktorí sa s vervou pustili do práce.
Natáčalo sa dvadsať dní. Foto: archív
„Vytvorili sme malý štáb. Námet som začal písať s Tiborom Koškovským, o ktorom som vedel, že fotografuje. Pridal sa k nám Patrik Mihoč, ktorý si zahral hlavnú mužskú rolu. Išlo nám to ako v lete na saniach. Nikto z nás totiž nemal podobnú skúsenosť,“ spomína Daniel.
Keď sa zdalo, že projekt stroskotá skôr ako začal, námetu sa ujala Eva Barnišinová.
„Dokázala z neho vypracovať za dva dni 40-stranový scenár. Hoci varila z vody, zostavila pevnú kostru, o ktorú sa dalo oprieť,“ chváli ju Daniel.
Natáčanie 70–minútového filmu sa muselo zmestiť do 20 dní. Postprodukčná práca ležala na Danielových pleciach: zostrihať, ozvučiť, vyrobiť propagačné materiály a zohnať sponzora na premietanie.
„Finálnu verziu som zostrihal päť dní pred premiérou. Ale drina stála za to. Každému by som doprial podobný pocit. Teším sa na odozvy,“ dodáva.
Na pľaci. Foto: archív
Nula celá tri
Hoci mladé publikum ocenilo film potleskom a gratuláciám nebolo konca, Daniel na vavrínoch rozhodne zaspať nemieni.
„Dnes viem, že by som si prácu rozvrhol inak. Určite by som netočil len dvadsať dní a zapojil by som do projektu viac vyprofilovaných ľudí, ktorí by sa venovali len jednej činnosti. Ondrej Salaj zvučil, robil osvetľovača, ja som bol kameraman, režisér, produkčný. Martin Hudák hral vedľajšiu úlohu, pomáhal, kde bolo treba. Viem, že sú tam nedokonalosti. Nech nám ich všetci odpustia,“ hovorí.
Film pokladá za uzavretú vec a vracať sa k nej, či nebodaj, vylepšovať ju sa nechystá.
„Idem ďalej. Pred začiatkom točenia som mal nulové režisérske skúsenosti. Teraz ich mám na nula celá tri. Získal som skúsenosti z práce s ľuďmi, s kamerou a vylepšil som si organizačné schopnosti,“ hovorí.
Daniel Kontuľ s mamou (vpravo) a riaditeľkou obchodnej akadémie Alenou Židovou. Foto: jo
Zážitok a skúsenosť
Kristína „Kika“ Jurková si vo filme zahrala hlavnú ženskú postavu. Kika je hĺbavé samotárske dievča, ktoré stratilo otca a stráni sa okolia. Láska k nej pomôže zmeniť frajerského a ľahtikárskeho Paťa, ktorý si život užíva plným priehrštím, no nie vždy správnym.
„Nemala som čo robiť cez prázdniny, tak som pomohla kamarátovi s projektom. Na film plný amatérov je výsledok slušný, som naň hrdá a som vďačná za novú skúsenosť,“ hovorí Kristína. „Bol to pre mňa veľký zážitok. Hoci študujem herectvo, pred kamerou som ešte v škole nestála,“ dodáva.
Jedinou dospelou osobou bola vo filme Kikina mama. Zahrala si ju Jarmila Timková, v „civilnom“ živote koordinátorka aktivačných prác v Stakčíne.
„Chcela som pomôcť. Hralo sa mi veľmi dobre. S Kikou sme si sadli, scény sme opakovali len dva, trikrát. Dalo sa to zvládnuť,“ hovorí.
Jedným dychom dodáva, že jej staršia dcéra Juliana je Danielovou priateľkou a po celý čas mu bola pravou rukou.
Jarmila Timková. Filmová mama. Foto: jo
Jednoduchý a úprimný
Učiteľ slovenčiny na obchodnej akadémii Michal Kurty vystihol film najvýstižnejšie.
„Film ma zaujal pre svoju jednoduchosť a úprimnosť. Na nič sa nehrá. Hrajú v ňom neherci a hrajú sami seba. Nehercov si trúfli obsadiť do svojich filmov len veľkí režiséri ako Miloš Forman a Juraj Jakubisko. Je to film o tom, ako ostať sám sebou, o hľadaní a nachádzaní skutočných hodnôt,“ povedal pri jeho prezentácii.
Film uvidia aj humenskí stredoškoláci.
Kristína „Kika“ Jurková. Predstaviteľka hlavnej úlohy s rodinou. Foto: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín