Slovensko a Ukrajina budú môcť na spoločné projekty čerpať peniaze z Nórskeho finančného mechanizmu. Brzdou v spolupráci môže byť ale dlhé čakanie na hraničných priechodoch. Zmenila by to výnimka, aspoň pre šéfov významných projektov.
HUMENNÉ. Miestom výjazdového rokovania Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti bolo vo štvrtok Humenné.
Ľuboš Blaha (Smer-SD), predseda výboru nešetril na margo budúcich slovensko–ukrajinských vzťahov optimizmom. Podľa neho dostala Ukrajina pri zbližovaní s Európskou úniou od jej členských štátov zelenú.
Na spadnutie je podpis asociačnej dohody o zóne voľného obchodu, čo by mohlo už od novembra naštartovať nové ekonomické vzťahy.
Poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD) dodala, že na budúci rok môže Slovensko a Ukrajina očakávať výzvu na čerpanie financií z Nórskeho finančného mechanizmu na spoločné projekty.
Brzda: čakanie pred hranicami
Vaľová upozornila, že realitou na hraničných priechodoch sú dlhé čakacie doby. Za pravdu jej dala aj ukrajinská generálna konzulka Oľga Benč.
Uviedla, že posledná liberalizácie vízového režimu Ukrajincom vyhovuje, no jedinou vážnejšou brzdou je hranica a čakanie.
Vaľová vysvetlila, že počas príprav, ale aj realizácie spoločných projektov budú musieť napríklad projektoví manažéri často cestovať k projektovým partnerom.
Niekoľkohodinové čakanie na oboch stranách hranice ich môže blokovať nielen pri vybavovaní, ale aj pri aktivitách projektov.
Zdôraznila, že po rokovaní výboru si uvedomuje, že postupy pri prekročení hranice sú neoblomné.
Plány
Čakanie by nemalo byť prekážkou pri čerpaní financií. Výbor sa podľa Vaľovej dohodol, že v prípade veľkých projektov oslovia ministra zahraničných vecí a ministra vnútra so žiadosťou o udelenie výnimiek pre šéfov projektov.
Predstavou výboru je, aby v budúcnosti riadiaci pracovníci projektov na hranici nečakali a mohli sa preukázať nielen pasom, ale aj špeciálnym povolením, ktoré by im istilo prednostné vybavenie.
Ďalšou víziou, ktorá by sa dotkla aj ľudí v pohraničí, je hraničný priechod pre peších vo Vyšnom Nemeckom v okrese Sobrance. Takýto priechod je už medzi Velykym Bereznym a Ubľou v okrese Snina.
Priechod pre peších je pre Ubľu dôležitý
Starostka Uble Nadežda Sirková (Smer-SD) potvrdila, že medzi obyvateľmi sú silné a živé rodinné väzby, pretože po vojne sa časť ich katastra dostala na mapu Ukrajiny.
„Peší hraničný priechod zaručil, že naša obec žije. Prechádzajú ním nielen ľudia na výhodné nákupy na Ukrajinu, ale k nám aj ukrajinskí turisti a veľmi veľa cyklistov. Aj preto u nás fungujú reštauračné a ubytovacie zariadenia,“ povedala.
Aktuálne týmto peším priechodom prúdia stovky ľudí na nákupy sviečok a vencov na Dušičky.
Zaujímali sme sa aj o to, či sa výbor zaoberal možnosťou vytvorenia hraničného priechodu Ulič-Zabriď. Vaľová uviedla, že sa k tomu pre krátkosť času nedostali.
Vyjadrenie
Prečo na hranici toľko čakáme?
Klára Baloghová, regionálna hovorkyňa Colného úradu Michalovce na otázku ohľadom dlhého čakania na hranici reagovala, že colné orgány vykonávajú colné kontroly na colných hraničných priechodoch priebežne. „Čas vybavenia jedného cestujúceho/vozidla v osobnej alebo nákladnej doprave je ale individuálny. Závisí od počtu cestujúcich vo vozidle, množstva batožiny, od tovaru, druhu a množstva tovaru podliehajúceho colnej kontrole, ako aj od správnosti a úplnosti dokladov predložených ku kontrole v colnom konaní,“ popísala.
Na hraničných priechodoch sú osobitne dôležité opatrenia na zabránenie protiprávnemu konaniu pri dovoze, vývoze a tranzite tovaru, keďže práve tu tovar vstupuje na územie Slovenska a zároveň Európskej únie, alebo ho opúšťa. „Preto colné kontroly jednotlivých vozidiel a cestujúcich sú vždy prípad od prípadu vykonávané individuálne, a musia byť vykonané nezávisle na predchádzajúcich colných kontrolách. A preto počet vybavených vozidiel v smere na vstupe ako aj výstupe je vždy závislý od aktuálnej situácie,“ vysvetlila Baloghová.
Colné konanie podľa jej slov začína až po vstupe do označeného colného priestoru, pričom podľa hraničného režimu ako prvé vykonajú kontrolu vstupujúcich vozidiel a osôb orgány hraničnej polície PZ a následne colné orgány.
Hovorkyňa dodala, že v prípade zvýšených čakacích dôb posilňujú personál a nasadzujú mobilné technické zariadenia.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín