V lesoch urbárskej spoločnosti v Dlhom nad Cirochou (okres Snina) niekto ešte v lete bez povolenia vyrúbal 700 stromov. Tvrdí to odborný lesný hospodár, hoci predseda urbariátu hovorí, že o tom nevie.
DLHÉ NAD CIROCHOU. Polícia vyšetruje krádež stromov v lese v katastrálnom území obce Dlhé nad Cirochou v okrese Snina.
Prešovská krajská hovorkyňa Jana Migaľová informovala, že v katastrálnom území obce Dlhé nad Cirochou vyrúbal v priebehu júla tohto roku neznámy páchateľ bez povolenia takmer 700 kusov stromov. Z lesných pozemkov v časti Huty, Hradzisko a Štredná neznámy páchateľ vyrúbal až 604 bukov, 72 smrekov, 16 smrekovcov a dve jedle.
„Celkovo tvoria 200 metrov kubických drevnej hmoty,“ povedala.
Podľa polície zlodej spôsobil Urbárskej spoločnosti - pozemkové spoločenstvo Dlhé nad Cirochou, škodu za viac ako 6-tisíc eur. Začalo sa trestné stíhanie pre prečin krádeže.
Omyl verzus fakt
Na krádež sme sa opýtali predsedu urbárskej spoločnosti Františka Fencáka. To, že polícia začala trestné stíhanie, ho prekvapilo: „To musí byť nejaké nedorozumenie, omyl.“
Uviedol, že on polícii krádež neoznámil a policajti ho o začatí trestného stíhania neinformovali.
Migaľová vysvetlila, že krádež polícii oznámil odborný lesný hospodár a predseda dozornej rady urbárskej spoločnosti.
Lesný hospodár Vladimír Maciboba povedal, že na výrub v lese bez povolenia prišiel náhodou, obhliadkou po nejakom čase.
To, že sa nemýli, zdôvodnil rozdielom medzi platným lesopoľnohospodárskym plánom a vyrúbanými stromami v teréne.
„Ťažba tam bola ukončená v jari, no ja som na to prišiel omnoho neskôr. Dokumentácia mi v septembri zabrala niekoľko dní,“ povedal.
Zdôraznil, že o ukradnutých stromoch Fencáka informoval. „Ukazoval mi nejaké papiere,“ pripustil nakoniec Fencák.
Podľa neho to ale boli papiere o stromoch, ktoré mal niekto bez povolenia vyrúbať v priebehu minulého roku.
Hlásenie krádeží nemá význam?
Kuriózne je, že kým sa podľa Macibobu krádež stala, podľa Fencáka je sporná nielen odhadnutá výška škody, ale aj tvrdenie, že k nejakej krádeži v júli vôbec došlo.
Kým Maciboba vraví, že zmizlo palivové drevo, podľa Fencáka sa dá hovoriť iba ak o haluzine.
Reagoval, že ročne im z rôznych miest zmiznú z lesov stromy za niekoľko tisíc eur. Zvyčajne na to prídu po dlhšom čase, lebo nikdy pri krádeži nikoho neprichytili.
Práve preto, že páchateľ je neznámy, bolo podľa Fencáka policajné vyšetrovanie dlhé a vo väčšine prípadov neúspešné. Aj preto už neskôr podobné veci polícii ani neoznamoval.
Podľa neho bola totiž jediným výsledkom len strata jeho času na polícii a úradoch. Vysvetlil, že policajti vždy pohoreli na nedostatku svedkov, u miestnych obyvateľov narazili na bariéru mlčania, a preto ďalšie oznámenia nemali zmysel.
Zo svojich skúseností vraj vie, že jedna vec sú šumy v dedine, no druhá to, že nikto z miestnych nechce byť verejne známy ako udavač.
Jediný, kto s tým podľa všetkého nemá problém, je lesný hospodár Maciboba. „Splnil som si len svoje povinnosti, ktoré mi ako lesnému hospodárovi ukladá zákon,“ povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín