Fotoinštalácia rakúskeho umelca Odina Mohammeda Rosenzweiga stála na hlavnom námestí. Takzvané akčné umenie má v sninských uliciach tradíciu.
SNINA. Pod plechovú špirálu s veľkoplošnými fotografiami pod názvom Ľudia – Menschen sa autorsky podpísali Rakúšania Odin Mohammed Rosenzweig a Gottfried Schmied a Slovák Enrik Bistika.
Zásluhu na jej inštalácii má akademický sochár Andrej Smolák, ktorý už po dvadsiaty raz zorganizoval v meste medzinárodný výtvarný festival.
„V špirále sú fotografie od najprepychovejšieho a najbohatšieho života cez skromnejší život, politikov, chudobnejší život až po najväčšiu biedu a utrpenie. Druhou časťou špirály človek vychádza von. V špirále sú čisté steny, aby sme sa mali čas zamyslieť nad tým, čo sme videli,“ predstavil akčné umenie v strede sninského námestia Andrej Smolák.
„Autor chce upriamiť pozornosť človeka na kontrasty súčasného života spoločnosti na Zemi. Zobrazuje našu spoločnosť od bohatstva a luxusu až po biedu a zúfalstvo. Sprevádza nás extrémami spoločnosti,“ spresňuje.
Pravdivo zobrazujú realitu
„Je to pravdivé. Krutá realita dneška,“ hovorí 47-ročná Sninčanka Tatiana, ktorá pochádza z Ladomírova.
„Vídam a poznám takýchto ľudí. Dôchodcov, ktorí nosia botasky po svojich vnukoch. Dostávajú dvesto eur dôchodku a pritom celý život tvrdo pracovali. Sú to veľmi dobrosrdeční a skromní ľudia,“ dodáva, hľadiac na fotografiu dôchodcovského páru pred dedinským domom.
„Je to realita dneška. Chcel som vidieť, čo umelci ukazujú, či ponúkajú aj východiská,“ pridáva sa 28-ročný Michal.
Zúbožení bezdomovci na konci špirály nie sú podľa neho absolútnym nešťastným koncom našej existencie.
„Skončí sa to oveľa horšie ako bezdomovectvom. Možno vojnou. Vidíte, koľko ľudí vo svete umiera. A prečo?“ pýta sa.
„Vedeli ste, že sto najbohatších ľudí je dnes dvakrát tak bohatých, ako boli v roku 2003?“ pýtajú sa hneď pri vstupe autori.
Akčné umenie nie je novinkou
Odin Rosenzweig nie je v Snine neznámy. V roku 2008 spôsobila v meste rozruch jeho inštalácia Krvácajúca zemeguľa.
Plastika s priemerom tri metre mala v strede srdce, pumpujúce červenú tekutinu, ktorá vytekala na miestach vojnových konfliktov a nepokojov vo svete.
Vlani trojmetrový strieborný Titan Atlas držal na pleciach našu Zem.
Umelec svoj príbeh pomenoval Životné prostredie meníme na žumpu. Chorú Zem, znečistenú rádioaktívnym žiarením z jadrového odpadu neunesie ani Atlas ...
Obyčajní ľudia. Žijú v skromnosti, nezriedka v chudobe.
Foto: jo
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín