Na šiestom poschodí sa nečakane pohla kabína. Z kočíka vypadol chlapček vo veku rok a osem mesiacov. Budova v Humennom roky chátrala, nový majiteľ staré výťahové zariadenia nestihol vymeniť.
HUMENNÉ. V piatok po desiatej hodine dopoludnia sa v budove polikliniky v Humennom pri vystupovaní z nákladného výťahu, ktorý používali aj pacienti, stala tragédia.
Prvotné informácie, že výťah spadol, sa nepotvrdili. Došlo však k jeho zlyhaniu.
Prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová informovala, že z kabíny vystupovali na 6. poschodí traja dospelí s kočíkom, v ktorom bolo dieťa.
„Za doposiaľ nejasných okolností došlo k samovoľnému pohybu výťahu smerom hore, pričom pri vyťahovaní kočiara z pohybujúceho sa výťahu dieťatko vo veku 1,5 až 2 roky spadlo do výťahovej šachty,“ oznámila policajná hovorkyňa.
Šachta. Dieťa spadlo z výšky 6. poschodia. Foto: kor
V nemocnici zomrel
Podľa našich informácií sa nešťastie prihodilo Humenčanovi Šimonovi L., ktorý má len rok a osem mesiacov.
Záchranári previezli chlapca na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny do Nemocnice A. Leňa v Humennom. Podľa našich informácií s ním bola aj otrasená matka.
„Pacient utrpel rozsiahle polytraumatické poranenia celého tela, podrobil sa operácii,“ povedala krátko po nešťastí hovorkyňa Nemocnice A. Leňa Zuzana Gajdošíková.
Napriek úsiliu lekárov dieťa napokon zraneniam v nemocnici podľahlo.
„Dieťa, ktoré spadlo do výťahovej šachty, podľahlo zraneniam, ktoré utrpelo pri páde. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Humennom začal v prípade trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia,“ oznámila v piatok popoludní Migaľová.
Foto:kor
Konateľ: Je nám to ľúto, budeme kontaktovať rodinu
Gajdošíková uviedla, že budova polikliniky im nepatrí, predali ju, a preto sa k technickému stavu výťahu nebudú vyjadrovať.
Budovu polikliniky vlastní od 12. júna 2012 firma NBP. Kúpila ju od spoločnosti Spoločné zdravotníctvo po tom, čo s jej predajom súhlasili poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
Konateľ NBP Peter Nízky po tragédii pre SME uviedol: „Udalosť ma zastihla na služobnej ceste na strednom Slovensku. Hneď som sa vrátil do Humenného.“
Policajti podľa neho zaistili všetky revízne správy a potrebné doklady. Na mieste bol znalec, ktorý by mal povedať, čo je príčinou nešťastia.
„Na výťahoch sme vymenili frekvenčné meniče. Firma na údržbu a servis výťahov nám naplánovala celú rekonštrukciu. Máme objednané dve kabínky a ďalšie potrebné veci na dva menšie výťahy, postupne sa majú repasovať aj dva veľké výťahy,“ povedal Nízky.
„Výťah, kde sa nešťastie stalo, má servisnú aj technickú správu, do dnešného dňa bol plne funkčný, “ zdôraznil.
„Celej záležitosti mi je veľmi ľúto. Uvidím, ako sa vyvinie situácia, určite potom budeme kontaktovať rodinu.“
Foto: kor
Kraj budovu predal pre potrebu opráv
Faktom je, že už počas rozhodovania krajských poslancov o predaji rozhodlo, že na opravy budovy by boli zo strany PSK nevyhnutné veľké investície.
„Budova bola v havarijnom stave. Okamžite po odkúpení sme sa pustili do opráv,“ povedal nám vlani, krátko po kúpe, konateľ Peter Nízky.
V havarijnom stave bola vtedy strecha a hlavne kanalizácia. Avizoval už vtedy výmenu poruchových výťahov. Vysvetlil, že poruchovosť výťahov súvisela s upchatou kanalizáciou. Kabínky pristávali do šácht so splaškami, a preto zlyhávala elektronika.
Nový vlastník urobil za viac ako rok v budove viaceré zmeny, aj stavebné úpravy a rekonštrukcie.
Foto: kor
Príčinu musia zistiť odborníci
Neúspešne sme sa snažili skontaktovať s firmou, ktorá má prevádzku výťahov na poliklinike na starosti.
Podľa nášho zdroja nešťastie prekvapilo aj skúsených opravárov výťahov v Humennom.
Prečo sa kabína výťahu pohla smerom hore počas toho, ako vystupovali ľudia, môže najpresnejšie zistiť len technická inšpekcia.
„Príčin môže byť veľa, zavážia aj maličkosti,“ povedal.
Náš zdroj sa priklonil k tomu, že najskôr by mohlo ísť o chybu v elektronike. Nevylúčil však ani iné faktory.
Tvrdí, že ak sa v kabíne výťahu, ktorá sa náhle pohne smerom hore počas vystupovania, nachádzajú ľudia, pohybu sa dá zamedziť stlačením tlačidla stop.
Podľa neho viac o nešťastí napovie vyšetrovateľom aj revízna kniha. Revízie sa musia vykonávať každé tri mesiace.
Naposledy sa podobné nešťastie vo výťahovej šachte stalo v Humennom v Obchodnom dome pred 20 rokmi.
Jeden to zamestnancov otvoril dvere výťahu a urobil krok do prázdna. Po týždni svojim zraneniam podľahol. V revíznej knihe údajne technik zreteľne napísal, že výťah nesmú používať.
Tragédii by možno zabránila nová kabína
Odborníci hovoria, že vo výťahu mohla zlyhať brzda, ktorá bráni samovoľnému rozbehnutiu kabíny. Pripúšťajú aj elektrickú poruchu.
BRATISLAVA. Denník SME oslovil niekoľkých odborníkov na servis a údržbu výťahov. K prípadu v Humennom sa bez znalosti konkrétnych údajov vyjadrovať nechceli.
Vo všeobecnosti však podľa nich môže mať tento typ zlyhania výťahu dve základné príčiny.
1. Mechanická porucha
Podľa opisu, ako sa nešťastie stalo, je možné, že v konštrukcii výťahu zlyhala brzda.
Kabínu výťahu vyvažuje závažie, ktoré váži asi polovicu nosnosti výťahu. Keď je kabína prázdna, závažie váži viac ako ona. Brzda blokuje to, aby závažie neklesalo a neťahalo tak kabínu nahor.
Ak brzda zlyhala, mohlo sa stať, že keď traja dospelí vystúpili z kabíny a odľahčili ju, závažie začalo padať dolu. Kabína s kočíkom sa preto posunula nahor.
Nové typy výťahov už na možnosť podobnej poruchy pamätajú. Podľa novej normy v nich musí byť nainštalovaná ešte jedna doplnková brzda, ktorú staré výťahy nemajú. Ak sa tragédia odohrala podľa tohto scenára, v novom výťahu by sa takéto nešťastie nestalo.
Odborníci však tvrdia, že mechanických problémov mohol mať starý výťah viac. Chyba mohla byť v prevodovke, v starších výťahoch bývajú aj opotrebované laná, ktoré sa mohli v kladke šmyknúť a výťahom tak o kus pohnúť.
Niektoré z týchto chýb by neodhalili ani technici.
2. Elektrická porucha
Druhou príčinou nešťastia mohla byť elektrická porucha, s ktorou by si neporadili ani brzdy.
Vo výťahu v takom prípade mohla zlyhať riadiacia jednotka alebo nastať skrat. Ak by napríklad niektorý z káblov prehryzla myš, mohlo dôjsť k spojeniu obvodu. V tom prípade by to pre výťah znamenalo, že sú dvere zatvorené, niekto ho privolal a kabína sa pohla.
Výťahy sa podľa predpisov musia kontrolovať každé tri mesiace. Každé tri roky ich musí preveriť servisná firma, raz za šesť rokov pri tom musí byť aj technický dozor akreditovanej organizácie, ako je napríklad Technická inšpekcia.
Dušan Mikušovič
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín